26 września na Jasnej Górze, wśród tysięcy pielgrzymów przybywających do Matki Bożej Częstochowskiej, znajdzie się kilka tysięcy maturzystów z naszej archidiecezji. Kolejne tysiące młodych osób wraz z katechetami i nauczycielami wyruszą na Jasną Górę w jesienne soboty, 11 i 18 października.
Reklama
Ten szczególny szturm dokonywany na narodowe sanktuarium przez młodzież kończącą szkołę zaczął się 30 lat temu z inspiracji ks. prał. Ryszarda Lisa, dyrektora Wydziału ds. Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Lublinie, który zdaniem abp. Stanisława Budzika „inwestuje w sprawę wychowania młodzieży całe swoje serce, liczne talenty i apostolską gorliwość”. Ks. Lis jako katecheta już znacznie wcześniej zabierał swoich uczniów do częstochowskiego domu Matki, ale dopiero w 1985 r. po raz pierwszy udało się zorganizować oficjalną pielgrzymkę, obejmującą swoim zasięgiem całą diecezję. Mimo wielu trudności wynikających z ograniczeń komunikacyjnych i systemowych, w pierwszej pielgrzymce wzięło udział ponad 6 tys. młodych ludzi. Od tamtej pory kolejne roczniki uczniów klas programowo najwyższych udają się co roku na pielgrzymkę do Matki Bożej, aby pogłębić wiarę i znaleźć odpowiedź na ważne życiowe pytania. Chociaż zmieniły się czasy i możliwości, nie zmieniło się jedno: pragnienie młodych, by przeżyć swoje życie jak najpiękniej. Inspiracji do dobrego i mądrego życia większość z nich szuka u Chrystusa i Jego Matki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Na Jasną Górę pielgrzymowałam wiele razy, ale pielgrzymka maturzystów na zawsze została w moim sercu mówi Urszula Kamińska. Wspólny trud wędrówki z kolegami z kasy, długie rozmowy o życiu podczas jeszcze dłuższej podróży sprawiły, że poznaliśmy się na nowo. Podczas tej pielgrzymki podjęliśmy ważną decyzję, by po zdanej maturze, w sierpniu, pieszo wędrować do Częstochowy. Na spotkanie z Matką Bożą i Janem Pawłem II, bo to był rok 1991 ze Światowymi Dniami Młodzieży w Polsce, poszło nas prawie 20 osób wspomina. Od tamtego czasu minęło już wiele lat, ale dobre doświadczenia wciąż procentują. Pani Urszula jako katechetka w szkole ponadgimnazjalnej wciąż pielgrzymuje z młodzieżą na Jasną Górę. Mimo wielu obowiązków, młodzi mają czas dla Chrystusa. W świecie trudnych wyborów, zdominowanym przez relatywizm moralny i konsumpcjonizm, szukają prawdziwych autorytetów, świadków wiary i życia. Chociaż czasem są pogubieni, potrafią odróżnić dobro od zła, prawdę od fałszu. Są głodni prawdziwych wartości: prawdy, dobra, piękna. Nie boją się trudnych pytań. Jeśli więc ukażemy im właściwą drogę, to nawet jeśli okaże się wymagająca, z pewnością wejdą na nią mówi katechetka. Czas pielgrzymki przeżywanej u progu dorosłości jest doskonałym czasem na to, by klęcząc u stóp Maryi wsłuchiwać się w słowa Jej Syna podkreśla.
W ciągu wielu lat pielgrzymka młodzieży lubelskiej jedna z najliczniejszych w skali ogólnopolskiej wypracowała swój niepowtarzalny charakter. W jej programie zawsze znajduje się Msza św. pod przewodnictwem biskupa, nabożeństwo różańcowe oraz Apel Jasnogórski i Droga Krzyżowa przeżywana w późnych godzinach nocnych. Pielgrzymce zawsze towarzyszy pasterskie przesłanie Metropolity Lubelskiego. W tym roku abp Stanisław Budzik w liście do młodych napisał: „Wpatrując się w Matkę naszego Pana odkrywajcie w Niej Przewodniczkę wiary. Od Maryi uczcie się wiary żywej, która jest nie tylko porywem serca i wyznaniem warg, ale przede wszystkim konsekwentnym pójściem drogą wskazaną przez Chrystusa. Zaczerpnijcie na Jasnej Górze Bożego światła nie tylko na czas egzaminów, ale także na rozpoznanie życiowego powołania i na całą drogę życia i pracy”.