Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Żołnierze Wyklęci

Niedziela sosnowiecka 11/2015, str. 1

[ TEMATY ]

żołnierze wyklęci

Piotr Lorenc

I Jaworznicki Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych

I Jaworznicki Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Przez lata byli uważani za wrogów PRL. Byli zabijani, prześladowani, więzieni, torturowani, poniżani, a wszystko dlatego, że upominali się o inną Polskę niż sowiecka. Teraz, 25 lat po odzyskaniu wolności można już bez lęku, że trafi się do więzienia, lub że będzie się szykanowanym, oddać im należną chwałę.

1 marca, w Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych, Stowarzyszenie „Jaworznicka Przyjaźń” zorganizowało I Jaworznicki Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele Miłosierdzia Bożego w Jaworznie-Borach, celebrowana przez ks. Stanisława Janickiego. Homilię wygłosił ks. dr Lucjan Bielas. Po Eucharystii uformowała się kolumna marszowa, która przeszła ulicami miasta na Rynek pod Pomnik Niepodległości. W kilkusetosobowym pochodzie przeważała młodzież.

W Sosnowcu 1 marca uroczystości z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych rozpoczęła Msza św. w kościele św. Tomasza Apostoła. Następnie obchody przeniosły się pod pobliski obelisk ku czci kobiet walczących w szerach Armii Krajowej. Tutaj wygłoszone zostały okolicznościowe przemówienia, m.in. przez prezydenta Arkadiusza Chęcińskiego i Jana Musiała z Światowego Związku Żołnierzy AK. Przysięgę złożyli członkowie Jednostki Strzeleckiej 2037.

W Będzinie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowały władze powiatowe. Wczesnym rankiem członkowie Klubu Gazety Polskiej II wraz z radną Rady Powiatu Będzińskiego Katarzyną Maciejewską złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze na grobie żołnierza niezłomnego Józefa Pawlika ps. Jerzy, który został rozstrzelany w Będzinie i którego doczesne szczątki wykupiła od UB matka i pochowała w grobie na cmentarzu parafii Świętej Trójcy. Natomiast główne obchody odbyły się w kościele św. Barbary na Koszelewie, gdzie ks. Stanisław Sarowski odprawił Mszę św. w intencji Żołnierzy Niezłomnych i gdzie odsłonięta została tablica poświęcona ich pamięci. Wśród gości obecny był m.in. kpt. Stanisław Turski ps. Czarnocki – żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych z Brygady Świętokrzyskiej, który wstąpił w ich szeregi mając zaledwie 16 lat.

2015-03-12 11:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Historyk, który ocala od zapomnienia

[ TEMATY ]

żołnierze wyklęci

publikacja

Marek Budniak

Wojskowy Sąd Rejonowy w Zielonej Górze

Karolina Krasowska

Pozycja to efekt wieloletnich zainteresowań historyka problematyką Żołnierzy wyklętych oraz niezłomnych zwykłych ludzi z terenu Środkowego Nadodrza

Pozycja to efekt wieloletnich zainteresowań historyka problematyką Żołnierzy wyklętych oraz niezłomnych zwykłych ludzi z terenu Środkowego Nadodrza

Od wielu lat z Redakcją Aspektów współpracuje historyk Marek Budniak, doradca wojewody lubuskiego ds. kombatantów i osób represjonowanych. Ostatnio ukazała się jego najnowsza publikacja pt. „Wojskowy Sąd Rejonowy w Zielonej Górze w latach 1950-1954”.

Pozycja to efekt wieloletnich zainteresowań historyka problematyką Żołnierzy wyklętych oraz niezłomnych zwykłych ludzi z terenu Środkowego Nadodrza, którzy w pierwszej dekadzie Polski Ludowej (1945-1955), nie ulegli komunistycznemu terrorowi i prowadzili z nim walkę, albo stawiali mu różnego rodzaju opór.

CZYTAJ DALEJ

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Prawda o Maryi Niepokalanie Poczętej, jako wolnej od grzechu i pełnej doskonałości, nie sprawia, że staje się Ona daleka nam wszystkim. Jest zupełnie odwrotnie.

Jako wspólnota Kościoła katolickiego 8 grudnia obchodzimy uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Przywilej Niepokalanego Poczęcia jest dla Maryi wyjątkowym darem łaski Bożej, a dla Kościoła – dogmatem wiary. Przypomnijmy, że dogmat to nauka wiary zawarta w Objawieniu, której interpretacja jest ściśle określona przez Kościół. To po prostu twierdzenie objawione przez Boga i przyjmowane za pewne. Dogmat o Niepokalanym Poczęciu Maryi został uroczyście ogłoszony przez papieża Piusa IX w Bazylice św. Piotra w Rzymie 8 grudnia 1854 r. bullą Ineffabilis Deus.

CZYTAJ DALEJ

Bydgoszcz: obchody 31. rocznicy powstania Radia Maryja

2022-12-08 21:12

[ TEMATY ]

jubileusz

Radio Maryja

Bydgoszcz

PAP/Tytus Żmijewski

Ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk oraz dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk

Ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk oraz dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk

Bydgoskie Sanktuarium Świętej Rity było miejscem obchodów 31. rocznicy powstania Radia Maryja. W świątyni modliły się osoby duchowne, wśród nich założyciel i dyrektor rozgłośni – o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, osoby konsekrowane, przedstawiciele władz, parlamentarzyści, mieszkańcy i zaproszeni goście.

Kustosz ks. kan. Mirosław Pstrągowski, witając obecnych, słuchaczy i oglądających Telewizję Trwam, przypomniał, że Radio Maryja swój sygnał zaczęło najpierw nadawać w Toruniu i Bydgoszczy. – Tutaj wszystko się zaczęło. Biorąc udział, prawie co roku 8 grudnia w tych uroczystościach, zastanawiałem się, kiedy radio przyjedzie do naszej parafii. Dzisiaj jest ten pierwszy raz – mówił, zapraszając do modlitwy w intencji rozwoju rozgłośni i powstałych przy niej dzieł ewangelizacyjnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję