Reklama

Niedziela Częstochowska

Rodzina – odbicie zamysłu Boga wobec stworzenia

Niedziela częstochowska 11/2015, str. 1, 8

[ TEMATY ]

rodzina

Suedelbien/pixabay.com

Analizując dzieło stworzenia, nie możemy nie dostrzec jego Stwórcy i Autora, który wszystkiemu nadał sens. Także człowiekowi, który na tej ziemi żyje i działa. Szczególne miejsce w tym działaniu zajmuje ludzka rodzina. W niej najpełniej odbija się stwórcza działalność Boga i Jego zamierzenia wobec tego, co stworzył.

Jako podstawowa komórka życia społecznego rodzina ma w sobie wielkie moce, zdolne posuwać świat na drogi najlepszego rozwoju. Trendy, które się dziś pojawiają, a które często są pozbawione elementów logicznych i racjonalnych, wydają się czymś zaskakującym, burzą bowiem normalny sposób życia i postępowania. Jest to zjawisko niebezpieczne i groźne dla ludzkości – wiele niezwykle istotnych decyzji podejmowanych jest za pomocą głosowania, także w sprawach dotyczących etyki i moralności. Następuje ogromne rozchwianie myślenia i świata wartości. Zagrożone stają się podstawowe prawa dotyczące istnienia i naturalnego rozwoju człowieka. Na najpiękniejsze chrześcijańskie podejście do życia nakładają się nowe ideologie, jak choćby ideologia genderowska, która staje się silna i wchodzi w życie poprzez decyzje polityczne. Coraz częściej zdarzają się sytuacje, gdy za postawę godną i poprawną moralnie można iść do więzienia – vide sprawa Mary Wagner, która w Kanadzie blisko dwa lata przebywała w więzieniu za to, że broniła życia nienarodzonych, w majestacie stanowionego prawa zabijanych w klinikach aborcyjnych.

Bardzo groźne wydaje się nowe prawodawstwo dotyczące walki z przemocą w rodzinie, z pozoru niezwykle ważne i potrzebne. W zawartych propozycjach można jednak zauważyć, że zagrożeniem dla normalności i poprawności życia rodzinnego jest... poprawność tego życia, którą, jak się okazuje, można określić jako szkodliwy stereotyp i z którym trzeba walczyć. Według konwencji o zwalczaniu przemocy w rodzinie, poprawne życie małżeństwa i rodziny może być powodem do jego zwalczania właśnie dlatego, że jest to stereotyp.

Reklama

Jakże ważne jest tu przedstawienie pełnego wymiaru doktryny Kościoła na ten temat. Sprawa ta będzie analizowana na najbliższym synodzie biskupów. Trzeba bowiem podpowiedzieć duszpasterzom, jakie są propozycje Kościoła dla dzisiejszej rodziny, żeby się zachowała, rozwijała, dając gwarancję szczęścia ludziom, którzy ją zakładają i pragną się w niej spełniać.

* * *

„Matko Chrystusowa i Domie Boży. Przyrzekamy Ci stać na straży nierozerwalności małżeństwa, bronić godności kobiety, czuwać na progu ogniska domowego, aby przy nim życie Polaków było bezpieczne. Przyrzekamy Ci umacniać w rodzinach królowanie Syna Twego Jezusa Chrystusa, bronić czci Imienia Bożego, wszczepiać w umysły i serca dzieci ducha Ewangelii i miłości ku Tobie, strzec Prawa Bożego, obyczajów chrześcijańskich i ojczystych. Przyrzekamy Ci wychować młode pokolenie w wierności Chrystusowi, bronić go przed bezbożnictwem i zepsuciem i otoczyć czujną opieką rodzicielską” (Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego).

2015-03-12 11:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Ratuj Rodzinę" - nowa kampania Fundacji Mamy i Taty

[ TEMATY ]

rodzina

kampania

goodluz/Fotolia.com

Poczucie bezradności, lęk, zagubienie i wycofanie – to tylko część emocji, jakie przeżywa dziecko rodziców, którzy się rozwodzą. Jak pokazują dane statystyczne, rośnie liczba małżeństw, które się rozpadają. Najnowsza kampania Fundacji Mamy i Taty pod nazwą "Ratuj Rodzinę" ma zwrócić uwagę rodziców na problemy ich dzieci.

Kampania rozpoczęła się 15 października br. i potrwa do połowy grudnia. Ma charakter ogólnopolski, jest prowadzona za pośrednictwem mediów tradycyjnych i społecznościowych. 30” spot pokazuje, jak negatywny wpływ na dzieci mają awantury i rozwód rodziców; są niczym koszmar z dziecięcych snów. Dzieci marzą o świecie idealnym, z mamą i tatą pod wspólnym dachem.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Wiedeń: 10 grudnia rozesłanie Betlejemskiego Światła Pokoju

2022-12-08 15:33

[ TEMATY ]

Betlejemskie Światło Pokoju

Karol Porwich /Niedziela

Tradycyjne ekumeniczne nabożeństwo, podczas którego delegacjom skautów z rożnych krajów świata zostanie przekazane Betlejemskie Światło Pokoju, odbędzie się w sobotę 10 grudnia w Wiedniu.

Nabożeństwo w wiedeńskim kościele Świętej Rodziny będą sprawować: przewodniczący Ekumenicznej Rady Kościołów w Austrii i dziekan z wiedeńskiej katedry św. Szczepana, ks. Rudolf Prokschi, anglikański kanonik Patrick Curran oraz prawosławny duchowny Nikolaus Rappert. Nabożeństwo będzie przebiegało pod hasłem: „Zasadzić drzewo nadziei na pokój”, kazanie wygłosi ks. Curran.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję