Reklama

Niedziela Małopolska

Morawica – parafia na skrzydłach

Nawet gdyby ktoś nie interesował się lotnictwem, Morawica to miejsce, które takie zainteresowanie w sposób naturalny rozbudzi – mówią mieszkańcy tej podkrakowskiej miejscowości. Często słyszą bowiem silniki maszyn i widzą nisko przelatujące samoloty. W pobliskich Balicach znajduje się lotnisko cywilne oraz wojskowe – 8. Baza Lotnictwa Transportowego (m.in. z samolotami CASA), a w Brzoskwini – radar sił NATO

Niedziela małopolska 37/2014, str. 4-5

[ TEMATY ]

lotnisko

Małgorzata Cichoń

Miejsce to jest również szczególne pod względem historycznym – pomiędzy Morawicą a Chrosną rozbił się samolot kapitana Mieczysława Medweckiego, dowódcy III eskadry 2. Pułku Lotniczego. 21 sierpnia 1939 r., zgodnie z planem mobilizacyjnym, został on przeniesiony z dwoma eskadrami myśliwskimi z lotniska w Rakowcach do Balic k. Krakowa, gdzie mieściło się tajne, polowe lotnisko operacyjne. Maszyny zamaskowano pod drzewami.

1 września 1939 r. we wczesnych godzinach rannych (ok. 5.15) kpt. Medwecki wystartował z lotniska w Balicach do walki z nadlatującą na bombardowanie Krakowa formacją niemieckich bombowców. Został zestrzelony przez nieprzyjacielski samolot. Zginął na miejscu. Tego samego dnia wieczorem, ok. godz. 21, bez asysty i honorów wojskowych (jednostki musiały opuścić Balice) został pochowany na cmentarzu parafialnym w Morawicy. Miał 35 lat. Był pierwszym polskim pilotem poległym podczas II wojny światowej. Tuż obok pochowano postrzelonego przez Niemców cywila.

By szybować blisko nieba

Fragment śmigła rozbitego samolotu przytwierdzono do grobu Kapitana. Tuż za jego mogiłą 30 sierpnia, w przededniu 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej, odsłonięto pomnik „Polskie Orły”, upamiętniający nie tylko jego ofiarę z życia, ale i ponad 500 polskich pilotów wojskowych, cywilnych oraz sportowych, poległych od 1918 r. Ich nazwiska wygrawerowano na monumencie, ale ta lista nie jest zamknięta – będzie ją można uzupełniać. Na pomniku wyryto także tekst: „Miłość żąda ofiary” (motto ze sztandaru wojsk powietrznych na Zachodzie) oraz słowa św. Pawła wypisane na pomniku lotników w Anglii: „Walczyłem o dobrą sprawę, w biegu dotrwałem do końca, dochowałem wiary”.

Podniosłą uroczystość w Morawicy honorowym patronatem objął bp polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. Jego delegat – kanclerz kurii polowej ks. dr Jan Dohnalik – odczytał przesłany przez hierarchę list. Charakteryzując pilotów, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie, Ksiądz Biskup zaznacza: „Poprzez pełną pasji, systematyczną pracę rozwijali swoje talenty i zasłużyli na miano asów polskiego lotnictwa. Jednocześnie nie bali się położyć na szali swoich umiejętności, a nawet swojego życia w obronie wolności Ojczyzny. W ten sposób okazali się dobrymi i wiernymi sługami Rzeczpospolitej (...). Są świadectwem, że warto rozwijać swoje talenty i szybować wysoko, blisko nieba. Pokazują także, że trzeba poświęcić swoje umiejętności, a nawet zaryzykować swoje życie dla najważniejszych wartości, jakie zapisane są na wojskowych sztandarach: «Bóg, Honor, Ojczyzna»”.

Reklama

Nasz motor i zapalnik

Bp Józef Guzdek sprawił też parafianom z Morawicy niemałą niespodziankę. Odznaczył ich proboszcza, ks. Władysława Palmowskiego, medalem bł. ks. Jerzego Popiełuszki. – Księże Władysławie, proszę przyjąć wyrazy wdzięczności i uznania za owocną pracę duszpasterską, kształtowanie prawych sumień, chrześcijańskich postaw wiernych – uzasadnił Biskup Polowy WP, przyznając to wyjątkowe odznaczenie.

– Powiedziałabym, że Ksiądz Proboszcz jest naszym motorem, zapalnikiem. Gdy tu przyszedł, wszystkich zachęcił do działania. Poddał nam pomysł, powiedział: „Róbcie”, a następnie zostawiał wolną rękę – mówi Bogusława Krawiec, autorka tekstu, który towarzyszył koncertowi pieśni patriotycznej, tuż przed Eucharystią. Parafianka dodaje: – Wielu ludzi się wtedy otworzyło, ja również. Cieszyło nas to wspólne tworzenie. Zaczęło się od remontów, później uroczystości patriotycznych, szkolnych, okolicznościowych. Tutaj mamy pole do popisu. Wyławiane są talenty – ktoś umie śpiewać, ktoś napisać, zrobić coś z drzewa, inny ugotuje. Tak jak nasz wielopokoleniowy chór, powstały w 2007 r., nazywa się „Wspólnota”, tak i my jesteśmy właśnie taką wspólnotą. Gdy się kończy jedno wydarzenie, już planujemy następne, szczególnie takie, które nas zjednoczy. Nie lubimy bierności. Musimy coś budować. Ale to wszystko zapoczątkował nasz Ksiądz. Wielu ludzi przy nim rozwinęło skrzydła.

Reklama

Dzięki nim jesteśmy wolni

– Uroczystość bardzo mi się podobała – mówi płk pil. Ludwik Krempa, jeden z ostatnich żyjących polskich lotników z czasów II wojny światowej. – To jest senior seniorów, przeleciał 500 godzin w warunkach bojowych, zwalczał podwodne okręty niemieckie, które blokowały Wielką Brytanię. Za to dostał Order Virtuti Militari – mówi o goszczącym dziś w Morawicy 98-latku mjr pilot Stefan Glądys, wiceprezes Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP. Dopowiada, że dziś koło historii zostało zamknięte. Jego żona zwraca się natomiast do Ludwika Krempy: – Czy pan wie, że w momencie, gdy pan odsłaniał tablicę pomnika, przelatywał samolot? Dawał znak...

Podsumowując znaczenie uroczystości ku czci „Polskich Orłów”, lotnicy seniorzy stwierdzają: – Tym ludziom jesteśmy to winni. To nasi starsi koledzy. Dzięki nim jesteśmy wolni!

2014-09-10 15:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: porozumienie na rzecz osób niepełnosprawnych pomiędzy lotniskiem a PFRON

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

Kraków

lotnisko

Monika Łukaszów

Wspólne działania zmierzające do zwiększenia zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami oraz poprawienia dostępności obiektów i usług krakowskiego lotniska, zakłada podpisane porozumienie w sprawie współpracy na rzecz osób niepełnosprawnych pomiędzy Kraków Airport a Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Podróżujący z krakowskiego lotniska pasażerowie nie muszą obawiać się barier architektonicznych. Terminal pasażerski Kraków Airport i jego otoczenie są przyjazne dla osób niepełnosprawnych i o ograniczonej sprawności ruchowej. - Pracownicy krakowskiego lotniska regularnie odbywają szkolenia, a zdobyte kwalifikacje pozwalają im udzielać pomocy dostosowanej do indywidualnych potrzeb osób z niej korzystających - mówi Radosław Włoszek, prezes Zarządu Kraków Airport. Jak dodaje Radosław Włoszek w podpisanym porozumieniu chodzi nie tylko o obsługę osób niepełnosprawnych, ale również o podjęcie działań zmierzających do tworzenia przyjaznych dla osób niepełnosprawnych miejsc pracy na krakowskim lotnisku. Podpisane porozumienie przewiduje m.in.: szkolenie pracowników dotyczące kontaktów z osobami niepełnosprawnymi w zakresie ich zatrudniania, jak i podnoszenia jakości usług pasażerów, w tym naukę języka migowego, popularyzowanie działań na rzecz osób niepełnosprawnych, a także kształtowanie pozytywnych postaw wobec osób niepełnosprawnych oraz wspieranie projektów i programów w zakresie integracji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Maryjo, pomóż nam ratować świat od przemocy – „Hołd z kwiatów” dla Niepokalanej

2022-12-08 20:04

[ TEMATY ]

Jasna Góra

hołd kwiatów

Karol Porwich/Niedziela

Hołd kwiatów

Hołd kwiatów

- Maryjo, gdy za naszą granicą toczy się brutalna wojna, pomóż nam ratować siebie i świat od wszelkiej przemocy - modlił się abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, na Jasnej Górze podczas „Hołdu z kwiatów” w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Wzięły w nim udział setki częstochowian i pielgrzymów. To zwyczaj praktykowany na Jasnej Górze od 2009 r., kiedy to poświęcona została nowa figura Niepokalanej na placu przed Szczytem.

- Wpatrując się w Maryję i Jej zjednoczenie z Bogiem odkrywamy, co to znaczy wierzyć w miłość, delikatność i czułość miłości, w jej moc na co dzień - mówił abp Depo i podkreślił, że pokora i służba, których wzorem jest Maryja, nie jest słabością, lecz prawdą o sobie wobec Boga i ludzi na miarę otrzymanej łaski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję