Reklama

Aspekty

„Niedzielna” pielgrzymka

Ta pielgrzymka była szczególna. Pierwszy raz zielonogórsko-gorzowska edycja Tygodnika Katolickiego „Niedziela” – czyli nasze diecezjalne pismo „Aspekty” zorganizowało pielgrzymkę tak daleko. Odwiedziliśmy wszystkie najważniejsze sanktuaria Niemiec, Francji, Hiszpanii i Portugalii. Jechaliśmy trzema autokarami z Gorzowa, Zielonej Góry i Jakubowa. Łącznie ponad 120 pielgrzymów, w zdecydowanej większości z naszej zielonogórsko-orzowskiej diecezji. Przejechaliśmy ponad 7,5 tys. km. A wszystko po to, by pokłonić się Bogu w miejscach wybranych przez Niego na szczególne znaki łaski

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 37/2014, str. 4-5

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Niedziela

Andrzej Garczyński

Na szczycie Montserrat

Na szczycie Montserrat

Na „Niedzielą” pielgrzymkę wyjechaliśmy 1 sierpnia. Msze św. na rozpoczęcie zostały odprawione w Jakubowie, Zielonej Górze i Gorzowie. Przewodnikami poszczególnych autokarów byli ks. Robert Kufel, ks. Adam Wodarczyk i ks. Stanisław Dereń. Na pielgrzymi szlak wyruszył także ks. Marek Czerniawski. Pierwszego dnia mieliśmy długi postój w Norymberdze. Był czas na zwiedzanie zabytków tego miasta. W mieście tym trafiliśmy na festiwal muzyczny. Muzyka grana była dosłownie w każdym zakątku centrum.

W sobotę 2 sierpnia przyjechaliśmy do Ars-sur-Formans we Francji. Tu w sanktuarium św. Jana Marii Vianneya odprawiliśmy Mszę św. Modliliśmy się także przy jego grobie i odwiedziliśmy plebanię, gdzie toczył swoje duchowe zmagania.

W niedzielę z samego rana wyjechaliśmy do Le Puy-en-Valey. Tu były aż trzy sanktuaria: Matki Bożej Czarnej Madonny – Pani Francji, św. Michała Archanioła i św. Józefa. W Le Puy-en-Valey znajdują się największe na świecie figury Matki Bożej i św. Józefa.

Następnego dnia w poniedziałek 4 sierpnia stanęliśmy przed jednym z najpiękniejszych kościołów świata – w katedrze Sagrada Familia w Barcelonie. Tutaj odprawiliśmy Mszę św. Po jej zakończeniu mieliśmy kila chwil na poznanie uliczek i osobliwości Barcelony. Po przystanku w Barcelonie wyruszyliśmy do sanktuarium Matki Bożej Czarnej Madonny na Montserrat. Tu mogliśmy pokłonić się Pani Katalonii.

We wtorek nasza pielgrzymkowa Msza św. została odprawiona w sanktuarium Matki Bożej del Pilar w Saragossie. W tym miejscu w 40. roku objawiła się Matka Boża św. Jakubowi. Z Saragossy wyruszyliśmy w długą podróż do Fatimy. W tym szczególnym miejscu pozostaliśmy na dwie noce.

Całą środę 6 sierpnia spędziliśmy zatem w Fatimie. Mszę św. odprawiliśmy koło kaplicy objawień. Po Mszy św., wędrując Drogą Krzyżową, doszliśmy do Aljustrel – wioski, w której żyły dzieci fatimskie. Duże wrażenie na nas wszystkich zrobiła wieczorna procesja różańcowa. Mszę św. mogliśmy w Fatimie odprawić jeszcze w czwartek 7 września z rana. Później nastąpił wyjazd do Santiago de Compostela do grobu św. Jakuba Starszego Apostoła. Do bazyliki Apostoła wchodziliśmy ze słowami Credo. Prowadzili nas członkowie Bractwa św. Jakuba z Jakubowa. To oni stali się naszymi przewodnikami do jego grobu.

Reklama

W piątek 8 sierpnia nawiedziliśmy sanktuarium św. Józefa w francuskim Biarritz. Tutaj znów mieliśmy dłuższą przerwę. Poświęciliśmy ją na odpoczynek i kąpiel w oceanie. Po południu wyjechaliśmy do Lourdes. W Lourdes także zatrzymaliśmy się na dwie noce. Wzięliśmy udział w Drodze Krzyżowej. Obie Msze św. sprawowaliśmy w grocie objawień. Wielu naszych pielgrzymów skorzystało z możliwości kąpieli w basenach z wodą lurdzką. Największe wrażenie na każdym z nas zrobiła jednak wieczorna procesja światła. Kilkadziesiąt tysięcy osób modlących się na różańcu i trzymających w swoich dłoniach lampiony uczestniczyło w niezwykłej modlitwie maryjnej.

W niedzielę 10 sierpnia wyruszyliśmy we francuskie Alpy w kierunku La Salette do płaczącej Matki Bożej. Po drodze zatrzymaliśmy się w Carcassonne, gdzie był czas na zwiedzenie średniowiecznego kompleksu obronnego. Tego dnia dojechaliśmy do Grenoble. Tu zatrzymaliśmy się na nocleg. Do La Salette wjeżdżaliśmy dopiero następnego dnia z rana. Dotarliśmy tam dopiero ok. godz. 9. Sanktuarium leży ok. 1800 m nad poziomem morza. Wijąca się jak serpentyna górska droga wiodła nas do miejsca, gdzie Matka Boża płakała nad ludzkimi grzechami. Tutaj odprawiliśmy Mszę św. i zapoznaliśmy się z historią sanktuarium.

Ostatni dzień pielgrzymki – 12 sierpnia spędziliśmy w Niemczech. Z Francji jechaliśmy przez Szwajcarię i Austrię. Naszym celem było sanktuarium w bawarskim Altötting. Tutaj Mszę św. oprawiliśmy w kaplicy łaski przed obliczem Matki Bożej Patronki Niemiec. Po zwiedzeniu licznych kościołów i odprawieniu Drogi Krzyżowej pojechaliśmy jeszcze, aby zobaczyć dom rodzinny Ojca Świętego Benedykta XVI w Markl Am Inn i pomodlić się w jego kościele parafialnym. W tym miejscu nasza pielgrzymka została rozwiązana. Poszczególne autokary wróciły do Gorzowa, Zielonej Góry i Jakubowa.

To była nasza pierwsza „niedzielna” pielgrzymka. Wielokrotnie doświadczaliśmy Bożej opieki. Tak było choćby z błogosławieństwem pogody, która sprzyjała nam na każdym kroku. Dzięki Bożej łasce mogliśmy oglądać przepiękne świątynie i miejsca, które Bóg naznaczył swoją obecnością. Kto wie, może za rok znów wyruszymy na pielgrzymi szlak?

2014-09-10 15:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nocna pielgrzymka z Piekar na Jasną Górę

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Elvert-Barnes-Foter-CC-BY

60-kilometrowy dystans z Piekar Śląskich do Częstochowy pokonają w ciągu jednej nocy. Wszystko to pieszo. Tegoroczne pielgrzymowanie odbywające się w nocy z 10 na 11 maja będzie miało miejsce już po raz 11. W tym roku w szczególny sposób pielgrzymi swoje trudy ofiarują w intencji prześladowanych chrześcijan w Republice Środkowoafrykańskiej.Co ciekawe, nocna pielgrzymka to inicjatywa osób świeckich.

CZYTAJ DALEJ

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Niedziela Ogólnopolska 5/2008, str. 24

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Czy może ksiądz napisać odezwę do dorosłych, aby nie zmuszali młodych do modlitwy? Uważam, że modlitwa jest pragnieniem serca i nie powinno się do niej nikogo zmuszać. Mam nadgorliwą babcię, która co parę dni strofuje mnie, że się nie modlę, a niekiedy wręcz klęka przy mnie, żebym się modlił. Przyznam się szczerze, że bardzo mnie to irytuje i przynosi odwrotny skutek. Nie mam najmniejszej ochoty na modlitwę. Uważam, że wiara w Boga jest tylko wtedy prawdziwa, gdy człowiek jest w tym wolny.
Mateusz

CZYTAJ DALEJ

Obłóczyny i kandydatura do święceń diakonatu i prezbiteratu

2022-12-08 21:30

Marzena Cyfert

Klerycy MWSD we Wrocławiu, którzy przyjęli strój duchowny i przeszli obrzęd Ad missio

Klerycy MWSD we Wrocławiu, którzy przyjęli strój duchowny i przeszli obrzęd Ad missio

Alumni Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu otrzymali strój duchowny i zostali przyjęci do grona kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu.

Kandydatura, której przewodniczył bp Jacek Kiciński, odbyła się w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i miała miejsce w katedrze wrocławskiej. Sutannę podczas liturgii przywdziali: Krzysztof Leśniewicz, Wiktor Cyran, Kacper Dawiec, Robert Matuszyński, Bartłomiej Sikora. Zostali oni wraz z alumnem Szymonem Rojkiem przedstawieni Kościołowi jako kandydaci do kapłaństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję