O szerzeniu się globalizacji obojętności i współczesnych formach niewolnictwa mówił podczas Mszy św. w łódzkiej archikatedrze, w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki i w Światowy Dzień Pokoju, abp Marek Jędraszewski. Metropolita łódzki poruszył problemy, jakie w Orędziu na Światowy Dzień Pokoju 2015 zawarł Papież Franciszek. Ksiądz Arcybiskup zaznaczył, że w dobie szerzenia się cywilizacji zniewolenia powinniśmy powierzyć nasze życie opiece Maryi i szukać schronienia w Jej ramionach, bo Ona jest Matką Boga żywego.
Łódzki Pasterz zwrócił uwagę na współczesne rodzaje niewolnictwa, które w swoim Orędziu wymienia Papież Franciszek. Jedną z form takiego niewolnictwa są niesprawiedliwe warunki pracy, zmuszanie do pracy nieletnich, pozbawianie godności w miejscu pracy. Kolejnym obszarem niewolnictwa są migranci, którzy cierpią głód, pozbawiani są wolności, dóbr materialnych, wykorzystywani fizycznie i seksualnie. Trzecim obszarem niewolnictwa jest zmuszanie do prostytucji czy do zawarcia małżeństwa. Współczesnym niewolnictwem jest również handel ludźmi w celu transplantacji organów, rekrutowania żołnierzy, produkcji i sprzedaży narkotyków.
Abp Marek Jędraszewski przywołał słowa Papieża Franciszka mówiące, co ma być naszą odpowiedzią na globalizację obojętności: „Globalizacja obojętności wzywa nas, byśmy stali się budowniczymi globalizacji solidarności, która będzie mogła przywrócić im nadzieję”. Ksiądz Arcybiskup życzył wszystkim, by w ten Nowy Rok weszli razem z Maryją, pełni nadziei i ufności, że to właśnie Ona pokaże nam drogę wolności.
Pomóż w rozwoju naszego portalu