Synod Biskupów o Rodzinie
Wezwani do pracy w winnicy Pańskiej
Uroczystą Mszą św., sprawowaną w Bazylice św. Piotra, rozpoczęło się 5 października III Nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów nt. „Wyzwania duszpasterskie dla rodziny w kontekście nowej ewangelizacji”. Z papieżem Franciszkiem koncelebrowało 191 ojców synodalnych, w tym wielu biskupów i księży katolickich Kościołów wschodnich. Obrady synodalne potrwają do 19 października br.
Reklama
W homilii, komentując czytania mszalne, Ojciec Święty zaznaczył, że przedstawiona w nich winnica Pańska jest symbolem „marzenia” Boga, w istocie chodzi o lud, który Pan „zasadził i uprawia z miłością cierpliwą i wierną, aby stał się ludem świętym, ludem przynoszącym wiele dobrych owoców sprawiedliwości”. Także my podczas synodu biskupów jesteśmy wezwani do pracy w winnicy Pańskiej. Zgromadzenia synodalne nie są po to, aby dyskutować o pięknych i oryginalnych ideach ani żeby dostrzec, kto jest bardziej inteligentny... Służą one doskonaleniu i lepszemu strzeżeniu winnicy Pańskiej, współpracy z Jego marzeniem, Jego planem miłości do swego ludu. W tym przypadku Pan prosi nas, byśmy zatroszczyli się o rodzinę, która od początku jest integralną częścią Jego planu miłości do rodzaju ludzkiego powiedział Ojciec Święty. Zauważył, że również dziś istnieje pokusa „zawłaszczenia” winnicy, a „marzenie” Boga zawsze ściera się z obłudą niektórych Jego sług. Możemy zniweczyć „marzenie Boga”, jeśli nie pozwalamy się prowadzić Duchowi Świętemu. Duch daje nam mądrość, która wykracza poza naukę, abyśmy wielkodusznie pracowali z prawdziwą wolnością i pokorną kreatywnością powiedział papież Franciszek.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Audiencja Generalna
Charyzmaty w Kościele
O znaczeniu różnorodności charyzmatów, odkrywanych we wspólnocie Kościoła i mających budować jego jedność mówił 1 października br. papież Franciszek podczas audiencji generalnej. Ojciec Święty zwrócił uwagę, że charyzmaty są łaską, darem udzielonym bezinteresownie przez Boga Ojca poprzez działanie Ducha Świętego. Mają one służyć całej wspólnocie wierzących, są dla dobra wszystkich. Uczymy się je rozpoznawać na łonie wspólnoty. Wymagają jednak od nas postawy pokory i gotowości służby braciom i siostrom. Papież podkreślił, że w Kościele jest wiele charyzmatów, które mają służyć harmonijnemu rozwojowi wspólnoty chrześcijańskiej w wierze, miłości i jedności.
Ojciec Święty do Polaków
Prośba o modlitwę za synod
Serdecznie pozdrawiam wszystkich polskich pielgrzymów, a szczególnie członków Wspólnoty Betlejem z Jaworzna. Na początku tego miesiąca, poświęconego rozważaniu życia Maryi i Jej Syna w tajemnicach Różańca, zapraszam was wszystkich do modlitwy w intencjach Kościoła, zwłaszcza w intencjach synodu biskupów poświęconego rodzinie. Módlcie się także za mnie! Matka Najświętsza niech was strzeże i wyprasza łaski Pana. Niech Bóg wam błogosławi!
Audiencja generalna, 1 października 2014 r.
Środki społecznego przekazu
Temat wiodący w 2015 r.
W Watykanie ogłoszono temat 49. Dnia Środków Społecznego Przekazu. Brzmi on: „Przekaz ukazujący rodzinę jako sprzyjające środowisko spotkania w bezinteresownej miłości”. Orędzie z tej okazji Ojciec Święty publikuje każdego roku 24 stycznia. W Polsce dzień ten jest tradycyjnie obchodzony w trzecią niedzielę września.
Z twittera Papieża Franciszka
Podział we wspólnocie chrześcijańskiej jest ciężkim grzechem, jest dziełem diabła.