Reklama

Z Polski

Premier Saksonii w Polsce

Aby zrozumieć Polaków, trzeba przybyć na Jasną Górę

Premier Saksonii Stanislaw Tillich, przebywający w Polsce, 5 marca br. nawiedził Jasną Górę. W wywiadzie dla Biura Prasowego powiedział, że jak mówi historia Polski, Polacy zawsze czerpali na Jasnej Górze siłę do trwania.

– Jasna Góra to nie jest tylko kawałek polskiej historii. To głęboka wiara Polaków w opiekę Matki Bożej i siła, która płynie dla polskiego narodu ze zwracania się do Niej. Dla mnie jako katolika jest to coś szczególnego być na Jasnej Górze. Chciałbym wyraźnie podziękować za to, że tu jestem – podkreślił. – Jest to moja pierwsza wizyta, ale pragnieniem serca było przybycie na to wyjątkowe miejsce. Specjalnie nadłożyłem drogi, podróżując z Warszawy do Wrocławia, żeby zobaczyć Jasną Górę, ponieważ aby zrozumieć Polskę i Polaków, należy odwiedzić to miejsce – zaznaczył.

Na dziedzińcu sanktuarium gościa powitał o. Stanisław Tomoń, rzecznik Jasnej Góry. Po modlitwie w Kaplicy Matki Bożej premier Tillich zwiedził Jasną Górę, m.in. bazylikę, Skarbiec. Obejrzał także wystawę w Sali Rycerskiej związaną z pontyfikatem św. Jana Pawła II. Premiera i towarzyszące mu osoby oprowadzała s. Małgorzata Kierznowska z Jasnogórskiego Centrum Informacji.

Prywatna wizyta premiera Saksonii zbiegła się także z 70. rocznicą zbombardowania Drezna w 1945 r. przez lotnictwo alianckie. Była też okazją do osobistego memento premiera – modlitewnej pamięci o kilkudziesięciu tysiącach mieszkańców, którzy zginęli w ogniu pożarów rozszalałych po nalotach w lutym 1945 r.

(BPJG)

Głos biskupów

Prezydium Konferencji Episkopatu o leczeniu niepłodności i in vitro

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wydało oświadczenie dotyczące przygotowywanej ustawy o leczeniu niepłodności. „Za swój obowiązek uważamy przypomnienie, że przygotowywana przez rząd ustawa o tzw. leczeniu niepłodności – która niebawem trafi do parlamentu – powinna wspomagać przede wszystkim rozwój klinik gwarantujących leczenie niepłodności, a nie koncentrować się na opcji sztucznie wspomaganej prokreacji” – czytamy. Biskupi uważają, że z moralnego punktu widzenia dopuszczenie sztucznego zapłodnienia nie może być zaakceptowane, „czyni bowiem człowieka produktem działania ludzkiego, poddanego racjonalności technicznej, a nie etycznej. Podobnie nie każda regulacja może być zaakceptowana w perspektywie unormowań Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Przewiduje ona konieczność traktowania ludzkiego embrionu jako człowieka, z wrodzoną godnością, jako podmiotu, a nie przedmiotu czy zlepku komórek”.

Reklama

Biskupi podkreślają, że embrion ludzki musi być traktowany w równie podmiotowy sposób, jak każdy z nas. Zaznaczają, że wszelkie manipulacje i przechowywanie embrionów zmniejszają ich potencjał do dalszego rozwoju i zwiększają ryzyko ich obumarcia. Zdaniem biskupów, przygotowywana ustawa „musi zawierać ograniczenie, które zagwarantuje, by dzieci – dla ich dobra – nie były powoływane w procedurze in vitro poza relacją małżeńską, w parach nieformalnych”.

(BP KEP)

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Musimy dzisiaj – w czasach niesłychanego zamętu i pomieszania pojęć – wrócić do Chrystusowego stylu: „tak – tak, nie – nie”. Niech taka będzie nasza mowa w życiu osobistym, rodzinnym, zawodowym i społecznym.

Krótko

Peregrynacja symboli Światowych Dni Młodzieży: krzyża oraz ikony „Salus Populi Romani” 14 marca br. rozpocznie się w archidiecezji częstochowskiej. Do 28 marca symbole będą nawiedzać nie tylko parafie, ale także szkoły, szpitale, ośrodki dla osób uzależnionych, więzienia i inne miejsca związane z dziełami miłosierdzia. Spotkanie z symbolami stanowi bardzo ważny etap przygotowania do ŚDM w Krakowie w 2016 r.

Według GUS, w 2050 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 34 mln. Największe ubytki ludności spodziewane są w województwach: lubelskim, łódzkim, opolskim i świętokrzyskim.

Kontrola NIK potwierdziła informacje o zaniedbaniach przy budowie gazoportu w Świnoujściu. Opóźnienie z oddaniem inwestycji jest wynikiem niedbalstwa państwowych inwestorów.

Polski MSZ wystosował notę protestacyjną do Ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie. Nota jest reakcją na odmowę wjazdu na teren Rosji marszałka Senatu Bogdana Borusewicza, który chciał jechać na pogrzeb Borysa Niemcowa.

NIK wnioskuje o natychmiastową reformę polskiego systemu egzaminów zewnętrznych. Chodzi o egzaminy maturalne, gimnazjalne i dla 6-klasistów. Wyniki kontroli Izby pokazały, że co czwarta praca weryfikowana na wniosek ucznia okazywała się źle sprawdzona.

Sąd Najwyższy oddalił jako bezzasadny złożony przez prokuratora oraz oskarżyciela posiłkowego wniosek o kasację wyroku uniewinniającego Adama „Nergala” Darskiego, wokalistę deathmetalowego zespołu „Behemoth”, za publiczną obrazę uczuć religijnych i podarcie w 2007 r. Biblii.

Z Twojego Ruchu, w związku z niejasnościami w finansach partii, odeszli kolejni działacze. Nie ma już KP Twojego Ruchu – jest tylko koło poselskie partii.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2015-03-10 12:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Godzina Łaski

[ TEMATY ]

Niepokalana

8 grudnia

Karol Porwich/Niedziela

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 8 grudnia każdego roku od godz. 12:00 do 13:00 trwa Godzina Łaski.

O tej godzinie Maryja obiecuje morze łask i zachęca do modlitwy w kościele, a jeżeli to nie jest to możliwe, można także prosić o łaski w domu, pracy, tam, gdzie akurat przebywamy. To wezwanie do modlitwy nie tylko swoich i swojej rodziny intencjach, lecz także pokój na świecie, Kościół i nawrócenie grzeszników, a także do ofiary i pokuty.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Przywódca Rycerzy Kolumba z pomocą dla Ukrainy

2022-12-08 15:08

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Rycerze Kolumba

Patrick Kelly, Najwyższy Rycerz Zakonu Rycerzy Kolumba, w dniach 4-6 grudnia przebywał z wizytą we Lwowie, w czasie której odwiedził najważniejsze ośrodki świadczenia pomocy humanitarnej dla uchodźców prowadzone lub wspierane przez Rycerzy Kolumba, a także doglądał postępów w realizacji inicjatyw pomocowych. Ta licząca ponad 2 miliony członków największa międzynarodowa organizacja świeckich katolików jest od pierwszych dni wojny silnie zaangażowana w działania pomocowe dla poszkodowanych w wyniku rosyjskiej inwazji.

Oprócz spotkań z lokalnymi liderami wspólnot Kościoła, z abpem Mieczysławem Mokrzyckim i Arcybiskupem Większym Światosławem Szewczukiem, a także przywódcami Rycerzy Kolumba w Ukrainie, Patrick Kelly odwiedził uchodźców wewnętrznych, którymi opiekuje się Kościół we Lwowie, a także inne miejsca, m.in. magazyn, w którym koordynowane są dostawy żywności i przygotowanych przez polskich Rycerzy paczek z pomocą dla ukraińskich rodzin. Od początku wojny przez magazyn przeszło ponad 1700 ton produktów, które dzięki Rycerzom dotarły do potrzebujących w ponad 50 miastach w całej Ukrainie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję