Eucharystii sprawowanej w intencji rychłej kanonizacji ojca kultury polskiej przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. We Mszy św. polowej odprawionej na placu obok klasztoru wzięły udział setki wiernych. Kardynałowi towarzyszyli opaci cysterscy oraz biskupi, a także kilkudziesięciu kapłanów. W Eucharystii uczestniczyli także przedstawiciele władz samorządowych oraz policji.
Msza św. rozpoczęła się od procesjonalnego wniesienia relikwii błogosławionego cystersa, a także relikwii św. Jana Pawła II. Jak wyjaśnił Kardynał jest to jego dar dla cystersów oraz wspólnoty parafialnej. W homilii Kardynał przypomniał postać bł. Wincentego Kadłubka, jego związek z biskupstwem krakowskim, oraz postać św. Jana Pawła II, który był jednym z jego następców. Wspominając bł. Wincentego, powiedział, że Kościół nieprzerwanie od 800 lat zachowuje w pamięci jego świadectwo służby i świętości, które nadal jest żywe, ponieważ prawdziwa świętość nigdy się nie starzeje.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Kościół szczyci się ogromną rzeszą świętych i błogosławionych, którzy odważnie kroczyli drogą wskazaną przez Jezusa, podążając za Nim samym, naśladując Jego postawę miłości i służby człowiekowi mówił. Kardynał przypomniał związki św. Jana Pawła II z Jędrzejowem i cysterskim archiopactwem. To właśnie do niego 50 lat temu, w przeddzień swojego ingresu do katedry na Wawelu abp Karol Wojtyła przybył do Jędrzejowa, aby jak powiedział „zaczerpnąć oddechu”. Dziś z perspektywy lat widać wyraźnie bliskość obu świętych. I bł. Wincenty i św. Jan Paweł II należeli do najbardziej uczonych ludzi swego pokolenia. Kończąc homilię, Kardynał zachęcał wszystkich do modlitwy o rychłą kanonizację bł. Wincentego. Po Mszy św. odmówiono litanię do bł. Wincentego, a następnie wierni przeszli w procesji z relikwiami bł. Kadłubka oraz św. Jana Pawła II.
Obchody 250-lecia beatyfikacji błogosławionego cystersa trwały kilka dni. Wierni przygotowywali się do uroczystości, słuchając kazań podczas Triduum, które głosił diecezjalny wizytator katechetyczny ks. kan. Jan Zwierzchowski. Codziennie od wczesnych godzin porannych do wieczora wierni mieli możliwość uczestniczenia we Mszach świętych w kaplicy bł. Wincentego, w nabożeństwie Drogi Krzyżowej oraz modlitwie różańcowej.
W przeddzień głównych uroczystości, w sobotę, odbyła się wieczorna procesja ulicami miasta z relikwiami do tzw. Kopca Spotkania, gdzie w 1217 r. opat Teodory witał podążającego pieszo z Krakowa bp. Wincentego Kadłubka.