Reklama

Niedziela Wrocławska

Wrocław u stóp Matki Bożej

Niedziela wrocławska 37/2014, str. 1

[ TEMATY ]

Jasna Góra

BOŻENA SZTAJNER

„Maryjo, uproś nam łaskę nawrócenia” – to hasło będzie towarzyszyć pielgrzymom – duchowieństwu i wiernym – z archidiecezji wrocławskiej podczas pielgrzymki na Jasną Górę w dniach 19-20 września. W pielgrzymowaniu do tronu Jasnogórskiej Pani metropolita wrocławski abp Józef Kupny upatruje analogii do gestu papieża Franciszka, który chwilę po wyborze na biskupa Rzymu, udał się do Bazyliki Matki Bożej Większej, by tam zawierzyć Jej cały pontyfikat. – Później pouczał nas, że kiedy Kościół szuka Chrystusa, zawsze puka do domu Matki i prosi: „Ukaż nam Jezusa”. To od Niej uczymy się bycia prawdziwymi uczniami. Dlatego, kiedy wyruszamy w drogę, zawsze idziemy z Maryją – dodaje abp Kupny. Z Maryją w nowy rok szkolny, akademicki oraz duszpasterski wyruszy też archidiecezja wrocławska.

Zapukać do domu Matki

Maryja uczy, jak kochać Jezusa, pomaga Go bliżej poznać. Kolejna pielgrzymka archidiecezji wrocławskiej ma być „pukaniem do domu Matki” i oddaniem się pod Jej opiekę biskupów, kapłanów, rodziców, wychowawców, dzieci, młodzieży, osób starszych oraz chorych. Program pielgrzymki obejmuje wieczorne godziny piątku 19 września oraz soboty 20 września, w czasie których odbędą się Eucharystie pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego oraz bp. Andrzeja Siemieniewskiego, modlitwa różańcowa, Godzinki o NMP, a także czuwanie przed Cudownym Obrazem, które przygotowali wierni z poszczególnych dekanatów.

„Proście, a będzie wam dane…”

Archidiecezjalnej pielgrzymce towarzyszyć będzie kilka intencji, wśród których znajdują się m.in.: dziękczynienie za kanonizację Jana Pawła II, dziękczynienie za opiekę Matki Bożej nad całą archidiecezją, prośba o łaski dla papieża Franciszka, abp. Józefa Kupnego oraz Kościoła Wrocławskiego i wszystkich wiernych oraz prośba o błogosławieństwo dla realizacji programu duszpasterskiego „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Na Jasnej Górze pielgrzymi będą też modlić się o żywą i trwałą wiarę, nadzieję i miłość, powierzą Maryi wszystkich uczniów i studentów oraz całą ojczyznę. To dobra okazja do tego, by razem z Maryją podziękować Panu Bogu za dobro, którego doświadczamy na co dzień oraz powierzać Mu wszystkie ważne dla nas sprawy. Wielu z nas nie mogło wybrać się do Matki Bożej w sierpniu podczas pieszej pielgrzymki na Jasną Górę – warto więc znaleźć czas teraz i wraz z pasterzem wrocławskiego Kościoła modlić się tam, gdzie bije serce polskiej maryjnej pobożności.

2014-09-10 15:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: adwentowe rekolekcje Ruchu Czystych Serc

[ TEMATY ]

Jasna Góra

materiał prasowy

Na Jasnej Górze adwentowe rekolekcje przeżywają przedstawiciele Ruchu Czystych Serc (RCS). Wspólnota gromadzi młodych pragnących zachować czystość przedmałżeńską oraz wolność od nałogów. Ideę Ruchu określają słowa papieża Jana Pawła II: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali” oraz „ABC Społecznej Krucjaty Miłości” bł. Stefana Wyszyńskiego.

- To czas zatrzymania przed Panem, by móc być bardziej wrażliwym na Jego przychodzenie w codzienności: w sakramentach, w swoim wnętrzu, w drugim człowieku, w wydarzeniach życia - podkreślają księża chrystusowcy, którzy są moderatorami Ruchu.

CZYTAJ DALEJ

69. rocznica Apelu Jasnogórskiego - wielkiej narodowej modlitwy Polaków

2022-12-07 21:43

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Apel Jasnogórski

Karol Porwich/Niedziela

8 grudnia mija 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego, wieczornej modlitwy kierowanej do Maryi, Królowej Polski, w intencji Kościoła i Ojczyzny.

Jako odrębne nabożeństwo maryjne sprawowane o godz. 21.00 zostało po raz pierwszy odprawione 8 grudnia 1953 r. z prośbą o uwolnienie więzionego wówczas Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, ale jego genezy należy szukać w pierwszym dniu „jasnogórskiej wolności”, 4 listopada 1918 r.

CZYTAJ DALEJ

Chorwacja stanie się częścią strefy Schengen od 2023 roku; brak zgody dla Rumunii i Bułgarii

2022-12-08 15:39

Adobe Stock

ZDJĘCIE POGLĄDOWE

ZDJĘCIE POGLĄDOWE

Państwa członkowskie UE potwierdziły w czwartek przyjęcie Chorwacji do strefy Schengen. Jednocześnie odmówiły dostępu do niej Rumunii i Bułgarii.

„Ostatni krok uczyniony! Decyzja Rady przyjęta – teraz formalnie potwierdzono, że Chorwacja przystąpi do strefy Schengen z dniem 1 stycznia 2023 r.” – napisało na Twitterze Stałe Przedstawicielstwo Chorwacji przy UE.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję