Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Jeszcze o świętowaniu niedzieli

Niedziela sosnowiecka 37/2014, str. 6

[ TEMATY ]

rodzina

Niedziela

Archiwum

PIOTR LORENC: – Jak wygląda świętowanie niedzieli w państwa rodzinie?

IRMINA MATYSZKIEWICZ: – Nasze świętowanie niedzieli odbywa się na trzech płaszczyznach: spotkanie z samym sobą, z naszymi bliskimi oraz z Bogiem przez udział w Mszy św. i przyjęcie Komunii św.

– Jak wygląda czas poświęcony dla siebie?

PAWEŁ MATYSZKIEWICZ: – Spotkanie z samym sobą jest u nas w domu dość trudne. Jest nas siódemka – my, rodzice oraz piątka dzieci – dwóch starszych synów i trójka młodszych milusińskich. Znalezienie kącika dla siebie jest więc naznaczone sporym wysiłkiem. Ale jest ważne. Pobycie z samym sobą, zatrzymanie w czasie, refleksja nad całym tygodniem to nieodłączna część naszej niedzieli. Moja żona znajduje czas rano – poranna kawa, Pismo Święte i katolicka gazeta. Starsi synowie stawiają w niedzielę na dłuższe spanie oraz lekturę pożyczonych z biblioteki książek. Najmłodszy Michał ma swój świat i świetnie się czuje sam z sobą np. przy klockach. Dwoje pozostałych – Piotr i Ania, których różni niespełna rok, zachowują się jak bliźniaki, są wszędzie razem. Nie zauważamy, aby mieli czas dla samych siebie. Ja swój wolny czas wykorzystuję na przeglądanie stron internetowych. Staramy się odpoczywać, choć to trudna umiejętność. Odpoczynek nie oznacza jednak bezczynności, to jedna z aktywności człowieka pozwalająca smakować życie, nacieszyć się nim, zatrzymać się na kilka chwil, zadumać. Podoba się nam porównanie niedzielnego odpoczynku do milczenia zakochanych. Bez słów, a jak wiele uczuć i poczucie błogości i głębi.

– Ale wspomnieliście, że niedziela to też czas dla bliskich.

– W niedzielę staramy się też być wszyscy razem. To jedyny dzień, poza wakacjami, kiedy wspólnie jemy obiad. Cieszymy się sobą, dużo rozmawiamy, chcemy autentycznie ze sobą być. Próbujemy nie koncentrować się na swoich sprawach, ale być dla „drugiego”. Służy temu zabawa w ogrodzie, wspólne czytanie, oglądanie bajek. Z dorastającymi synami świętujemy, gdy maluchy już śpią. Wtedy wspólnie oglądamy wybrany wcześniej film, albo gramy w karty przy dobrej herbacie i odrobinie słodkości.

– A spotkanie z Panem Bogiem?

– Niedziela to przede wszystkim rodzinne spotkanie z Bogiem. Z wyjątkiem naszego syna Andrzeja, który pełni dyżur lektorski, wspólnie uczestniczymy w Mszy św. w kościele pw. św. Stanisława BM w Czeladzi. Wybieramy Mszę o 11.15. To na nią przychodzą dzieci i biorą w niej aktywny udział, dzięki staraniom karmelitanek Dzieciątka Jezus i organisty. Na Mszy św. nasze dzieci uczą się mówić do Boga i skłonić ucho na Jego głos. Często pytamy je o czym słyszały w Ewangelii. Odpowiedzi dzieci dobrze uzupełnia rozwiązywanie zadań z „Ziarna” rozdawanego przed każdą Mszą.
Brak świętowania niedzieli jest dużym zagrożeniem życia we wspólnocie. Potrzebujemy bycia razem i dystansu do codzienności. Tylko w wyciszeniu, w zatrzymaniu pędu świata jesteśmy zdolni odkryć nasze wartości i talenty oraz dokonać krytyki życia. Warto wcześniej zadbać o świętowanie niedzieli, wprost zaplanować czas niedzielny, ustalić zasady tego dnia.

2014-09-10 15:58

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

38 lat temu władze państwowe wydały zgodę na wznowienie „Niedzieli”

Trzydzieści osiem lat temu, 5 marca 1981 r. została wydana przez władze państwowe decyzja o wznowieniu działalności „Niedzieli”. Kiedy 15 marca 1953 r. ukazał się ostatni numer „Niedzieli”, zamkniętej przez władze komunistyczne PRL-u, rozpoczął się okres zmagań o przywrócenie tygodnika. Zabiegano o to od momentu ukazania się ostatniego numeru. 8 maja 1953 r. Episkopat Polski pod przewodnictwem prymasa Stefana Wyszyńskiego przygotował memoriał do rządu PRL „Non possumus”, w którym bardzo zdecydowanie zaprotestował przeciwko niszczeniu przez władze PRL prasy katolickiej i wydawnictw katolickich.

Już 16 maja 1953 r. z polecenia bp. Zdzisława Golińskiego, drugiego biskupa częstochowskiego, Kuria Diecezjalna w Częstochowie wystosowała pismo w sprawie „Niedzieli” do Rady Państwa. Po październiku 1956 r. z interwencjami do władz państwowych w sprawie przywrócenia „Niedzieli” zwracał się prymas Polski kard. Stefan Wyszyński. Również 9 listopada 1956 r. w sprawie reaktywowania „Niedzieli” ks. Marchewka skierował pismo do Głównego Urzędu Kontroli Prasy w Warszawie. W tym samym okresie zespół redakcji „Niedzieli” wystosował memoriał do Centralnego Urzędu Wydawnictw oraz do min. Jerzego Sztachelskiego, dyrektora Urzędu ds. Wyznań. Warto również odnotować fakt, że 14 stycznia 1957 r. odbyła się rozmowa prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego w gmachu Urzędu Rady Ministrów z premierem rządu PRL Józefem Cyrankiewiczem w sprawie złagodzenia cenzury wobec pism katolickich. W rozmowie Prymas poruszył sprawę wznowienia „Niedzieli”. W następnych latach prymas Wyszyński powracał wielokrotnie do sprawy prasy katolickiej, m.in. w rozmowach z Władysławem Gomułką. 9 kwietnia 1957 r. miała miejsce interpelacja posła Antoniego Gładysza (poseł niezależny po wystąpieniu z koła poselskiego ZNAK) w Sejmie w sprawie „Niedzieli”. Ponadto 3 października 1957 r. poseł Gładysz skierował pismo w sprawie „Niedzieli” do I Sekretarza KC PZPR Władysława Gomułki. Nowy okres zmagań o reaktywację „Niedzieli” rozpoczął się wraz z objęciem rządów w diecezji częstochowskiej przez bp. Stefana Barełę w 1964 r. W latach 70. ubiegłego stulecia, za czasów rządów ekipy Edwarda Gierka, zbierane były w Częstochowie i w Zagłębiu podpisy pod petycją o reaktywowanie „Niedzieli”. 12 maja 1977 r.

CZYTAJ DALEJ

80 lat temu papież Pius XII poświęcił Rosję i świat Niepokalanemu Sercu Maryi

2022-12-08 07:44

[ TEMATY ]

Fatima

Rosja

Pius XII

Karol Porwich/Niedziela

Dzisiaj, w uroczystość 8 grudnia przypada 80. rocznica aktu dokonanego przez Piusa XII, w którym Kościół świadomie wypełnił prośbę Matki Bożej. Czyn papieża jest dla nas gwarancją, że przesłanie z Fatimy zostało skierowane przez samego Boga. Prośba Maryi jest skierowana także do każdego z nas – powiedział Family News Service dyrektor Sekretariatu Fatimskiego w sanktuarium na Krzeptówkach ks. dr Krzysztof Czapla SAC, znawca przesłania z Fatimy, w 80. rocznicę uroczystego aktu poświęcenia Rosji i świata Niepokalanemu Sercu Maryi.

Maryja w 1917 r. zapowiedziała, że przyjdzie, aby prosić o poświęcenie Rosji. W 1929 r. wyjaśniła, że to papież w jedności z biskupami całego świata żeby uratować Rosję, ma ją poświęcić Niepokalanemu Sercu Maryi.

CZYTAJ DALEJ

Brazylia: dzieci odmawiające różaniec przybyły do Aparecidy

2022-12-08 17:00

[ TEMATY ]

dzieci

różaniec

Brazylia

Karol Porwich/Niedziela

Do Narodowego Sanktuarium Maryjnego w Aparecidzie przybyła pierwsza pielgrzymka dzieci odmawiających różaniec. Temu wydarzeniu towarzyszyło hasło „Różaniec dzieci: Ewangelizować dzieci w Domu Matki”. Motto towarzyszące tej pielgrzymce przypominało słowa Jezusa „Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie” (Mt 19,14).

Pierwsza krajowa pielgrzymka dzieci odmawiających różaniec rozpoczęła się w sobotnie popołudnie wspólną modlitwą różańcową, której przewodniczył ks. Eduardo Catalfo, redemptorysta, rektor największego sanktuarium maryjnego w Brazylii. Ukoronowaniem pielgrzymki była Msza święta sprawowana przez miejscowego arcybiskupa Orlando Brandesa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję