Śp. Alicja Gołaszewska
Jasnogórskie pożegnanie
Msza św. w intencji śp. Alicji Gołaszewskiej, organistki, kompozytorki i autorki wielu pieśni maryjnych, w tym „Czarnej Madonny”, sprawowana była 20 października na Jasnej Górze. Alicja Gołaszewska zmarła 29 września 2014 r. po długiej i ciężkiej chorobie. Pogrzeb odbył się w jej rodzinnej miejscowości, w Gniewkowie.
Jasnogórskie pożegnanie śp. Alicji Gołaszewskiej odbyło się przed Obliczem Czarnej Madonny w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Zgromadzili się wszyscy, którym bliska była osoba pani Alicji bądź pieśni, które tworzyła. Oprawę muzyczną Eucharystii przygotowała młodzież z duszpasterstwa „Na Halach” przy kaplicy św. Józefa, a także ta starsza, z którą pani Alicja tworzyła duszpasterstwo wiele lat temu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zgromadziły nas tu pamięć o niej i wdzięczność za śp. Alicję Gołaszewską, która więcej niż pół swojego życia oddała, aby pomagać nam modlić się śpiewem, tym, co komponowała, co pisała mówił w powitaniu o. Wojciech Dec, duszpasterz młodzieży „Na Halach”. Mszę św. koncelebrowali ojcowie paulini: o. Zachariasz Jabłoński, o. Stanisław Tomoń i o. Albert Szustak. Ze łzami w oczach wielu zebranych w Kaplicy Cudownego Obrazu słuchało homilii wygłoszonej przez o. Wojciecha Deca.
Reklama
W osobie pani Alicji widać było to, że jak Maryja kogoś tutaj przyprowadza i człowiek jest z Nią blisko, to w wielu rzeczywistościach swego życia staje się podobny do Matki Bożej. Będąc blisko Matki Bożej, w swoich doświadczeniach życia tak naprawdę stawała się podobna do Maryi. O. Dec zwrócił uwagę, że uczeń Jezusa Chrystusa niesie krzyż. Nie brakowało krzyża w życiu śp. pani Alicji mówił. Wiele przeżyła, bardzo bolało, ale nie przestawała uwielbiać Pana Boga modlitwą i pieśnią, i w jakiś sposób ciągle się to dzieje. Myślę, że tę niepozorną kobietę, która po wielekroć schodziła drewnianymi schodami z tego chóru, wielu mijało i nikomu nie przychodziło do głowy, że w tym drobnym człowieku drzemią taki głos i taka potencja twórcza, i takie życie. Nawet ci, którzy ją dobrze znali, może nie uświadamiali sobie, jak wiele jej zawdzięczamy. O. Wojciech Dec zwrócił też uwagę, że Maryja posłużyła się o. Zachariaszem Jabłońskim, który w 1977 r. przyprowadził panią Alicję na Jasną Górę.
Modlitwę pamięci za Alicję Gołaszewską zakończył Apel Jasnogórski. Po modlitwie apelowej zabrzmiała pieśń „Czarna Madonna”. Obecni w Kaplicy Cudownego Obrazu poczuli zapewne, że pani Alicja skrywa się w matczynych ramionach Pani Jasnogórskiej.
Zmarł śp. Józef Siedlik jasnogórski organista
Długoletni jasnogórski organista, dyrygent, kompozytor Józef Siedlik odszedł do Pana 23 października br. Msza św. pogrzebowa, której przewodniczył o. Izydor Matuszewski, została odprawiona 25 października w Bazylice Jasnogórskiej.
Józef Siedlik był absolwentem średniej Salezjańskiej Szkoły Muzycznej w Przemyślu. W 1959 r. rozpoczął pracę organisty w klasztorze Paulinów na Jasnej Górze. W 1989 r. przejął także opiekę nad Jasnogórskim Chórem Mieszanym im. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Na uwagę zasługują jego kompozycje: pieśni kościelne, hymny (m.in. „Hymn Rodziny Różańcowej’), msze, z których najbardziej znana jest „Polska Msza Kolędowa na chór mieszany”, oraz tysiące harmonizacji, transpozycji i opracowań pieśni i utworów chóralnych na potrzeby chóru jasnogórskiego. W 2009 r. Józef Siedlik świętował złoty jubileusz pracy w Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej.
O. Nikodem Kilnar OSPPE
Pielgrzymka Kobiet
Reklama
Doroczna Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet zgromadziła w Sanktuarium Jasnogórskim 18 października br. kilkaset uczestniczek. Spotkanie przebiegało pod hasłem: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Pielgrzymkę rozpoczęła uroczysta Msza św. w Bazylice Jasnogórskiej. Eucharystii przewodniczył bp Ireneusz Pękalski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa kobiet. Do odprawiania Mszy św. tradycyjnie został użyty Kielich Życia i Przemiany, złożony na Jasnej Górze w 1982 r. przez polskie kobiety jako wotum dla Jasnogórskiej Matki. W sposób szczególny prośmy o to, abyśmy byli wierni swojemu powołaniu. Żeby wam nikt nie narzucił innej wizji kobiecości, żebyście, drogie niewiasty, były wierne swojemu powołaniu, nawet gdyby was to dużo kosztowało i gdybyście się czuły napiętnowane i wykluczone przez „oświecone panie”, które „najlepiej wiedzą, co to znaczy być kobietą” mówił w homilii bp Ireneusz Pękalski.
Pielgrzymka Bezdomnych
W sobotę 8 listopada br. na Jasnej Górze odbędzie się 13. Ogólnopolska Pielgrzymka Osób Bezdomnych, organizowana przez Caritas Polska we współpracy z Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Spodziewamy się 900 osób. Początek pielgrzymki o godz. 9.00. W programie: godz. 10.30 Droga Krzyżowa, godz. 12.00 Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo.
Pielgrzymowanie do Matki Bożej jest zawsze wyrazem głębokiego pragnienia zawierzenia się Bogu przez ręce Jego Ukochanej Matki.
Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00
Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz