Reklama

Głos z Torunia

Dożynkowe święto chleba

W parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Pokrzydowie 31 sierpnia odbyło się dziękczynienie za plony we wspólnocie diecezji toruńskiej, gminy Zbiczno oraz rolników ekologicznych

Niedziela toruńska 37/2014, str. 1, 7

[ TEMATY ]

dożynki

Aleksandra Wojdyło

Delegacje z wieńcami dożynkowymi przemaszerowały w barwnym korowodzie z placu dożynkowego do kościoła, gdzie pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego duszpasterze rolników oraz kapłani dekanatu brodnickiego sprawowali dziękczynną Mszę św. Najważniejsi w tym dożynkowym święcie – rolnicy – jak zawsze przybyli licznie ze swoimi plonami, aby za każdy kłos i każde ziarno dziękować i prosić Boga o dalszą pomoc. Rolnicy rozumieją, że żadna praca na nic się zda, jeśli wcześniej Bóg nie pobłogosławi. W Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele parlamentu, władz samorządowych gminy, powiatu, województwa, organizacji rolniczych, ośrodków doradztwa rolniczego oraz poczty sztandarowe. Na początku uroczystości słowo powitania skierował proboszcz ks. kan. Zenon Żmijewski. „Dziękujemy za zbiory i pogodę Panu Bogu. Dziękujemy wam, rolnicy, za to, że chcecie się z nami tym chlebem dzielić” – mówił, zapraszając do dziękczynienia.

Starostami dożynek ekologicznych byli Ewelina i Dawid Świniarscy. Starostami dożynek diecezjalnych i gminnych byli Anna Głodowska z Sumowa i Roman Kruszewski z Pokrzydowa. Starostowie na ręce Księdza Biskupa złożyli bochen chleba wypieczony z tegorocznych plonów, który następnie po odmówieniu modlitwy błogosławieństwa został przekazany przedstawicielom władz samorządowych.

W homilii bp Andrzej przedstawił istotę dożynek, podkreślając, że są one przypomnieniem o godności pracy. Rolnicy jako współpracownicy Boga mogą zawsze liczyć na Jego troskę. „Człowiek w Eucharystii ofiarowuje Panu owoc ziemi i pracy swoich rąk. I Bogu taki dar się podoba, że pragnie stać się pokarmem na życie wieczne” – mówił bp Andrzej. Chleb, obok innych wartości, jak prawda, miłość, sprawiedliwość i pokój, stanowi pełnię ludzkiego życia. „Człowiek pracujący na roli ceni pracę, poświęcenie, odpowiedzialność sumienność, czystość obyczajów, jest wrażliwy na cuda przyrody, jest jej przyjazny, tym samym otwarty na Boga, współpracę ze Stwórcą, Bożą Opatrzność, która kieruje światem” – dodał kaznodzieja. Odwołując się do słów Wincentego Witosa, bp Andrzej docenił rolników jako świadomych, niezależnych, gotowych oddać zdrowie i życie za każdą skibę ojczystej ziemi. Życzył, za św. Janem Pawłem II, aby rolnictwo wyszło z zagrożenia, zastoju i nie było skazane na walkę o przetrwanie, aby doznawało wszechstronnej pomocy ze strony państwa. „Dożynkowe święto to święto chleba i Bogu dziękujemy za ten chleb. Brak chleba kojarzący się z krzywdą i niesprawiedliwością jest równie dotkliwy, co głód ducha, prawdy, pokoju, miłości i sprawiedliwości, czyli tych wartości, bez których nie można normalnie żyć” – podkreślił Ksiądz Biskup. Zaznaczył, że w chlebie zawiera się pokora i prostota, skromność, ludzka praca, trud, często cierpienie. Jezus Chrystus – Chleb Żywy – jest gwarantem zaspokojenia tych braków i uzyskania prawdziwego pokoju, ponieważ przy Jego stole nie ma podziałów, upokorzeń, odrzucenia. Na koniec, dziękując rolnikom za trud i tegoroczne plony, wyraził życzenie, aby każda rodzina parafialna przy ołtarzu eucharystycznym umacniała swoje więzi, jednoczyła się i przenikała życie społeczne.

Reklama

Przedstawiciele dekanatów przynieśli do ołtarza dary ofiarne: świecę, kwiaty, chleb, owoce, warzywa, miód, wytwory rękodzieła ludowego, produkty ekologiczne, przetwory owocowo-warzywne, wypieki, komunikanty, wizerunek Matki Bożej Lipskiej, a Żywy Różaniec z Pokrzydowa ofiarę na seminarium. Po Komunii diecezjalny duszpasterz rolników zapewnił wszystkich o pamięci w modlitwie podczas spotkań duszpasterstwa rolników i Bractwa św. Izydora. Zaprosił również do uczestnictwa w ogólnopolskiej pielgrzymce rolników na Jasną Górę oraz trwającej nowennie dla rolników i mieszkańców wsi.

Na koniec Eucharystii zgromadzeni odnowili akt zawierzenia rolników Matce Bożej, a bp Andrzej dokonał poświęcenia wieńców. Po Mszy św. korowód dożynkowy przemaszerował na plac dożynkowy. Tam parlamentarzyści i przedstawiciele władz samorządowych złożyli wszystkim rolnikom podziękowanie za pracę, wręczono nagrody i wyróżnienia, a na ręce bp. Andrzeja władze gminy Zbiczno złożyły rzeźbę orła. Rozstrzygnięto także konkurs wieńców. Spośród 19 dzieł sztuki ludowej komisja nagrodziła wieniec KGW Bratuszewo (parafia Brzozie Lubawskie) oraz parafii Ostromecko, Kazanice, Pokrzydowo, Biskupice, Brudzawy. Blok artystyczny zawierał m.in. występy Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Kurzętnika, dzieci i młodzieży z pokrzydowskiego Zespołu Szkół, zespołów „Pokrzydowianki” i „Wesołe Kumoszki”, pokaz grupy cyrkowej „Heca”. Dodatkowo prezentowały się stowarzyszenia i koła gospodyń wiejskich, trwała promocja produktów rolnictwa ekologicznego. Święto zakończyła zabawa ludowa z pokazem sztucznych ogni.

2014-09-10 15:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wolbromskie święto plonów

Uroczysta Eucharystia celebrowana przez ks. kan. Tadeusza Maja w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego rozpoczęła 24 sierpnia tegoroczne wolbromskie święto plonów

Dożynki rozpoczęły się od poświęcenia wieńców przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z: Bożej Woli, Brzozówki, Chełmu, Chrząstowic, Dłużca, Domaniewic, Gołaczew, Jeżówki, Kalisia, Kąpiel Wielkich, Kąpiołek, Lgoty Wolbromskiej, Łobzowa, Miechówki, Poręby Dzierżnej, Strzegowy, Wierzchowiska, Załęża i Zarzecza.

CZYTAJ DALEJ

O co, jako małe dziecko, Joseph Ratzinger prosił Pana Jezusa?

2022-12-08 13:49

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Ratzinger

Grzegorz Gałązka

W wieku 7 lat Joseph Ratzinger – przyszły papież Benedykt XVI – poprosił w liście przed Bożym Narodzeniem do Pana Jezusa o trzy rzeczy: popularny wówczas mszalik łacińsko-niemiecki, zwany Volks-Schott, zielony ornat i Serce Jezusa. Zapewnił Go również, że “zawsze chce być dobry”.

List ten, zachowany wśród pamiątek rodzinnych w domu urodzenia papieża-seniora w Marktl am Inn w Bawarii, przechowywała jego starsza siostra Maria, zmarła w 1991 roku, a odkryto go w 2012 w czasie odnawiania tego budynku, który obecnie jest muzeum.

CZYTAJ DALEJ

Elbląg: święto seminarium oraz zebranie oddziału Polskiego Towarzystwa Teologicznego

2022-12-08 19:31

[ TEMATY ]

seminarium

Towarzystwo Teologiczne

Elbląg

WSD w Częstochowie

Msza święta, wykład, prezentacja najnowszego numeru „Studiów Elbląskich” złożyły się na obchody uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny - święta patronalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu. Z wydarzeniem związane zostało także zebranie elbląskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Teologicznego.

W wygłoszonej podczas Mszy św. homilii bp Jacek Jezierski przypomniał, że rozumienie prawdy o Niepokalanym Poczęciu Maryi dojrzewało w Kościele przez stulecia. - Na Wschodzie w wieku VII, a na Zachodzi około IX w. zaczęto w liturgii obchodzić święto Poczęcia Maryi. Używano wobec Niej różnych określeń: niepokalana, cała święta, nieskażona żadnym grzechem – mówił kaznodzieja. Zauważył też, że w Kościele zachodnim wieków średnich dominowała Augustyńska myśl o grzechu pierworodnym i jego skutkach. Wybitni teologowie: Bernard z Clairvaux, Anzelm z Aosty, Piotr Lombard, Tomasz z Akwinu, Bonawentura, czy też Antoni z Padwy nie mogli pogodzić się z wyjątkowym statusem Maryi, z Jej niepokalanym poczęciem. – Przełomowa była tu myśl franciszkanina Dunsa Szkota († 1308), który uczył, że Maryja została odkupiona uprzednio, przed poczęciem. Bóg uczynił Ją sprawiedliwą i świętą ze względu na Jej przewidziane Boże macierzyństwo, na macierzyństwo wobec Odkupiciela – wskazał bp Jezierski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję