Interesujące są pouczenia i przestrogi, jakie formułuje Martin-Lagardette. Oto niektóre z nich:
Manipulacja ma miejsce wszędzie, ale to nie znaczy, że wszystko jest manipulacją. Żadna domena ludzkiej działalności nie jest wolna od wpływów manipulatorskich: polityka, zdrowie, finanse, środowisko, kultura. Żaden sektor aktywności ludzkiej nie ucieknie przed wpływami, które prowadzą do zafałszowania prawdy.
Istnieje potrzeba prawdy. Dlatego należy jej skutecznie poszukiwać. W jej odkrywaniu należy się kierować obiektywizmem; również wtedy, gdy sprawa dotyczy konkretnego faktu oraz wydawania opinii.
Ten, kto przekazuje informację, ma zawsze na nią wpływ. Dziennikarstwo jest poszukiwaniem prawdy. Człowiek mediów, który przekazuje informację, powinien mieć tego świadomość.
Informacja nie jest tożsama z komunikacją. Zdaniem autora, są one wobec siebie „fałszywymi przyjaciółkami”. Pierwotnie wydawało się, że automatycznie „społeczeństwo informacji” przekształci się w „społeczeństwo komunikacji”. Są już publikacje, które w tytule mają zawartą przestrogę: „Informacja nie jest komunikacją!”. Stanie się to zapewne możliwe wtedy, gdy każda informacja, w szczególności w mediach, będzie oparta na prawdzie.
Wytrwała dociekliwość w demaskowaniu zakłamania prowadzi do odkrycia pełnej prawdy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu