Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Szachowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa

Niedziela zamojsko-lubaczowska 11/2015, str. 7

[ TEMATY ]

szachy

Archiwum o. Grzegorza Wiejaka

Kapłani nagrodzeni w Mistrzostwach Polski Duchowieństwa w szachach szybkich i błyskawicznych

Kapłani nagrodzeni w Mistrzostwach Polski Duchowieństwa w szachach szybkich i błyskawicznych

Sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie cieszy się dużą popularnością wśród pielgrzymów i turystów, co jest czymś naprawdę niezwykłym, biorąc pod uwagę fakt, że jeszcze w latach 60. ubiegłego stulecia nie było w tym miejscu nawet kaplicy. Dookoła znajdowały się pola uprawne, całe piękno tej ziemi. Dzisiaj jest to ogromny kompleks obiektów sakralnych, patriotycznych i dzieł charytatywnych, których twórcą jest jeden człowiek ks. Czesław Wala. Najlepszą rekomendacją tego niezwykłego miejsca są słowa Kardynała Prymasa Józefa Glempa: „Jeżeli księża biskupi pragną zobaczyć parafię, w której harmonijnie rozwija się życie religijne i patriotyczne, to niech zechcą udać się do sanktuarium w Kałkowie-Godowie”.

Do tego pięknego miejsca udali się księża z różnych stron Polski, bo od 13 do 14 lutego rozegrano tam Mistrzostwa Polski Duchowieństwa. W trakcie rozgrywek wyłoniono najlepszych księży w szachach szybkich i błyskawicznych. Działo się to wszystko w bardzo przyjaznej i życzliwej atmosferze wśród zawodników. Darem od Pana Boga była w tych dniach piękna, słoneczna pogoda w ciągu dnia i pełne gwiazd niebo w nocy. Gospodarze miejsca okazali nam wiele dobroci i troski. Słowa wdzięczności należą się także sędziemu rozgrywek – Zygmuntowi Wieleckiemu z Gdańska (więcej informacji na stronie:www.smpd.pl).

2015-03-12 11:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Unikatowe szachy

Niedziela sandomierska 4/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Sandomierz

szachy

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W pancernej gablocie utrzymywana jest odpowiednia wilgotność powietrza

W pancernej gablocie utrzymywana jest odpowiednia wilgotność powietrza

W Muzeum Zamkowym w Sandomierzu znajdują się wyjątkowe na skalę europejską Szachy Sandomierskie. Od niedawna są stale dostępne dla zwiedzających.

Odwiedzający Zamek Królewski mogą podziwiać wyjątkowy zabytek dzięki specjalnie przygotowanej i poświęconej szachom wystawie. Cenny artefakt został umieszczony w pancernej gablocie, w której utrzymywana jest odpowiednia wilgotność powietrza. Skupieniu uwagi zwiedzających na zabytku sprzyja aranżacja plastyczna przestrzeni i specjalne oświetlenie. – Jest to ekspozycja szachów i jednego obiektu, mianowicie dziennika prac wykopaliskowych, archeologicznych, gdzie po raz pierwszy umieszczona jest informacja o odkryciu. Chcieliśmy, aby szachy były wyróżnione, bo jest to najcenniejszy nasz obiekt archeologiczny. Są one też najbardziej znanym zabytkiem, które posiada nasze muzeum, a o którym poświęcono wiele publikacji naukowych. Zależało nam na tym, aby ten obiekt nie ginął wśród innych, tym bardziej, że mamy w planach w 2023 r. oddzielną wystawę poświęconą historii miasta Sandomierza – mówił Mikołaj Getka-Kenig, dyrektor muzeum.

CZYTAJ DALEJ

Kandydatura i akolitat w Paradyżu

2022-12-08 15:37

[ TEMATY ]

akolitat

Paradyż

kandydatura

Bp Adrian Put

Karolina Krasowska

Bp Adrian Put podczas Mszy św. w kościele seminaryjnym w Paradyżu udzielił dziś posługi akolitatu dwóm alumnom Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. Trzeci z alumnów został kandydatem do święceń diakonatu.

CZYTAJ DALEJ

Obłóczyny i kandydatura do święceń diakonatu i prezbiteratu

2022-12-08 21:30

Marzena Cyfert

Klerycy MWSD we Wrocławiu, którzy przyjęli strój duchowny i przeszli obrzęd Ad missio

Klerycy MWSD we Wrocławiu, którzy przyjęli strój duchowny i przeszli obrzęd Ad missio

Alumni Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu otrzymali strój duchowny i zostali przyjęci do grona kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu.

Kandydatura, której przewodniczył bp Jacek Kiciński, odbyła się w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i miała miejsce w katedrze wrocławskiej. Sutannę podczas liturgii przywdziali: Krzysztof Leśniewicz, Wiktor Cyran, Kacper Dawiec, Robert Matuszyński, Bartłomiej Sikora. Zostali oni wraz z alumnem Szymonem Rojkiem przedstawieni Kościołowi jako kandydaci do kapłaństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję