Reklama

Niedziela Małopolska

Różnorodnie w Wielkim Poście

Wielki Post w archidiecezji krakowskiej wypełniony jest przeróżnymi propozycjami. Każdy może znaleźć coś dla siebie. Parafie organizują rekolekcje dla młodych i starszych osób, a ciekawe rozwiązania można znaleźć także tam, gdzie działają duszpasterstwa akademickie lub ukierunkowane na potrzeby konkretnych grup czy zawodów. Np. w parafii Na Miasteczku rekolekcje akademickie głosił znany rekolekcjonista ks. Marek Dziewiecki, natomiast w kościele Mariackim od 22 do 27 marca trwać będą rekolekcje innego znanego kaznodziei, o. Adama Szustaka OP. W trzy kolejne niedziele (1, 8, 15 marca) podczas każdej Mszy św. odprawianej w sanktuarium św. Jana Pawła II nauki o... pieniądzach głosił ks. Wojciech Węgrzyniak. Te rekolekcyjne niedziele zgromadziły w sanktuarium naprawdę wielu ludzi.

Dla pragnących doświadczyć mocniejszych przeżyć przygotowano kolejną edycję Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Wymagająca dużego wysiłku (także fizycznego) inicjatywa, zapoczątkowana kilka lat temu przez ks. Jacka „Wiosnę” Stryczka, zatacza coraz szersze kręgi. W tym roku można na nią wyruszyć: 20 marca z Nowego Sącza, a 27 marca – z Krakowa, Tarnowa, Alwerni, Dębicy, Lachowic, Zawoi, Libiąża, Kolbuszowej, Tymowej czy Zabierzowa. 13 marca Ekstremalna Droga Krzyżowa wyruszyła ze Skawiny, a jej uczestnicy dotarli aż do Wadowic. Zainteresowanych szczegółami odsyłamy na stronę internetową: edk.org.pl.

Natomiast na Muzyczną Drogę Krzyżową 15 marca o godz. 20 zaprasza wszystkich parafia Chrystusa Odkupiciela Człowieka (ul. Stelmachów 137) w Krakowie.

Z kolei małżeństwa, które borykają się z problemem niepłodności, zaproszone są 21 marca na Wielkopostny Dzień Skupienia, przygotowany przez Krakowskie Duszpasterstwo Małżeństw Niepłodnych „Abraham i Sara” (więcej informacji na kolejnych stronach „Niedzieli Małopolskiej”).

Z ciekawą propozycją spotykamy się także na stronie internetowej diecezji tarnowskiej (diecezja.tarnow.pl), gdzie z początkiem marca zaczął działać Internetowy Portal Katolika. Ok. 40 wykładowców różnych przedmiotów z tarnowskiego Wydziału Teologicznego UPJPII będzie odpowiadać na pytania zadawane przez internautów. W jaki sposób? Pytania będą przekierowywane przez moderatora poradnika do osoby najlepiej zorientowanej w danej dziedzinie. Można więc pisać i pytać.

Reklama

Powyższe przykłady to tylko kilka z wielu dostępnych wielkopostnych propozycji.

W „Niedzieli Małopolskiej” od początku Wielkiego Postu przyglądamy się sakramentowi spowiedzi i różnym aspektom, które są z nim związane. Pytamy przedstawicieli różnych zgromadzeń, kapłanów i osoby świeckie o podpowiedzi, jak dobrze rozumieć ten szczególny dar miłosierdzia Bożego. Staramy się również przypominać sobie wiedzę wyniesioną z katechezy, która może nas uchronić od popełniania błędów. Jeżeli macie Państwo pytania, które Was nurtują, lub chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej o sakramencie pokuty i pojednania – piszcie do nas na adres: redakcja.krakow@niedziela.pl. Nadesłane pytania zadamy naszym kolejnym rozmówcom – przed nami jeszcze dwie niedziele Wielkiego Postu.

2015-03-12 11:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikWielkopostny: Modlitwa wewnętrzna

O co tak naprawdę chodzi nam w modlitwie? Po co się modlimy? Czy tylko po to, żeby spełnić religijny obowiązek?

Sensem i celem modlitwy jest możliwie najpełniejsze spotkanie z Bogiem. Przez grzech odwróciliśmy się od Boga i trudno nam teraz nawiązać z Nim kontakt. Dlatego w modlitwie chcemy spotkać na nowo naszego Pana.

CZYTAJ DALEJ

Maria czy Maryja?

Którym imieniem powinniśmy zwracać się do Matki Bożej? Która forma jest poprawna? – pyta czytelnik.

Naszą miłość do Matki Bożej i cześć dla Niej wyrażamy modlitwą, pieśnią, a przede wszystkim naśladowaniem Jej w wierze i zaufaniu Bogu. Myślę, że jeszcze bliższa staje się nam Matka Najświętsza dzięki zgłębianiu mariologii, a więc tego, czego uczy nas Kościół o Matce Chrystusa. W tym wszystkim ważne jest, abyśmy poprawnie mówili o Maryi. Przede wszystkim w sensie teologicznym, ale co też ważne – i językowym. Pytania zadane wyżej często pojawiają się w rozmowach tych, którzy przyzywają orędownictwa Matki Bożej. Czy w naszych modlitwach, np. wypowiadając słowa Pozdrowienia Anielskiego, powinniśmy zwracać się do Bożej Rodzicielki: „Mario” czy „Maryjo”?

CZYTAJ DALEJ

Kard. Krajewski w imieniu papieża Franciszka odwiedza Ischię

2022-12-08 16:40

[ TEMATY ]

kard. Krajewski

papież Franciszek

Urszula Buglewicz/Niedziela Lubelska

Na włoskiej wyspie Ischia odbyły się pierwsze pogrzeby ofiar lawiny błotnej, m.in. pary młodych narzeczonych. Jako znak bliskości z cierpiącą wspólnotą, na wyspie w imieniu Ojca Świętego przebywa dzisiaj jałmużnik papieski, kard. Konrad Krajewski.

26 listopada, o piątej nad ranem osunęła się część góry. Masy błota i kamieni z dużą prędkością zeszły wprost na osiedle, zabijając dwanaście osób. Wśród ofiar były także dzieci, w tym trzymiesięczne niemowlę. Kard. Krajewski przybył na Ischię, aby być z cierpiącymi rodzinami i zapewnić je o modlitwie i bliskości papieża.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję