MAGDALENA LEWANDOWSKA: Jest Ksiądz dyrektorem Caritas Archidiecezji Wrocławskiej od niedawna, niecałe trzy miesiące. Jakie cele i zadania stawia sobie nowy dyrektor Caritas?
KS. DARIUSZ AMROGOWICZ: Każdy odcinek pracy Caritas jest bardzo ważny, niesiemy pomoc najbardziej potrzebującym z całej archidiecezji. Na pewno będę kontynuował zadania podejmowane z zaangażowaniem od lat. Będę się starał dotrzeć do jak największej liczby potrzebujących i zaangażować jeszcze więcej osób do działalności w wolontariacie, do niesienia pomocy drugiemu. Zależy mi na dawaniu równych szans najmłodszym. Rozpoczynamy modernizację ośrodka kolonijnego w Ulinii, nadmorskiej miejscowości blisko Łeby. Tam docelowo podczas wakacji będzie przebywało na turnusach 400 dzieci. W przyszłości planujemy też poszerzenie bazy wakacyjnej dla dzieci, byśmy opieką mogli ogarnąć jeszcze większą liczbę maluchów, by latem mogły odpocząć, miały szansę obcować z przyrodą, historią, sztuką i w ten sposób ubogacać swoje człowieczeństwo.
Od lat Caritas pomaga osobom biednym, w tym zarówno całym rodzinom, jak i najmłodszym oraz najstarszym.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
To prawda. Wachlarz zadań, jakie Caritas podejmuje, jest bardzo szeroki: od dzieci do osób starszych, obłożnie chorych. Dla najuboższych dzieci organizujemy oczywiście wakacyjne kolonie, we wrześniu wyprawkę szkolną w tym roku otrzymało ją prawie 1000 dzieci z całej archidiecezji. Są dzieci objęte specjalnym programem „Skrzydła”, którego celem jest zwiększenie szans edukacyjnych dla najuboższych uczniów poprzez objęcie ich kompleksową opieką. Można w ten sposób pomóc zdolnym dzieciom chcącym się uczyć, które z powodu biedy czują się gorsze od swoich rówieśników i nie wierzą we własne umiejętności. Dzięki programowi otrzymują podręczniki, ubrania, obiady w szkole, szansę na lepszy start w życiu.
Dla chorych prowadzimy m.in. domy opieki zdrowotnej, zakłady pielęgnacyjno-opiekuńcze, hospicjum domowe, wypożyczamy sprzęt rehabilitacyjny w ten sposób staramy się docierać do naszych najstarszych diecezjan niosąc im miłosierdzie i pociechę w codziennych trudach, w chorobie.
20 września we Wrocławiu ma odbyć się Diecezjalny Zjazd Szkolnych Kół Caritas.
Wolontariat jest dla działalności Caritas bardzo ważny, pragniemy go poszerzać i rozwijać. W archidiecezji działa prężnie wiele Parafialnych Zespołów Caritas, dzieci angażują się w Szkolne Koła Caritas chcemy już najmłodszym pokazywać i uczyć na czym polega wolontariat, czemu warto pomagać, ile radości daje dawanie siebie drugiej osobie. 20 września będziemy we Wrocławiu gościli V Diecezjalny Zjazd Szkolnych Kół Caritas, na który wszystkich serdecznie zapraszamy. W tym momencie w archidiecezji w SKC działa już około 700 dzieci!
Dlaczego więc warto pomagać, warto angażować się w działalność Caritas?
Reklama
Człowiek, który dzieli się sobą, widzi po co żyje. Każdy, kto umie podzielić się z potrzebującym, dać mu trochę wsparcia i radości, sam nie będzie smutny i samotny. A dzięki Caritas państwa pomoc trafi naprawdę do najbardziej potrzebujących. Prosta rzecz: kupując świecę wigilijną, pomagacie wysłać ubogie dzieci na wakacje, kupując świecę wielkanocną, pomagacie chorym i cierpiącym, przekazując 1% podatku na Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, karmicie głodnych. Pieniądze z 1% idą w całości na jadłodajnie dla najuboższych. We Wrocławiu przy ul. Słowiańskiej codziennie wydajemy od 300 do 500 posiłków. Pan Marian, który prowadzi jadłodajnię mówi, że jeszcze nigdy nie zdarzyło się, żeby została łyżka zupy. Ale też nigdy nikt nie odchodzi głodny. W imieniu tych najuboższych z całego serca dziękuję wszystkim ofiarodawcom, bo dzięki nim możemy łagodzić ludzkie cierpienie, ludzką biedę i łzy.
Warto przypomnieć, że Caritas Archidiecezji Wrocławskiej działa już 25 lat.
Dużymi krokami zbliżają się obchody jubileuszu 25-lecia założenia Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, jednej z pierwszych w Polsce. Z tej okazji przygotowujemy specjalny album podsumowujących 25-letnią działalność Caritas w naszej archidiecezji, szczegółowo opisujący zadania, prowadzone ośrodki i wspólne osiągnięcia na rzecz osób potrzebujących, wypracowane dzięki wysiłkom i ofiarności dobroczyńców. Jubileuszowe obchody odbędą się od 16 do 22 listopada. W tym terminie będą organizowane spotkania, koncerty, rozmowy panelowe, uroczyste Eucharystie. Wszystkich serdecznie zapraszam.