Reklama

Niedziela Sandomierska

Oazowe zwieńczenie wakacji

Czasami słyszycie jak mówimy, że wy młodzi jesteście przyszłością Kościoła. To prawda, ale wy jesteście również jego teraźniejszością. Dlatego musimy zrobić wam więcej miejsca, dać więcej możliwości do działania, we wspólnocie parafialnej i diecezjalnej.
Bp Krzysztof Nitkiewicz

Ponad 500 osób zaangażowanych w Ruch Światło-Życie przybyło, wyjątkowo w tym roku, do Tarnobrzega na powakacyjny Dzień Wspólnoty. Oprócz gałęzi młodzieżowej Ruchu licznie zgromadziły się rodziny z Domowego Kościoła oraz członkowie i animatorzy Ruchu, którzy przez lata posługiwali w naszej diecezji, a teraz mieszkają nieraz daleko od rodzinnych miejscowości. Wyjątkowość miejsca była związana także z 25. rocznicą istnienia parafii św. Barbary, która od początku stała się miejscem formacyjnym dla członków Oazy. Przy parafii, ówczesny proboszcz i jednocześnie moderator diecezjalny, ks. Stanisław Bar otworzył oazowy ośrodek „Golgota”, gdzie formowali się animatorzy oraz przybywały grupy oazowe na rekolekcje i oazy modlitwy.

Spotkanie jubileuszowe odbyło się 30 sierpnia i rozpoczęło się od zawiązania wspólnoty. Trochę ruchu, śpiewu, tańca oraz wspólne pamiątkowe zdjęcie. Uczestnicy mogli się również wsłuchać w świadectwo z uczestnictwa w Kursie Oazowym dla Animatorów (KODA), które złożyła animatorka Katarzyna Łatka.

Ks. Marek Kuliński, diecezjalny moderator Ruchu Światło-Życie, wyjaśnia: – Dzień wspólnoty, to spotkanie wszystkich członków i sympatyków Ruchu Światło-Życie oraz podsumowanie tego, co dokonało się podczas wakacyjnych turnusów. Tegorocznym tematem naszego spotkania jest hasło „Radość Ewangelii”. Chcemy poprzez życie Ewangelią ukazać radość z przeżywania swojej wiary i relacji z Chrystusem. Dzisiaj jednoczymy się także z naszymi braćmi i siostrami w tych krajach, gdzie chrześcijanie są prześladowani. – mówi Ksiądz Moderator.

Następnie zebrani z placu szkolnego przenieśli się do kościoła św. Barbary. Mszy św. sprawowanej przez księży zaangażowanych w działalność Ruchu przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. W homilii mówił: – Czasami słyszycie jak mówimy, że wy młodzi jesteście przyszłością Kościoła. To prawda, ale wy jesteście również jego teraźniejszością. Dlatego musimy zrobić wam więcej miejsca, dać więcej możliwości do działania, we wspólnocie parafialnej i diecezjalnej. Odnosi się to w sposób szczególny do młodzieży zaangażowanej w różne ruchy i stowarzyszenia. Ubogacajcie waszą żywą wiarą i zdolnościami środowiska, z których pochodzicie, i w których żyjecie. Można służyć do Mszy św., śpiewać w scholi, ale można także pomagać katechetom, redagować parafialną stronę internetową, odwiedzać chorych i samotnych, pomagać potrzebującym. Mam nadzieję, że w porozumieniu z waszymi duszpasterzami, doświadczenia zdobyte podczas wakacji, przyniosą wspaniałe owoce – zachęcał bp Nitkiewicz.

Reklama

Na zakończenie Eucharystii Biskup Ordynariusz pobłogosławił 8 nowych animatorów i wręczył im krzyże animatorskie. Udzielił również misji posłania małżonkom, którzy w parafiach będą podejmowali posługę animatorów kręgów parafialnych. Jako znak misji małżonkowie otrzymali zapalone świece.

Jedną z nowo pobłogosławionych animatorek jest Patrycja Bartochowska: – Cieszę się, że długo wyczekiwany czas nadszedł. Swoją decyzję o przyjęciu błogosławieństwa wraz z krzyżem animatorskim podjęłam jakiś czas temu, choć czekałam na utwierdzenie w niej. Sporo się modliłam o to, aż dostałam Boży znak przez Słowo Boże i rozmowę z bliskimi mi osobami. Teraz już wiem, że wszystko co będę robić będzie z Bożą pomocą. Przyjęcie krzyża było zakończeniem pewnego okresu formacji, a rozpoczęciem nowej drogi w Ruchu Światło-Życie – podsumowuje animatorka Patrycja.

Po Mszy św. uczestnicy spotkania mogli wysłuchać kilku świadectw z przeżytych rekolekcji wakacyjnych.

Niewątpliwą deklaracją wiary był Marsz Ewangelizacyjny ulicami Tarnobrzega w kierunku Rynku. Tam na zebranych czekał przygotowany wcześniej posiłek. Animatorzy przygotowali na ten moment teleturniej oraz zabawy i tańce integracyjne. Zwieńczeniem Dnia Wspólnoty była wspólna modlitwa uwielbienia przed Chrystusem obecnym w Najświętszym Sakramencie.

2014-09-10 15:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyzwala i inspiruje

Diakonia Wyzwolenia Człowieka Ruchu Światło-Życie Diecezji Sosnowieckiej postanowiła włączyć się w ogólnopolską sztafetę modlitewną, której zasadniczą osią działania jest peregrynacja ikony krzyża.

Peregrynacja rozpoczęła się 1 lutego br. w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Dąbrowie Górniczej, a zakończy 28 lutego w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Sosnowcu-Środuli. W sumie ikona krzyża dotrze do 13 parafii w różnych częściach naszej diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: obradowała Rada Kardynałów

2022-12-07 13:38

[ TEMATY ]

Rada Kardynałów

Grzegorz Gałązka

Synod o synodalności, wyzwania ekologiczne, ochrona małoletnich w Kościele a także aktualna sytuacja Kościoła to główne tematy odbywającej siłę w dniach 5 i 6 grudnia w Domu Świętej Marty sesji Rady Kardynałów.

W pracach tego gremium wzięli udział kardynałowie Pietro Parolin, Giuseppe Bertello, Óscar A. Rodríguez Maradiaga, SDB, Reinhard Marx, Seán Patrick O'Malley, OFM Cap., Oswald Gracias i Fridolin Ambongo Besungu, OFM Cap. oraz sekretarz bp Marco Mellino. W obu dniach w pracach uczestniczył papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Bicie „Dzwonu Nienarodzonych” na Jasnej Górze przypomniało, że życie każdego człowieka jest święte

2022-12-08 16:12

[ TEMATY ]

Jasna Góra

dzieci nienarodzone

dzwon Głos Nienarodzonych

BPJG

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze trwa modlitwa także za dzieci nienarodzone. W tej intencji abp Wacław Depo, metropolita częstochowski przewodniczył w południe Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej. Bezpośrednio po Eucharystii uderzył w dzwon „Głos Nienarodzonych”, który po raz trzeci, właśnie 8 grudnia, dotarł do sanktuarium.

Na dzwonie zapisane są m.in. słowa piątego przykazania „Nie będziesz zabijał” oraz obrońcy życia bł. ks. Popiełuszki: „życie dziecka zaczyna się pod sercem matki”. Ważący tonę odlew powstał z inicjatywy Fundacji „Życiu Tak” im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny z Rzeszowa, by budzić sumienia i być głosem nienarodzonych. Każdy, kto opowiada się za życiem, mógł uderzyć w dzwon, który ustawiony został na dziedzińcu przed wejściem do Kaplicy, i w ten sposób zadeklarować w sumieniu swą troskę o życie, zwłaszcza poczęte.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję