Reklama

Niedziela Legnicka

Święty Józef Opiekun Zbawiciela

Liturgiczne wspomnienie św. Józefa, przypadające 19 marca, jest także świętem dla naszej diecezji, ponieważ św. Józef Opiekun Zbawiciela jest także naszym współpatronem

Niedziela legnicka 11/2015, str. 1

[ TEMATY ]

św. Józef

Monika Łukaszów

Peregrynujacy obraz św. Józefa

Peregrynujacy obraz św. Józefa

Nie stało się to od razu, gdyż z chwilą powołania do życia diecezji legnickiej 25 marca 1992 r. jej świętymi patronami zostali apostołowie Piotr i Paweł, których imiona nosi świątynia katedralna. Warto przy tej okazji przypomnieć, od kiedy św. Józef stał się współpatronem diecezji.

Otóż niecały rok po zmianach administracyjnych Kościoła w Polsce, w dniach 9-18 stycznia 1993 r., polscy biskupi przebywali w Rzymie z wizytą „ad limina Apostolorum” (łac. do progów Apostołów). Jest to wypełnienie obowiązku wynikającego z Kodeksu Prawa Kanonicznego, który stanowi, że biskup diecezjalny jest zobowiązany co pięć lat udać się do Rzymu dla uczczenia grobów świętych apostołów Piotra i Pawła oraz spotkać się z biskupem Rzymu i przedstawić mu sprawozdanie o stanie powierzonej sobie diecezji (por. kan. 399 i 400). Tamtego więc roku, do Rzymu, na spotkanie z Ojcem Świętym Janem Pawłem II przybyli także biskupi nowo ustanowionych diecezji. Wśród nich znaleźli się także biskupi diecezji legnickiej: biskup diecezjalny Tadeusz Rybak i biskup pomocniczy Adam Dyczkowski. Po powrocie pierwszy biskup legnicki Tadeusz Rybak podzielił się przeżyciami z tej wizyty z mieszkańcami diecezji w liście pasterskim na 1. niedzielę Wielkiego Postu. Znalazł się tam również fragment dotyczący osoby św. Józefa. Bp Rybak pisał o tym tak: „Wielki Post zbliża nas do Jezusa Chrystusa, naszego Zbawiciela i Jego Najświętszej Matki. Niech będzie także okazją, by skierować spojrzenie na osobę św. Józefa i jego rolę w Bożym planie zbawienia. Św. Józef... mąż sprawiedliwy (por. Mt 1,18) był przecież Oblubieńcem Maryi, głową Najświętszej Rodziny, czuwał nad życiem i wzrostem Jezusa. Jego posłannictwo wobec Zbawiciela sprawiło, że został on także opiekunem Kościoła świętego. O roli św. Józefa w życiu Jezusa Chrystusa i Kościoła mówi niezwykle głęboko Jan Paweł II w swojej adhortacji „Redemptoris Custos” (Opiekun Zbawiciela). Z radością ogłaszam wam, drodzy diecezjanie, że Ojciec Święty dał diecezji legnickiej jako patrona św. Józefa. Ten wielki święty będzie odtąd naszym szczególnym patronem, obok świętych apostołów Piotra i Pawła. Jesteśmy wdzięczni Ojcu Świętemu za ten dar. Bądźmy przekonani, że św. Józef będzie czuwał nad naszą młodą diecezją, podobnie jak czuwał nad wzrastającym Jezusem Chrystusem. Rozwijajmy cześć tego świętego patrona i naśladujmy Jego cnoty. Niech św. Józefa uważają za swego patrona szczególnie ojcowie rodzin, młodzież katolicka, rzemieślnicy i wszyscy ludzie ciężkiej pracy”. (z listu pasterskiego, 24 lutego 1993 r.).

Obecnie św. Józef jest także patronem Wyższego Seminarium Duchownego. Jego obraz odwiedza parafie w diecezji. Cieszymy się także odrodzeniem Bractwa św. Józefa, które w XVII wieku zostało powołane do życia w Krzeszowie i jest patronem wielu innych dzieł w diecezji.

2015-03-12 11:54

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Szamocki: Święty Józef ratuje nasze rodziny od pandemii ducha

- W świecie istnieje pandemia ducha, różnych wirusów duchowych, które są groźniejsze, bo bardzo mocno atakują rodziny, dlatego obraz Józefa Kaliskiego przedstawiający Świętą Rodzinę rozpoczyna czas nawiedzenia w naszej diecezji, by św. Józef, który niejednokrotnie ratował swoją rodzinę – Maryję i Jezusa z różnych opresji, uratował także nas i nasze rodziny – mówił bp Józef Szamocki podczas Mszy św. inaugurującej czas nawiedzenia obrazu Świętej Rodziny w Domu Zakonnym Sióstr Elżbietanek w Toruniu.

Ksiądz biskup w homilii nawiązując do ewangelicznej historii opowiadającej o odrzuceniu Jezusa przez mieszkańców Jego rodzinnego Nazaretu zaznaczył, że także dziś są rodziny, które popełniają ten sam błąd mieszkańców Nazaretu. - Dziś także są ludzie, którzy jak w Nazarecie mówią, że znają Jezusa, nieraz mówią, że chodzą także do kościoła, ale mówią też, że nie chcą się narzucać Jezusowi, nieraz się modlą, posyłają dzieci na religię, ale tak do końca nie chcą przyjąć Jego nauki i pozwalają sobie na własne interpretacje i często w ich rodzinach, tak jak w Nazarecie, Jezus nie może wiele dokonać – mówił bp Szamocki.

CZYTAJ DALEJ

Obłóczyny w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu

2022-12-08 07:55

kl. Gabriel Patrylak

Obłóczeni klerycy z przełożonymi

Obłóczeni klerycy z przełożonymi

W Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu 6 alumnów przyjęło szatę duchowną. Uroczystym nieszporom przewodniczył bp Krzysztof Chudzio.

Przełom listopada i grudnia, to wyjątkowy czas dla seminaryjnej wspólnoty. Ma miejsce wówczas jedno z najbardziej uroczystych wydarzeń, a mianowicie dziewięciodniowa nowenna przed Uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Piękne śpiewy seminaryjnego chóru i scholii oraz okolicznościowe kazania nowennowe gromadzą całą wspólnotę seminaryjną, a także licznych księży wykładowców na wspólną modlitwę brewiarzową. W tym roku rozważania maryjne głosił ks. dr hab. Dariusz Dziadosz, były rektor WSD oraz wykładowca Egzegezy Starego Testamentu. Cała nowenna była transmitowana codziennie przez archidiecezjalne radio FARA. Na jej zakończenie można było usłyszeć wywiady, w których klerycy III roku dzielili się świadectwem swojego powołania.

CZYTAJ DALEJ

Ministerstwo Sprawiedliwości sfinansowało budowę kliniki „Budzik” dla dorosłych

2022-12-08 17:37

[ TEMATY ]

klinika

Ministerstwo Sprawiedliwości

Materiał prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości

Przecięcie wstęgi podczas uroczystego zakończenia budowy Kliniki „Budzik” dla dorosłych w Warszawie

Przecięcie wstęgi podczas uroczystego zakończenia budowy Kliniki „Budzik” dla dorosłych w Warszawie

– Fundusz Sprawiedliwości, który przekazuje na to piękne dzieło środki w postaci 44 mln zł, przekazuje je w najlepsze ręce. Będą służyły ofiarom przestępstw – powiedział Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas uroczystości zakończenia budowy kliniki „Budzik” dla dorosłych.

Nowa klinika została wzniesiona tuż obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie. Jej budowa była możliwa dzięki środkom z Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Ministerstwo Sprawiedliwości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję