Reklama

Zgierz

Jubileuszowa pielgrzymka do kościoła św. Katarzyny

Niedziela łódzka 52/2000

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Można śmiało powiedzieć, że dzień 25 listopada 2000 r., dzień jubileuszowej pielgrzymki do zgierskiej fary, w siedemdziesiątą rocznicę jej konsekracji, był wydarzeniem niezwykłym, historycznym nie tylko dla dekanatów: aleksandrowskiego, strykowskiego i zgierskiego, ale dla całego społeczeństwa "ponad podziałami".

Harmonijne współdziałanie między proboszczem kościoła stacyjnego pod wezwaniem św. Katarzyny ks. kan. Mirosławem Strożką oraz przedstawicielami innych kościołów chrześcijańskich, Prezydentem Miasta Zgierza i władzami samorządowymi pozwoliło ustalić i zrealizować bogaty program jubileuszowych obchodów w duchu jedności właściwym dla przeżywania Roku Świętego. W kościele św. Katarzyny codziennie przez wszystkie miesiące, w liturgię Mszy św. włączone były homilie milenijne i śpiew hymnu jubileuszowego. Misje ewaneglizacyjne stanowiły nowennę bezpośredniego duchowego przygotowania i okazję do spowiedzi. W przeddzień uroczystości 24 listopada o godz. 14.00 w Urzędzie Miasta rozpoczęła się sesja popularno-naukowa podczas której referaty wygłosili ks. kan. Mirosław Strożka oraz pracownicy Muzeum Zgierskiego. Spotkanie prowadził przewodniczący Rady Miasta Sławomir Janiszewski a słowo wprowadzające wygłosił prezydent miasta Zbigniew Zapart.

Zaraz po zakończeniu sesji uroczyście otwarto w Muzeum m. Zgierza wystawę pt. Kościół farny św. Katarzyny w Zgierzu w Roku Jubileuszowym, która będzie czynna do 10 stycznia 2001 r. codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-14.00 oraz w niedziele w godz. 10.00-14.00. Również tego dnia o godz. 17.30 uroczyście powitano figurę Chrystusa Króla ofiarowaną przez Polonię zgierską z Chicago ( USA). Podczas wieczornej Mszy św. wraz z przedstawicielką ofiarodawców Ewy Nosiadek, osoby prywatne i reprezentanci różnych stanów i zawodów dokonali aktu zawierzenia Chrystusowi Królowi Wszechświata. W ciągu dwóch tygodni przygotowań 1200 rodzin intronizowało Chrystusa w swoim życiu. Ofiarowana przez Polonię figura wysokości 1 m, wagi 56 kg, wykonana z brązu, bogato złocona, będzie przypominać mieszkańcom Zgierza o tym zawierzeniu i dokonanym wyborze Chrystusa jako Przewodnika na drogach III tysiąclecia. Ceremonia będzie powtarzana na każdej Mszy św. we wszystkie niedziele grudnia by umożliwić wszystkim złożenie aktu osobistej intronizacji.

Kulminacja uroczystości jubileuszowych nastąpiła w sobotę 25 listopada - odpust św. Katarzyny Aleksandryjskiej. O godz. 11.00 rozpoczął się w kościele stacyjnym program słowno-muzyczny z udziałem chórów parafialnych, orkiestr dętych, zespołów muzycznych i solistów. Nad synchronizacją muzyczną czuwał Grzegorz Piątkowski a głównym komentatorem był ks. Zbigniew Dyks. Grupy parafialne w pielgrzymkach gwiaździstych, pieszo razem z kapłanami nawet przy akompaniamencie orkiestr, ze śpiewem, niejednokrotnie kilka kilometrów zdążały do zgierskiej fary. Każda z grup, po przejściu przez główne drzwi kościoła była witana i prezentowana. Z wielu parafii wierni przybyli również autokarami.

Punktualnie o godz. 12.00, przy wtórze dzwonów i orkiestry parafii miejscowej, wyruszyła ze śpiewem z plebanii procesja 34 kapłanów koncelebransów poprzedzona ministrantami. Przewodniczącym Liturgii był abp Władysław Ziółek. Od progu pięknie udekorowanej świątyni, śpiew hymnu jubileuszowego podjęły chóry, zespoły i wierni. Wcześniej rozdano dwa tysiące tekstów hymnu.

Powitanie wygłosił proboszcz ks. kan. Mirosław Strożka a następnie Prezydent Miasta ofiarował na ręce Arcypasterza kielich mszalny dla kościoła farnego, opatrzony dedykacją i historycznym przesłaniem. Homilia Księdza Arcybiskupa przypomniała wszystkim istotny cel i sens Roku Wielkiego Jubileuszu Odkupienia. W procesji z darami, delegacje 22 parafii złożyły na ręce Dostojnego Celebransa dary przeznaczone dla budujących się kościołów, na misje, na rzecz Caritas, dla bezdomnych, hospicjum i najbiedniejszych. We Mszy św. uczestniczyło ok. 4000 wiernych, komunię św. rozdawało 24 kapłanów. Nad stroną liturgiczną czuwał ks. Andrzej Bednarek. Obecni byli księża z trzech dekanatów a także kapłani i klerycy pochodzący z parafii farnej. Kościół ewangelicko-augsburski reprezentował ks. Marcin Undas. Uroczystościom sprzyjała piękna, zupełnie nie listopadowa pogoda, co było szczególnie istotne dla tych, którzy dzięki dobrej radiofonii uczestniczyli w Liturgii pozostając na placu kościelnym. Nad zdrowiem pielgrzymów czuwali lekarze z pogotowia ratunkowego i harcerze, nad porządkiem policja, Straż Miejska i parafialna służba porządkowa. Po zakończeniu Mszy św. wszyscy wysłuchali krótkiego koncertu z udziałem solistów Teatru Wielkiego w Łodzi i Zespołu Wokalnego " Alla Camera".

Rada Parafialna ofiarowała w imieniu parafii farnej dla swojego kościoła św. Katarzyny: monstrancję, puszkę i kielich mszalny zdobione rubinami, aby upamiętnić wielkie przeżycia towarzyszące pielgrzymce jubileuszowej. Wszystko na większą chwałę Boga.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ważne urodzinowe zwyczaje

2024-12-25 09:18

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

felieton

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

W święta Bożego Narodzenia niektóre media na siłę szukają pomysłu na „ugryzienie tematu”. Nie bardzo wiedzą o czym pisać, nie czują tematu, więc kombinują.

Ten największy z portali komercyjnych wybrał uzyskiwanie na tradycje świąteczne, głównie fakt spędzania ich z rodziną z powodu „trudnych pytań”, jakie mogą czytelnicy usłyszeć i opłatka, przy którym trzeba się jakoś na siebie przez chwilę otworzyć. Czytając to miałem różne myśli, ale jedna z nich przebijała mi się najbardziej: współczucie. Jest mi jakoś szczerze żal tych, którzy z takim przerażeniem podchodzą do spotkań wigilijnych i łamania się opłatkiem. Oczywiście jak ilość rodzin w Polsce, tak i sytuacji może być wiele, a z rodziną nieraz wychodzi się dobrze tylko na zdjęciu, jeśli jednak duży portal internetowy poświęca temu „problemowi” całą górę swojej strony, to może rzeczywiście dla wielu dziś to poważne wyzwanie. To jednak kwestia dotykająca rzeczywistości dużo szerszej niż tylko wigilii Bożego Narodzenia i okresu Świąt, ale świata, w którym żyjemy, w którym we wszystkim musimy iść po łatwiźnie, a gdy z kimś bliskim się poróżnimy, to nie szukamy okazji do pojednania. Czy jednak nie po to właśnie są takie zwyczaje, jak łamanie się opłatkiem? Jest to nie tylko chrześcijańskie, ale też mądre, by przed wspólnym posiłkiem przypomnieć sobie po co się spotykamy (czytanie Pisma Świętego), pomodlić się i pojednać, zamykając sprawy trudne i życząc sobie wszystkiego, co dobre.
CZYTAJ DALEJ

Papież: niech cały świat przyjdzie do Jezusa, Bramy Pokoju!

Na początku Roku Jubileuszowego, zachęcam każdą osobę, każdy naród i kraj, aby mieli odwagę stać się pielgrzymami nadziei, uciszyli broń i przezwyciężyli podziały – przypomniał Papież Franciszek w bożonarodzeniowym orędziu „Urbi et Orbi”. Wezwał w nim do zakończenia trwających wojen i niesprawiedliwości, trawiących narody w różnych częściach świata, do zburzenia politycznych i ideologicznych podziałów, poszanowania świętości życia i rodziny i przede wszystkim: do osobistego spotkania z Bogiem.

Zwracając się do wiernych tłumnie zebranych na Placu św. Piotra, a także, za pośrednictwem mediów, do całego świata, Papież Franciszek przypomniał, że cud narodzin Chrystusa „na nowo dokonuje się poprzez działanie Ducha Świętego”. Przypomniał, że także w dzisiejszych bolesnych i niespokojnych czasach Pan Bóg przychodzi, „mówiąc do każdego mężczyzny i każdej kobiety, mówiąc do całego świata: Ja cię miłuję, przebaczam ci, powróć do mnie, drzwi mojego Serca są otwarte!” Przypomniał, że drzwi Bożego serca są otwarte i „nie potrzeba do nich pukać”.
CZYTAJ DALEJ

Pasterka na Wawelu

2024-12-25 22:49

Biuro Prasowe AK

    - 2025 lat temu nastała pełnia czasu. Od chwili Wcielenia żyjemy w tej pełni. Jako chrześcijanie mamy obowiązek w tę pełnię każdego dnia niejako się zanurzać i w nią wchodzić, stając się synami Bożymi i dziedzicami nieba – mówił abp Marek Jędraszewski podczas tradycyjnej Mszy św. pasterskiej w katedrze na Wawelu.

    W homilii metropolita krakowski zauważył, że treść pełni czasów została rozwinięta w liście św. Pawła do Galatów, w którym Apostoł Narodów wskazuje na skutki narodzenia Bożego Syna, a w liście do Efezjan nadał temu przyjściu na świat Bożego Syna wymiar prawdziwie kosmiczny. Przed pełnią czasów – jak wyjaśniał – czas jawi się jako „chronos” – przemijanie i zdążanie ludzi do śmierci. Gdy Zbawiciel przyszedł na świat, los człowieczy nabrał zupełnie innego znaczenia. – Chrystus przyszedł na świat, abyśmy byli dziećmi Bożymi. Abyśmy byli dziedzicami nieba – mówił abp Marek Jędraszewski, zwracając uwagę na fakt, że nowa sytuacja człowieka jest tak radykalna, że odtąd czas liczy się według szczególnej cezury-granicy, jaką jest przyjście Chrystusa na świat – święty czas kairós. – Ciągle liczy się ten czas, nasz czas, od narodzin Chrystusa. To chrześcijańska, zatem nasza era. Era naszych wartości, wyznaczonych przez święty czas kairós, określonych wolnością dzieci Bożych. Poczuciem, że jesteśmy przeznaczeni do życia wiecznego, ludźmi, którzy żyją już innym kształtem wolności ducha. Wolności polegającej na zdążaniu do prawdy, a to zdążanie wypełniane jest nowym kształtem miłości – wskazywał metropolita krakowski.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję