Reklama

Niedziela Legnicka

W drodze do III Kongresu Rodzin Diecezji Legnickiej

Rodzina źródłem życia

Niedziela legnicka 37/2014, str. 6

[ TEMATY ]

rodzina

Dagmara Zalewska

W lutym br. papież Franciszek spotkał się z polskimi biskupami podczas wizyty ad limina Apostolorum. Na zakończenie spotkania Ojciec Święty wygłosił orędzie, w którym wskazał priorytety w pracy duszpasterskiej Kościoła w Polsce. Jedno z pierwszych zdań brzmiało następująco: „Przede wszystkim w sferze zwyczajnego duszpasterstwa chciałbym skoncentrować waszą uwagę na rodzinie, «podstawowej komórce społeczeństwa», «miejscu, gdzie człowiek uczy się współżycia w różnorodności i przynależności do innych oraz gdzie rodzice przekazują dzieciom wiarę». Rodzina, małżeństwo w pierwszej kolejności mają być otoczone zatroskaniem duszpasterskim”.

To nie koniec jasnego kierunku, który obiera Papież w swoim działaniu w następnych kilkunastu miesiącach. Już wcześniej zapowiedział dwa synody biskupów poświęcone małżeństwu i rodzinie. Jeden odbędzie się jesienią 2014 r., a drugi w roku 2015. Podsumowaniem tych działań będzie VIII Światowe Spotkanie Rodzin, które tym razem będzie miało miejsce w Stanach Zjednoczonych od 22 do 27 września 2015 r. Gospodarzem będzie Filadelfia, a hasłem spotkania będą słowa: „Miłość jest naszą misją. Rodzina ciągle żywa!”.

Wspomniane wydarzenia mają wymiar ogólnokościelny. Nie może zabraknąć również tych skromniejszych, np. o wymiarze diecezjalnym. Wielkim wydarzeniem promującym małżeństwo i rodzinę był Kongres Rodzin Diecezji Legnickiej „Rodzina solą ziemi”, który miał miejsce 18 maja 2013 r. Jego powodzenie, a także jasne wskazania Ojca Świętego, stały się powodem przystąpienia do rozpoczęcia organizacji kolejnego kongresu. Został on zaplanowany w Krzeszowie na 16 maja 2015 r., a hasłem będą słowa „Rodzina źródłem życia”.

Kongres zostanie poprzedzony programem przygotowawczym, by zaproponowanym tematem objąć jak najszerszy krąg wiernych. W każdym miesiącu, począwszy od września 2014 r., Duszpasterstwo Rodzin będzie proponowało hasło do rozważenia oraz szczególną intencję do modlitwy. Od grudnia rozpocznie się seria prelekcji poświęconych rodzinie, które zostaną zorganizowane we współpracy z Wyższym Seminarium Duchownym. Od stycznia będą zaproponowane krótkie katechezy do odczytania przed niedzielną Eucharystią w parafiach, opracowane na postawie adhortacji apostolskiej „Familiaris consortio” św. Jana Pawła II. Mają one szczególnie przypomnieć, jakie zadania powinna wypełniać chrześcijańska rodzina. Od początku przyszłego roku planowane jest także uruchomienie diecezjalnej szkoły dla nowych doradców życia rodzinnego. Zostanie także wprowadzona w życie Kościoła lokalnego nowa instrukcja dotycząca przygotowania do małżeństwa. Te oraz inne inicjatywy, o których nie sposób napisać, będą prowadziły nas do przeżycia święta rodziny podczas Kongresu. Nasze działanie, myślenie pragniemy skoncentrować na rodzinie, bo ona jest źródłem życia.

2014-09-10 15:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tata sam w domu

Niedziela Ogólnopolska 7/2017, str. 46

[ TEMATY ]

rodzina

JenkoAtaman/pl.fotolia.com

Jedną z ostatnich wizyt u ginekologa odbyliśmy z żoną w niemałym napięciu. Narodziny coraz bliżej, a szczęśliwej mamie nie udało się uciec przed gorączką. Słowa lekarza: „Jednak dam skierowanie do szpitala” oznaczały po pierwsze, że chyba jest poważnie, a po drugie, że przede mną czas zajmowania się domem i córką... samemu.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

[ TEMATY ]

Niepokalane Poczęcie

Niepokalana wg. bł. Urszuli Leduchowskiej/fot. Graziako

Kościół katolicki 8 grudnia obchodzi uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Wydarzenie Niepokalanego Poczęcia Maryi jest zasługą specjalnej Bożej łaski. Tajemnica ta pokazuje szczególną rolę Maryi a także, że każdy z nas cieszy się Bożą pomocą w zadaniach, które Bóg stawia na drodze naszego życia.

Czym jest niepokalane poczęcie? Wyraża prawdę o tym, że rodzice Maryi - Joachim i Anna - poczęli swoją córkę, która została przez Boga zachowana od zranienia grzechem pierworodnym. Poczęcie nieskalane przez grzech pierworodny dotyczy tylko Maryi, która w wyjątkowy sposób została zachowana od grzechu ze względu na to, że stała się Matką Syna Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Namalować katolicyzm od nowa. Tajemnica pierwsza: Zwiastowanie

2022-12-08 13:55

Teologia Polityczna

W drugiej odsłonie projektu „Namalować katolicyzm od nowa” Teologia Polityczna, Fundacja Świętego Mikołaja i Instytut Kultury św. Jana Pawła II z rzymskiego Angelicum zapraszają grupę malarzy, teologów, biblistów, historyków sztuki, filozofów do pracy nad malarskim przedstawieniem Zwiastowania.

Przedsięwzięcie stawia sobie za cel próbę odrodzenia współczesnej sztuki sakralnej, odbudowę mechanizmów mecenatu kościelnego oraz pobudzanie dyskusji na temat sztuki chrześcijańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję