Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Z Bogiem przekraczamy szkolny próg…

W poniedziałek 1 września w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Bolesnej w Mierzynie odprawiona została uroczysta Msza św. stanowiąca część wojewódzkiej inauguracji roku szkolnego, która odbyła się w oddanym ostatnio do użytku nowoczesnym gmachu Publicznej Szkoły Podstawowej przy ul. Kolorowej w Mierzynie.

Eucharystię sprawował abp Andrzej Dzięga. W homilii powiedział m.in.: – Niech błogosławiony będzie ten czas Waszej pracy i trudu, Drodzy Państwo dyrektorzy i nauczyciele. Miejcie świadomość jednej z najpiękniejszych służb publicznych – służby człowiekowi, młodemu pokoleniu i narodowi. Po Bożemu ta służba przeżywana da Wam wielką satysfakcję i poczucie dobrze rozpoznanego i wykonanego zadania, gdy będziecie je po latach przedstawiali Bogu – powiedział Metropolita szczeciński. Następnie odniósł się w kilku słowach do bieżącej sytuacji. – W wielu miejscach na polskiej ziemi szkoły są zamykane lub popadają w ruinę, a dzieci, nawet najmłodsze, 6- i 7-latki, są zrywane jeszcze w nocy, wiezione po 15, 20 km do szkoły, a potem wracają często po zmierzchu do domu, zwłaszcza te, które mieszkają na wioskach. Tutaj zaś, w Mierzynie, pojawiła się nowa szkoła, przygotowana na potrzeby najmłodszych. To jest właśnie ta mądrość patrzenia na sprawy tej ziemi. Niech błogosławione będą wysiłki i praca służące kształceniu następnych pokoleń – stwierdził abp Andrzej Dzięga.

W tym dniu rozmawialiśmy także z uczniami, którzy przybyli na uroczystości.

– To jest ważny dzień, ponieważ rozpoczynamy kolejny etap nauki. Na pewno w tym roku jednym z ważniejszych wydarzeń będzie sprawdzian 6-klasisty. Wszyscy bardzo chcemy dostać się do dobrego gimnazjum. A poza tym tęskni się już za koleżankami, kolegami i nauczycielami – mówi Wiktoria Magda, uczennica klasy 6 Szkoły Podstawowej w Dobrej Szczecińskiej.

– Cieszę się, że wracam po wakacjach do szkoły. Będę się tam uczył, bawił z moimi kolegami. Najbardziej odpowiada mi matematyka i WF. Lubię bieganie – stwierdza Remigiusz Harłukowicz, uczeń 4 klasy Szkoły Podstawowej w Mierzynie.

Reklama

– Chyba nikt tak naprawdę nie chce do końca wracać do szkoły. Jestem w 6 klasie, tak więc powoli dobiega końca szkoła podstawowa. A w szkole najbardziej lubię przyrodę, język polski i matematykę – mówi Dominika Wiśniewska ze Szkoły Podstawowej w Dobrej Szczecińskiej.

– Jest to dla mnie szczęśliwy dzień, gdyż zaczyna się szkoła. Będzie to okazja nie tylko do zdobycia wiedzy, ale poznania nowych kolegów i koleżanek – stwierdza Dawid Drumlak, uczeń klasy 6 Szkoły Podstawowej w Mierzynie.

Po Mszy św. uczestnicy przeszli do budynku Szkoły Podstawowej w Mierzynie, gdzie na sali gimnastycznej odbyła się dalsza część uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego 2014/15.

Gośćmi inauguracji, oprócz Metropolity szczecińsko-kamieńskiego, byli również członkowie samorządu lokalnego, zachodniopomorski kurator oświaty, przedstawiciele służb publicznych oraz parlamentarzyści.

2014-09-10 15:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patron nauczycieli

3 września obchodziliśmy wspomnienie św. Grzegorza Wielkiego – papieża i doktora Kościoła.

Urodził się ok. 540 r. w Rzymie. Tam również zmarł 12 marca 604 r. Pochodził z zamożnej rodziny patrycjuszy. Jego rodzice, św. Gordian i św. Sylwia, zostali wyniesieni do chwały ołtarzy. Na jego wychowanie znacząco wpłynęły również jego ciotki: św. Farsylia i św. Emiliana. Otrzymał wykształcenie klasyczne, a także poznał prawo. Piastował różne urzędy cywilne, został nawet prefektem Rzymu. Po kilku latach rządów niespodziewanie zerwał z życiem świeckim – został benedyktynem, przekształcił rodzinny pałac w klasztor i rozpoczął życie ascetyczne.

CZYTAJ DALEJ

Obłóczyny w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu

2022-12-08 07:55

kl. Gabriel Patrylak

Obłóczeni klerycy z przełożonymi

Obłóczeni klerycy z przełożonymi

W Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu 6 alumnów przyjęło szatę duchowną. Uroczystym nieszporom przewodniczył bp Krzysztof Chudzio.

Przełom listopada i grudnia, to wyjątkowy czas dla seminaryjnej wspólnoty. Ma miejsce wówczas jedno z najbardziej uroczystych wydarzeń, a mianowicie dziewięciodniowa nowenna przed Uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Piękne śpiewy seminaryjnego chóru i scholii oraz okolicznościowe kazania nowennowe gromadzą całą wspólnotę seminaryjną, a także licznych księży wykładowców na wspólną modlitwę brewiarzową. W tym roku rozważania maryjne głosił ks. dr hab. Dariusz Dziadosz, były rektor WSD oraz wykładowca Egzegezy Starego Testamentu. Cała nowenna była transmitowana codziennie przez archidiecezjalne radio FARA. Na jej zakończenie można było usłyszeć wywiady, w których klerycy III roku dzielili się świadectwem swojego powołania.

CZYTAJ DALEJ

Fundacja rodzinna – krok w kierunku wielopokoleniowych firm rodzinnych

2022-12-09 07:35

[ TEMATY ]

fundacja rodzinna

Adobe Stock

Firmy rodzinne są filarem polskiej gospodarki. Po kilkudziesięciu latach od transformacji ustrojowej i ekonomicznej, polscy przedsiębiorcy muszą myśleć o sukcesji i zapewnieniu swoim firmom możliwości rozwoju przez kolejne dziesięciolecia.

- Budowa silnych firm wymaga czasu. Często zakłóca go konieczność przeprowadzania procesu sukcesji i podziału firmy. Fundacja rodzinna to szansa na kontynuację przez dzieci i wnuki dorobku firm, zbudowanego przez ich rodziców i dziadków – mówi Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję