Reklama

Niedziela Świdnicka

Po raz dziewiąty wakacje w Polsce

Niedziela świdnicka 37/2014, str. 3

[ TEMATY ]

Caritas

Ks. Sławomir Marek

Pięknie położony Ośrodek Rekolekcyjno-Wypoczynkowy w Zagórzu Śląskim należący do Caritas Diecezji Świdnickiej po raz dziewiąty zapewnił wakacyjny wypoczynek dzieciom z Białorusi. Dzięki osobistej współpracy z Caritas w Witebsku ks. Radosława Kisiela, dyrektora świdnickiej Caritas nasz region odwiedziły dzieci ze Wschodu. „Kolonie dla młodych ludzi ze Wschodu organizujemy cyklicznie. Najważniejsze jest to, że możemy się poznawać, a goszczącej u nas młodzieży przybliżyć polską kulturę – mówi ks. dyrektor. Owoce takich spotkań na pewno się pojawią”. Wszystkie wypoczywające dzieci miały możliwość rozwijać swoją znajomość języka polskiego, polskiej kultury i zwyczajów, a także rozwijać swoją religijność.

W ramach akcji „Dzieciństwo to miejsce, gdzie mieszka się przez całe życie”, współorganizowanej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, odbyły się trzy czternastodniowe turnusy. Uczestnicy kolonii byli podzieleni na małe 11-12 osobowe grupy, co sprzyjało dobrej opiece i umożliwiało wychowawcom dostrzeżenie potrzeb każdego dziecka. Ważnym aspektem kolonii była wspólna zabawa dzieci polskich i białoruskich.

W prowadzenie kolonii zaangażowani byli wychowawcy, pielęgniarki i kierownik. Wykwalkwikowana kadra została dodatkowo przeszkolona z programu kolonijnego.

W czasie kolonii dzieci i młodzież uczestniczyły w licznych wycieczkach – do Wrocławia gdzie zwiedzały ZOO, rynek i płynęły barką po Odrze. Innym razem do Świdnicy, Wambierzyc, Kudowy-Zdroju i na Błędne Skały. W trakcie wycieczek poznawały historię Polski i poszczególnych miast. Zwiedzały również okolicę i korzystały z najciekawszych atrakcji Dolnego Śląska. Część z nich ma polskie korzenie i uczęszcza do polskich szkół. Dla nich ten pobyt jest wyjątkowym przeżyciem i okazją, by doświadczać polskości na co dzień. Wszyscy chętnie też brali udział w warsztatach plastycznych, muzycznych i nauki języka polskiego, pierwszej pomocy a nawet nakrywania do stołu. Każdy dzień był wypełniony atrakcjami: gry, zabawy, zawody sportowe, konkursy, muzyka, śpiew i taniec wypełniały kolonijny czas.

Reklama

Ogółem z tej formy wypoczynku skorzystało blisko 150 osób z Białorusi i kilkadziesiąt polskich dzieci z domów dziecka i świetlic środowiskowych Caritas z terenu diecezji świdnickiej – mówi Izabela Ilczuk, kierownik kolonii. Trudno się było z nimi rozstawać i już dzisiaj odliczamy czas do następnych wakacji, kiedy to mamy nadzieję dzieci z Głębokiego znów zawitają w nasze progi.

W Ośrodku Rekolekcyjno-Wypoczynkowym w Zagórzu Śląskim znajduje się 147 miejsc noclegowych w okresie letnim i 107 poza okresem grzewczym w pokojach od 2 do 6 osobowych. Na miejscu można skorzystać z pełnego wyżywienia – śniadania, dwudaniowe obiady i kolacje. Do dyspozycji gości są kaplica, dwa boiska do piłki nożnej, siatkowej i koszykówki, miejsce na grilla, plac zabaw dla dzieci, pole namiotowe, stołówka z kominkiem, dwie świetlice, sala telewizyjna, parking oraz bezprzewodowy internet.

2014-09-10 15:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pomoc dla uczniów

Niedziela łódzka 38/2020, str. VI

[ TEMATY ]

Caritas

Syria

Aleppo

archiwum Caritas Archidiecezji Łódzkiej

Abp Grzegorz Ryś jest darczyńcą programu uczniów z Aleppo

Abp Grzegorz Ryś jest darczyńcą programu uczniów z Aleppo

Rozpoczął się nowy rok szkolny. 153 uczniów ze szkół podstawowych w Aleppo w Syrii otrzyma całoroczne wsparcie.

Wszystko to odbywa się w ramach programu stypendialnego „Pierwszy krok”, który prowadzą wspólnie Caritas Archidiecezji Łódzkiej i Stowarzyszenie „Dom Wschodni – Domus Orientalis”. Organizacje od kilku lat moderują wspólnie projekty wspierające mieszkańców Bliskiego Wschodu – głównie Syrii, a w ostatnich tygodniach również Libańczyków, którzy ucierpieli w wyniku wybuchu w Bejrucie.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Krajewski w imieniu papieża Franciszka odwiedza Ischię

2022-12-08 16:40

[ TEMATY ]

kard. Krajewski

papież Franciszek

Urszula Buglewicz/Niedziela Lubelska

Na włoskiej wyspie Ischia odbyły się pierwsze pogrzeby ofiar lawiny błotnej, m.in. pary młodych narzeczonych. Jako znak bliskości z cierpiącą wspólnotą, na wyspie w imieniu Ojca Świętego przebywa dzisiaj jałmużnik papieski, kard. Konrad Krajewski.

26 listopada, o piątej nad ranem osunęła się część góry. Masy błota i kamieni z dużą prędkością zeszły wprost na osiedle, zabijając dwanaście osób. Wśród ofiar były także dzieci, w tym trzymiesięczne niemowlę. Kard. Krajewski przybył na Ischię, aby być z cierpiącymi rodzinami i zapewnić je o modlitwie i bliskości papieża.

CZYTAJ DALEJ

Jestem - Pamiętam - Czuwam - dziś 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego

2022-12-08 18:39

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Apel Jasnogórski

BPJG

Dziś 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego. Modlitwa ta gromadzi rzesze Polaków w kraju i zagranicą, również dzięki transmisjom radiowym, telewizyjnym i internetowym.

Przed 69. laty, 8 grudnia 1953 r., w Kaplicy Matki Bożej kilka osób pod przewodnictwem ówczesnego przeora Jasnej Góry - ojca Jerzego Tomzińskiego, modliło się o uwolnienie internowanego wówczas kard. Stefana Wyszyńskiego oraz za Ojczyznę. Później Prymas stał się wielkim propagatorem tej modlitwy, zwłaszcza w okresie Wielkiej Nowenny w latach 1957-1966, przygotowującej do Millenium Chrztu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję