Reklama

Niedziela Sandomierska

Wierność prawdzie i Ojczyźnie

Sandomierz uczcił Żołnierzy Polskiego Antykomunistycznego i Niepodległościowego Podziemia. W ich intencji 1 marca, w dniu obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, odprawiona została Msza św. w kościele św. Józefa. W modlitwie uczestniczyli kombatanci, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, organizacji społecznych, młodzież z sandomierskiego Związku Strzeleckiego „Strzelec” wraz z ks. kapelanem Markiem Kozerą oraz uczestnicy diecezjalnych rekolekcji Kół Żywego Różańca.

W homilii ks. proboszcz Jerzy Dąbek podkreślił: – Trzeba kultywować i rozwijać to, co jest piękne w naszej duszy narodowej: gotowość poświęcenia, odwagi, służenia sobie nawzajem.

Dalszy ciąg uroczystości miał miejsce na Cmentarzu Katedralnym, przy symbolicznej mogile ppłk. Antoniego Wiktorowskiego „Kruka”, dowódcy 2. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej, który zginął z rąk oprawców UB. W dniu tym „Strzelec” wraz z Fundacją Niezłomni im. mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” przeprowadzili kwestę. Zebrane fundusze w dużej mierze przyczynią się do ustalenia miejsc pochówku, ekshumacji, identyfikacji i należytego pogrzebu Żołnierzy Drugiej Konspiracji.

Podobnie, jak w wielu miejscach w kraju, także w Sandomierzu odbył się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Uczestnicy biegu przebiegli trasę 1963 metrów, symbolizujących datę śmierci ostatniego z Wyklętych sierż. Józefa Franczaka, pseudonim „Lalek”. Na koniec program artystyczny poświęcony Żołnierzom Niezłomnym zaprezentowała młodzież z II LO w Zamku Kazimierzowskim.

2015-03-12 11:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niezłomni

Niedziela częstochowska 10/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

żołnierze wyklęci

Zdzisław Dudek

Mural przy ul. Reymonta w Radomsku poświęcony pamięci Stanisława Sojczyńskiego, twórcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego

Mural przy ul. Reymonta w Radomsku poświęcony pamięci Stanisława Sojczyńskiego, twórcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego

„Ojczyźnie dali życie i poświęcili marzenia. Bo tak im kazał honor, tak kazały sumienia...” (Zbigniew Herbert „Wilki’’). Są w roku dni, które skłaniają do przemyśleń, refleksji, spojrzenia wstecz. Niewątpliwie czasem stosownym na konstatację jest pierwszy dzień marca. Od kilku już lat to właśnie 1 marca obchodzimy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Nie najszczęśliwsza to nazwa, rzecz jednak nie w słowach, liczą się intencje

Wyrastałem wśród żołnierzy „Warszyca” oni kształtowali moje poglądy, dlatego mówię o nich Niezłomni. Bo tacy właśnie byli, nie tracąc wiary, nie popadając w zwątpienie, na wolną Polskę czekali dziesiątki lat. Niektórzy z nich doczekali i mogą dziś z zasłużoną dumą stawać pod własnym sztandarem.

CZYTAJ DALEJ

80 lat temu papież Pius XII poświęcił Rosję i świat Niepokalanemu Sercu Maryi

2022-12-08 07:44

[ TEMATY ]

Fatima

Rosja

Pius XII

Karol Porwich/Niedziela

Dzisiaj, w uroczystość 8 grudnia przypada 80. rocznica aktu dokonanego przez Piusa XII, w którym Kościół świadomie wypełnił prośbę Matki Bożej. Czyn papieża jest dla nas gwarancją, że przesłanie z Fatimy zostało skierowane przez samego Boga. Prośba Maryi jest skierowana także do każdego z nas – powiedział Family News Service dyrektor Sekretariatu Fatimskiego w sanktuarium na Krzeptówkach ks. dr Krzysztof Czapla SAC, znawca przesłania z Fatimy, w 80. rocznicę uroczystego aktu poświęcenia Rosji i świata Niepokalanemu Sercu Maryi.

Maryja w 1917 r. zapowiedziała, że przyjdzie, aby prosić o poświęcenie Rosji. W 1929 r. wyjaśniła, że to papież w jedności z biskupami całego świata żeby uratować Rosję, ma ją poświęcić Niepokalanemu Sercu Maryi.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Krajewski w imieniu papieża Franciszka odwiedza Ischię

2022-12-08 16:40

[ TEMATY ]

kard. Krajewski

papież Franciszek

Urszula Buglewicz/Niedziela Lubelska

Na włoskiej wyspie Ischia odbyły się pierwsze pogrzeby ofiar lawiny błotnej, m.in. pary młodych narzeczonych. Jako znak bliskości z cierpiącą wspólnotą, na wyspie w imieniu Ojca Świętego przebywa dzisiaj jałmużnik papieski, kard. Konrad Krajewski.

26 listopada, o piątej nad ranem osunęła się część góry. Masy błota i kamieni z dużą prędkością zeszły wprost na osiedle, zabijając dwanaście osób. Wśród ofiar były także dzieci, w tym trzymiesięczne niemowlę. Kard. Krajewski przybył na Ischię, aby być z cierpiącymi rodzinami i zapewnić je o modlitwie i bliskości papieża.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję