Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 11/2015, str. 8

Czuwanie modlitewne

Trwając w Roku Życia Konsekrowanego

Czuwanie osób życia konsekrowanego archidiecezji częstochowskiej miało miejsce w nocy z 28 lutego na 1 marca br. Jasnogórskie czuwanie zostało zorganizowane w ramach ogłoszonego przez papieża Franciszka Roku Życia Konsekrowanego. O. Kazimierz Maniecki, definitor generalny Zakonu Paulinów, odpowiedzialny jako delegat Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich ds. zakonów męskich archidiecezji częstochowskiej, powiedział: – To czuwanie jest wielkopostną modlitwą przygotowującą nas do przeżycia świętego czasu nawrócenia, do otwarcia naszych serc na tajemnicę paschalną.

W czasie nocnej modlitwy została odprawiona Msza św., której przewodniczył o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów. – Powołanie zakonne, jakim nas Bóg obdarzył, realizuje się w konkretnej wspólnocie, w otoczeniu konkretnych braci i sióstr, wiedzie do celu szlakiem codziennych zmagań i radości, poprzez wierność codziennej Eucharystii, wspólnotową Liturgię Godzin, rozmyślanie, rzetelne wypełnianie powierzonych obowiązków, otwartość na drugiego człowieka. Wyjaśnił, że „ani na chwilę nie wolno nam zapomnieć, że na tę drogę powołał nas sam Bóg. To On zawsze musi być dla nas na pierwszym miejscu”.

W programie czuwania były także: konferencja wygłoszona przez o. Samuela Karwackiego, magistra nowicjatu w Leśniowie, Różaniec poprowadzony przez paulińskich nowicjuszy i Droga Krzyżowa przygotowana przez różne zgromadzenia żeńskie. Rok Życia Konsekrowanego rozpoczął się 30 listopada 2014 r., a zakończy 2 lutego 2016 r.

Święto kobiet na Jasnej Górze

U Najpiękniejszej z Niewiast

W niedzielę 8 marca na Jasnej Górze obchodzono „Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast”. Mszy św. w intencji polskich kobiet, sprawowanej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej przewodniczył bp Łukasz Buzun z Kalisza. W homilii przedstawiał kobiety obecne na kartach Pisma Świętego, a jako najważniejszy wzór do realizowania piękna kobiecego powołania wskazał Maryję.

Reklama

Gościem tegorocznego Święta Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast była Patrycja Hurlak, aktorka znana z wielu seriali telewizyjnych, która została uwolniona od różnych form magii, autorka książki „Nawrócona wiedźma”. W wywiadach Patrycja Hurlak podkreśla, że wielkim zagrożeniem jest dziś czytanie, zwłaszcza przez kobiety, horoskopów. – Nawet czytanie takich wymyślonych horoskopów świadczy o braku zaufania do Boga, czyli otwiera na działanie złego ducha – wyjaśniała.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Oddział w Częstochowie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” oraz Radio Jasna Góra.

Krótko

27 lutego br. przybyła Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Elbląskiej. Ok. 700 osób podjęło nocne czuwanie przed Cudownym Obrazem. Modlitwie przewodniczył biskup diecezji Jacek Jezierski.

1 marca 2015 r. minęło 20 lat od wznowienia działalności Radia Niepokalanów. Twórcą rozgłośni był św. Maksymilian Maria Kolbe. W podziękowaniu za jubileusz 1 marca na Jasnej Górze zgromadzili się: dyrekcja, pracownicy oraz współpracownicy Radia Niepokalanów. Mszy św. przewodniczył prowincjał franciszkanów o. Wiesław Pyzio. Podczas modlitwy dziękowano za dzieło, które zostało zapoczątkowane przez św. Maksymiliana, i proszono go jednocześnie o nieustanne wstawiennictwo i rozwój Radia Niepokalanów. Modlitwą objęto również słuchaczy i dobrodziejów Radia. Wśród zaproszonych gości obecni byli m.in.: o. prof. Grzegorz Bartosik, który reaktywował Radio Niepokalanów, o. prof. Paulin Sotowski, który z Radiem związany jest prawie od początku jego istnienia, Piotr Niedźwiecki – prezydent Zduńskiej Woli i przewodniczący Związku Gmin Związanych z życiem św. Maksymiliana Marii Kolbego oraz Marek Jaworski – zastępca wójta gminy Teresin.

2 i 3 marca br. odbywała się Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Kieleckiej z udziałem ponad 4,5 tys. uczniów. Jak co roku, maturzyści przybyli do sanktuarium w dwóch turach. Pierwszej grupie, liczącej ponad 1,5 tys. osób, towarzyszył biskup diecezji Jan Piotrowski. Z drugą, liczącą ok. 3 tys. osób, przybył biskup pomocniczy Marian Florczyk.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2015-03-10 12:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy komunikantu w kościele w Topoli

2022-12-04 16:19

[ TEMATY ]

Kielce

davideucaristia/pixabay.com

W związku z wydarzeniami w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Topoli w powiecie kazimierskim, w diecezji kieleckiej - gdy włożony do naczynia z wodą komunikant zmienił barwę, kuria w Kielcach wydała specjalne oświadczenie.

Jest ono podpisane przez rzecznika diecezji kieleckiej, ks. Łukasza Zygmunta. Zaleca się spokój i rozwagę, aby specjaliści mogli należycie zbadać sprawę, według stosowanych w takiej sytuacji procedur.

CZYTAJ DALEJ

Prezes NBP: od końca pierwszego kwartału 2023 r. inflacja zacznie systematycznie i szybko spadać

2022-12-08 15:51

[ TEMATY ]

gospodarka

Adobe Stock

Spodziewamy się, że od końca pierwszego kwartału, czyli marca, kwietnia 2023 r. inflacja zacznie systematycznie i szybko spadać - podkreślił w czwartek prezes NBP Adam Glapiński. Dodał, że sytuacja ekonomiczna Polski na tle innych państw UE jest wyjątkowo dobra.

Szef Narodowego Banku Polskiego podczas czwartkowej konferencji prasowej przyznał, że obecna inflacja jest bardzo wysoka. "Ale to jest cały czas płaskowyż, czyli są górki, są dołki, ale nie ma tu gwałtownego pięcia się w górę" - zwrócił uwagę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję