Reklama

Niedziela Przemyska

Michał Archanioł w Sanktuarium Grobu Bożego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach od 15 do 17 sierpnia br., w sanktuarium Bożego Grobu w Przeworsku miało miejsce nawiedzenie figury św. Michała Archanioła z Gargano.

Źródłem kultu św. Michała Archanioła na Górze Gargano są cztery objawienia, które miały miejsce na przestrzeni wieków. Objawiający się Wódz Zastępów Niebieskich wskazał grotę jako miejsce swojego kultu i sam je poświęcił. Ostatnie czwarte objawienie miało miejsce w 1656 r. podczas epidemii dżumy. Bp Alfonso Pucinelli poprosił o pomoc Michała Archanioła wkładając w rękę jego figury tekst modlitwy. Św. Michał wkrótce objawił mu się i nakazał, by na kamykach z groty wyryto krzyż i litery M. A. (Michał Archanioł) i aby je poświęcono. Obiecał, że każdy, kto będzie ze czcią przechowywał ten kamyk, uchroni się od choroby. Tak się rzeczywiście stało. Na pamiątkę tego cudu biskup polecił postawić pomnik św. Michała na placu biskupim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Sanktuarium św. Michała Archanioła znajduje się w południowo-wschodnim regionie Włoch. W głębi groty, którą na przestrzeni wieków nawiedziły miliony pielgrzymów, znajduje się figura św. Michała. Rzeźba jest dziełem Andrea Contucci, zwanego Sansovino. Została ona umieszczona w Grocie w 1507 r. Figurę, mającą 130 cm wysokości, wykonano w białym marmurze z Carrary. Św. Michał ukazany jest jako uśmiechnięty młodzieniec, pełen wewnętrznego pokoju. Książę Wojsk Niebieskich przedstawiony jest w stroju legionisty rzymskiego, pod jego stopami leży pokonany szatan. Lewe ramię opada łagodnie wzdłuż ciała i jest okryte fałdami żołnierskiego płaszcza. Natomiast w podniesionej prawej ręce trzyma miecz gotowy do uderzenia.

Nawiedzenie figury w sanktuarium przeworskim rozpoczęło się od nabożeństwa oczekiwania. Wierni, pod przewodnictwem o. dr. Jana Seremaka CSMA, zanosili modlitwy do Pana za wstawiennictwem Archanioła, po czym w uroczystej procesji wyszli na ulicę prowadzącą do świątyni, aby powitać figurę św. Michała, przywiezioną samochodem-kaplicą. Jako pierwsi wzięli ją na swoje ramiona strażacy, następnie przedstawiciele Akcji Katolickiej i Służby Liturgicznej, wnosząc ją do sanktuarium. Najmłodsi parafianie pierwsi powitali św. Michała Archanioła z Gargano, następnie głos zabrali rodzice, po czym aktu powitania dokonał gospodarz sanktuarium, ks. kan. Tadeusz Gramatyka. Przewodniczył on również Eucharystii koncelebrowanej przez o. Marka Krupę OFM Conv. i o. Jana Seremaka CSMA, który w homilii szczególną uwagę poświęcił Matce Bożej niosącej wolność człowiekowi. W Apokalipsie połączona jest ona ze św. Michałem Archaniołem w misji pokonywania złego ducha.

Reklama

W następnych dniach wierni uczestniczyli we Mszach św. i nabożeństwach z modlitwami o uwolnienie z nałogów, uzdrowienie oraz w błogosławieństwie osób chorych, starszych i dzieci. Wszyscy oddali się w opiekę Michałowi Archaniołowi. Była również możliwość przyjęcia Szkaplerza św. Michała Archanioła oraz zawierzenia siebie i swojej rodziny opiece Wodza Niebieskiego. Uroczystej „anielskiej” liturgii towarzyszyły homilie i konferencje głoszone przez o. Jana Seremaka.

W niedzielę, w Godzinie Miłosierdzia Bożego była sprawowana Eucharystia. Ks. proboszcz Tadeusz Gramatyka zaznaczył, że „w sposób widzialny mogliśmy przeżyć objawienie się Michała Archanioła w naszej wspólnocie parafialnej”. Dodał również, iż „był i jest to czas umocnienia łaską Bożą, a przykładem mocy tej łaski jest Archanioł Michał”. Po Mszy św. przedstawiciele wiernych pożegnali figurę Wodza Zastępów Niebieskich zapewniając, że wsparci jego mocą będą walczyć ze złem i przyrzekli trwać w Panu Bogu, tak jak Archanioł Michał.

Uroczystości peregrynacyjne swoim śpiewem ubogacił chór „Echo” i parafialna schola.

2014-09-10 15:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przez całą Polskę... także po kleryckich pokojach

Niedziela częstochowska 11/2014, str. 1

[ TEMATY ]

peregrynacja

kl. Bartosz Kasprzak

Gdy podczas Apeli Jasnogórskich Ojcowie Paulini modlą się za parafię, którą w danym dniu Maryja nawiedza w kopii Cudownego Obrazu – wydaje nam się to już jakby oczywiste. Maryja bowiem od lat przemierza polskie miasta i wsie, mieszkania w blokach i domy jednorodzinne, konkretne miejsca i całe diecezje. Zapowiedź nawiedzenia jakiejś wspólnoty jest już praktycznie „stałym elementem” każdego wieczoru, który w Jasnogórskiej Kaplicy, przy radioodbiornikach i przed telewizorami gromadzi tysiące Polaków. Zapowiedź, którą można było usłyszeć podczas niedzielnego Apelu 23 lutego br. była jednak wyjątkowa. Po raz pierwszy bowiem, szlak peregrynacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej przebiega także przez kleryckie pokoje i mieszkania kapłanów z Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Klerycy i księża przełożeni, którzy od lat co niedzielę przychodzą przed Obraz Matki, tym razem zabrali Jej wizerunek ze sobą. Kopię Ikony podarował wspólnocie seminaryjnej ojciec przeor Roman Majewski. Obraz został uroczyście przekazany delegacji seminarium podczas Apelu w Kaplicy Matki Bożej. W tej modlitwie brał udział również abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. I tak od poniedziałku – 24 lutego do samego końca Wielkiego Postu – Maryja nawiedzi wszystkich mieszkańców seminaryjnego domu. Ikona każdego ranka towarzyszy całej wspólnocie podczas Mszy św., po której mieszkańcy kolejnych pokoi zabierają ją do siebie aż do kolejnego poranka. Osobistej modlitwie w zaciszu kleryckich mieszkań towarzyszy także Księga Zawierzenia, do której alumni i księża wpisują swoje modlitwy, podziękowania i prośby do Maryi. Jak zaznaczył rektor ks. Andrzej Przybylski w kazaniu podczas Mszy św. inaugurującej peregrynację: „Obecność Maryi w kopii Cudownego Obrazu, tak blisko nas, w naszych pokojach, jest okazją do powierzenia Jej na nowo drogi powołania”. – Jej obecność napełnia każde miejsce miłością i pokojem, a tam, gdzie jest czczona – od razu słabnie moc złego – mówił ks. Przybylski. Warto zauważyć, że uroczyste podarowanie Ikony wspólnocie seminaryjnej miało miejsce dokładnie tydzień po śmierci śp. ks. inf. Józefa Wójcika, którego życie tak mocno naznaczone było troską o peregrynację Jasnogórskiego Obrazu po Polsce. Niech świadectwo jego wiary i oddanie sprawom Niepokalanej będzie dla nas wzorem, a te niezwykłe odwiedziny Matki Bożej w seminaryjnym domu – niech okażą się czasem jeszcze silniejszego przylgnięcia powołanych do Tej, która prowadzi zawsze i tylko do Jezusa.

CZYTAJ DALEJ

Papież do zakonnic klauzurowych: nostalgia nie działa

2024-04-18 13:47

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek złożył hołd katolickim zakonnicom, które żyją w klasztorach klauzurowych, odizolowane od świata. Przyjmując dziś na audiencji w Watykanie grupę karmelitanek bosych w czwartek powiedział, że ich wybór życia nie jest "ucieczką w modlitwę oderwaną od rzeczywistości", ale odważną ścieżką miłości. Jednocześnie ostrzegł zakonnice przed reformami o nostalgicznym wydźwięku.

Franciszek przyjął w czwartek na audiencji w Watykanie delegację około 60 karmelitanek bosych. Zakon powstał w 1562 r. w wyniku reformy zakonu karmelitańskiego przez św. Teresę z Ávili i św. Jana od Krzyża. Zakonnice pracują obecnie nad rewizją konstytucji zakonu. Papież odniósł się do tego w swoim przemówieniu. "Rewizja konstytucji oznacza właśnie to: zebranie pamięci o przeszłości zamiast negowania jej, aby móc patrzeć w przyszłość. W rzeczywistości, drogie siostry, uczycie mnie, że powołanie kontemplacyjne nie prowadzi nas do zachowania starych popiołów, ale do podsycania ognia, który płonie w coraz to nowy sposób i może dać ciepło Kościołowi i światu" - powiedział Franciszek. Przypomniał, że pamięć o historii zakonu i o wszystkim, co konstytucje zgromadziły przez lata, jest "bogactwem, które musi pozostać otwarte na natchnienia Ducha Świętego, na nieustanną nowość Ewangelii, na znaki, które Pan daje nam poprzez życie i ludzkie wyzwania. Jest to ważne dla wszystkich instytutów życia konsekrowanego".

CZYTAJ DALEJ

Kraków: 14. rocznica pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich

2024-04-18 21:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

para prezydencka

Archidiecezja Krakowska

– Oni wszyscy uważali, że trzeba tam być, że trzeba pamiętać, że tę pamięć trzeba przekazywać, bo tylko wtedy będzie można budować przyszłość Polski – mówił abp Marek Jędraszewski w katedrze na Wawelu w 14. rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich, którzy razem z delegacją na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zginęli pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.

Nawiązując do spotkania diakona Filipa z dworzaninem królowej Kandaki, abp Marek Jędraszewski w czasie homilii zwrócił uwagę, że prawda o Chrystusie zapowiedzianym przez proroków, ukrzyżowanym i zmartwychwstałym, trafia do serc ludzi niekiedy odległych tradycją i kulturą. – Znajduje echo w ich sercach, znajduje odpowiedź na ich najbardziej głębokie pragnienia ducha – mówił metropolita krakowski. Odwołując się do momentu ustanowienia przez Jezusa Eucharystii, arcybiskup podkreślił, że Apostołowie w Wieczerniku usłyszeli „to czyńcie na moją pamiątkę”. – Konieczna jest pamięć o tym, co się wydarzyło – o zbawczej, paschalnej tajemnicy Chrystusa. Konieczne jest urzeczywistnianie tej pamięci właśnie w Eucharystii – mówił metropolita zaznaczając, że sama pamięć nie wystarczy, bo trzeba być „wychylonym przez nadzieję w to, co się stanie”. Tym nowym wymiarem oczekiwanym przez chrześcijan jest przyjście Mesjasza w chwale.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję