Reklama

Niedziela Rzeszowska

Patrząc w ziemię... widzieć Boga!

Niedziela rzeszowska 37/2014, str. 1

[ TEMATY ]

dożynki

Ks. Rafał Przędzik

W przedpołudnie ostatniej niedzieli sierpnia plac przed rzeszowską katedrą nabrał odświętnego charakteru. Można było poczuć polskość i katolickość. Rolnicy naszej diecezji zgromadzili się na dziękczynieniu za plony – na tradycyjnych, polskich dożynkach. Na placu przed świątynią można było poczuć powiew polskiej wsi. Zapachniało zbożem i ziołami, czuć było zapach świeżo pieczonego chleba oraz innych płodów ziemi. To wszystko nastroiło uczestników dożynek, do dziękczynienia Bogu za Jego dobroć i błogosławieństwo.

Na godzinę przed południem, kiedy miała rozpocząć się Eucharystia, wszystkich uczestników powitał ks. Jerzy Uchman, diecezjalny duszpasterz rolników. W godne i głębokie przeżywanie uroczystości wprowadziła programem słowno-muzycznym grupa parafian z Lipinek.

W południe rozpoczęła się uroczyście sprawowana Msza św. pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby. Pasterz diecezji w kazaniu przypomniał rzecz podstawową: że gromadzimy się we wspólnocie Kościoła rzeszowskiego, aby wyznać wiarę w Jezusa i uczestnicząc w Eucharystii wzmacniać się, aby codziennie przynosić owoce wiary, którymi są m.in. dobre decyzje i dobre uczynki. Przypomniał również, że dana nam wiara, nie jest dana raz na zawsze, i że gdy zabraknie odpowiedzialnej troski o jej wzrost, może ona umrzeć i zaniknąć.

Kaznodzieja przypomniał również o konieczności pokornego kroczenia za Jezusem i ochotnego przyjmowania krzyża trudu i cierpienia. Wspominał o tym nawiązując do życia rolników, których życie naznaczone jest trudem i mozołem. Ukazywał wszystkim słuchaczom, że rolnicy przybywają, aby dziękować, bo to jest istota dożynek.

W nawiązaniu do ewangelicznej perykopy o talentach, Ksiądz Biskup dostrzegł w licznie zgromadzonych na Mszy św. rolnikach, ogrodnikach, sadownikach i pszczelarzach tych, którzy przybyli, aby dziękować, że nie zmarnowali danych im talentów. Dziękował składającym przed ołtarzem dożynkowe wieńce za to, że patrząc z miłością w ziemię, równocześnie podnoszą wzrok ku Bogu, który daje wzrost. Dziękował za dorodnie wypieczony, pachnący chleb, który przynieśli, aby dzielić się nim z innymi.

Reklama

Pasterz diecezji przypomniał również, że dożynki to czas podziwiania rodzinnych tradycji, stroju, muzyki. Te tradycje to coś więcej, niż bogate stroje. To wspólna modlitwa rodziców z dziećmi przed i po posiłku, przed pracą i po jej zakończeniu. Wierność tradycji to wierność chrześcijańskim pozdrowieniom, które są wyznaniem wiary.

Radością napełniał widok pięknie ubranych przedstawicieli 97 parafii, którzy przynosząc 130 dożynkowych wieńców, zgromadzili się na łamaniu Chleba, aby przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie dziękować za zebrane plony, za szczęśliwie kończące się żniwa i za chrześcijańską, katolicką Polskę.

2014-09-10 15:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na Jasnej Górze trwa Ogólnopolskie Święto Dziękczynienia za Plony

[ TEMATY ]

Jasna Góra

dożynki

Bożena Sztajner/Niedziela

Na Jasną Górę przybędą 6 września w pielgrzymce do Matki Bożej rolnicy z całej Polski. Tegorocznemu, ogólnopolskiemu dziękczynieniu za plony będzie patronował św. Jan Paweł II i bł. Karolina Kózkówna. Modlitwę zwieńczy w niedzielę o godz. 11.00 uroczysta Suma z błogosławieństwem wieńców żniwnych.

„W tym roku w szczególny sposób wpatrujemy się w Maryję jako Matkę Syna Bożego” – pisze w zaproszeniu na Jasnogórskie Dożynki delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy bp Edward Białogłowski oraz sekretarz Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników ks. Stanisław Sojka.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: z pomocą Maryi wybierajmy dobro

2022-12-08 12:10

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Maryja, jedyne ludzkie stworzenie w dziejach wolne od grzechu, jest z nami w walce, jest dla nas siostrą, a przede wszystkim naszą Matką. A my, którzy z trudem wybieramy dobro, możemy się jej powierzyć” – przypomniał papież 8 grudnia w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”.

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że archanioł Gabriel nazywa Maryję „pełną łaski” – wolną od grzechu. Franciszek podkreśłił, że także każdy z nas otrzymał w dniu naszego chrztu pierwotną łaskę, z której jednak często nie zdajemy sobie sprawy. Bóg bowiem zstąpił w nasze życie, staliśmy się na zawsze Jego umiłowanymi dziećmi. „Dziś Maryja, zadziwiona łaską, która uczyniła Ją piękną od pierwszej chwili życia, prowadzi nas do zachwytu nad naszym pięknem” – stwierdził papież. Zauważył, że pod skorupą zła, którym splamiliśmy się przez lata, jest w nas większe dobro. Jednak jego strzeżenie wymaga od nas walki, bowiem jego wybór nie jest czyś łatwym, czy oczywistym.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu: na skutek wojny wszyscy jesteśmy pokonani

2022-12-08 20:30

[ TEMATY ]

Poznań

abp Stanisław Gądecki

wojna na Ukrainie

episkopat.pl

Modlitwa o pokój na Ukrainie towarzyszyła procesji światła w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP w Poznaniu. Procesję prowadził abp Stanisław Gądecki. „Na skutek wojny wszyscy jesteśmy pokonani! Nawet ci, którzy nie biorą w niej udziału i którzy stoją i przyglądają się z boku temu horrorowi, nie angażując się w celu zaprowadzenia pokoju” – mówił przewodniczący polskiego Episkopatu.

W procesji przez Most Biskupa Jordana wzięli udział mieszkańcy Poznania, a także strażacy z różnych miejscowości archidiecezji. Przed figurą Niepokalanej, górującą nad miejscem, gdzie istniała pierwsza na ziemiach polskich kaplica chrześcijańska w grodzie księcia Mieszka I, strażacy złożyli wiązankę kwiatów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję