Reklama

Niedziela Kielecka

Maryja w Jakubowej Pałecznicy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościół i parafia w Pałecznicy kojarzone są przede wszystkim ze św. Jakubem. Tędy przebiega Małopolska Droga św. Jakuba, przed wizerunkiem patrona kościoła modlą się pielgrzymi z charakterystycznymi muszlami – znakiem przynależności do Bractwa. Święty patronuje także gminie i wielu jej przedsięwzięciom. Jest również w kościele wizerunek Maryi, otoczony lokalnym kultem. Niegdyś musiał on być znaczny, skoro parafia jest traktowana jako dawne sanktuarium lokalne.

Matka Boża Pałecznicka

Wizerunek wyobrażający Maryję z Dzieciątkiem znajduje się w prawym ołtarzu bocznym. Jest to obraz w typie Hodegetrii, czyli Maryi wskazującej drogę – konkretnie na Chrystusa, jako na drogę zbawienia. Matka Boża trzyma w ręku berło, a głowy obu Postaci zdobią korony, dekorowane motywem suchych wici akantowych ze wstęgami. Twarze oraz opadające na ramiona włosy Maryi określane są jako „malowane miękko, światłocieniowo”. Sukienka, berło, aureole i tło wykonane są z trybowanej blachy srebrnej. Wizerunek nakrywa metalowa sukienka z napisem łacińskim i nazwiskami jej fundatorów: Zygmunt Dobiński i Teresa z Turskich Dobińska. Fundację sukienek poświadcza data: 1739 rok, która zarazem sugeruje wcześniejszy i być może znaczny kult, skoro do obrazu sprawiono sukienki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Źródła konserwatorskie, udostępnione w parafii, wskazują czas postania obrazu na ok. 1700 r. Obraz ma wymiary 95 x 75 cm.

Kult Matki Bożej Pałecznickiej umacniał wprowadzony w parafii 1 stycznia 1840 r. Różaniec, przez ks. Franciszka Samlickiego, proboszcza w Pałecznicy w latach 1826-1849, który to fakt odnotowuje ks. Jan Wiśniewski.

Obraz Matki Bożej Pałecznickiej umieszczony jest w ołtarzu z 1695 r., w jego części środkowej. Ołtarz ma piękne zwieńczenie i podwójny cokół. Obraz Maryi otacza rama z akantowym ażurowym ornamentem, który ujmuje ramę od dołu i po bokach. W zwieńczeniu znajduje się obraz św. Józefa, u szczytu rzeźba gołębicy.

Reklama

Można przypuszczać, że obraz przybył do parafii, jako dziękczynienie za odzyskanie jej z rąk innowierców i zarazem jako zapora przed innowierczymi prądami.

Z historii parafii

Choć pierwsza wzmianka o istnieniu parafii jest z 1326 r., to musiała ona powstać znacznie wcześniej, skoro w tym czasie istniał już dekanat pałecznicki. Nie wiadomo, czy wspomniany przez Długosza w „Liber Beneficjorum” kościół z białego kamienia był pierwotną świątynią, czy może już drugim z kolei obiektem. Wiadomo na pewno, że pod koniec XVII wieku kościół został przebudowany i poddany ponownej konsekracji, której dokonał bp Stanisław Szembek w 1695 r. Trudno ocenić, w jakim stopniu rekonsekracja wynikała z przebudowy, a w jakim z wcześniejszego sprofanowania świątyni przez innowierców. Na pewno zmiany reformacyjne w Pałecznicy były długotrwałe, obejmując okres ponad 100 lat. Zbór powstał w 1550 r., gdy wieś należała do Stanisława Lasockiego. Kościół przekształcono na zbór w 1553 r., w 1557 r. odbył się tu zjazd, a w 1568 – synod. Trudno, wskutek braku dokumentów, odtworzyć wygląd kościoła przed przebudową w XVII wieku. W każdym razie ołtarz, w którym znajduje się wizerunek Matki Bożej Pałecznickiej, pochodzi z czasów tuż po rekonsekracji.

Poszczególne etapy powstawania świątyni zatarły się podczas połączonej z rozbudową restauracji z roku 1826. W 1882 r. została położona nowa posadzka. Liczne przebudowy sprawiły, że trudno w pałecznickim kościele doszukać się jednolitych cech stylowych. Szerszą prostokątną nawę kończy prezbiterium. Do nawy dobudowano dwie kaplice, od północy i od południa. Od zachodu do nawy przylega wieża ze stromym, ostrołukowym hełmem. W ołtarzu głównym – obraz Ukrzyżowania. Są także dwa cenne ołtarze boczne. W jednym z nich cześć odbiera św. Jakub – patron, w drugim Matka Boża Pałecznicka.

Parafia w pracy i na modlitwie

Niewychodzący poza obręb parafii kult maryjny oraz nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca podtrzymują koła różańcowe, które są we wszystkich parafialnych wioskach. W każdą środę wierni licznie gromadzą się na nabożeństwach do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, podczas których w pierwszej kolejności zanoszona jest modlitwa za osoby żyjące: za dobre pożycie małżeńskie, w rocznicę urodzin itd. Przed wizerunkiem Maryi klękają czciciele św. Jakuba przechodzący przez Pałecznicę.

Reklama

Z inicjatywy wójta Marcina Gawła wrócono w gminie do związków ze św. Jakubem. Powstał herb gminy ze św. Jakubem, pieczęć, ulica. W 2008 r. gmina nawiązała kontakt z ks. Ryszardem Honkiszem z Więcławic – twórcą Małopolskiej Drogi św. Jakuba, która w zasadzie jest wciąż budowana, żyje własnym pątniczym życiem i stawia wciąż nowe wyzwania.

Warto w okresie świątecznym wspomnieć o bardzo chętnie uczęszczanych nabożeństwach Drogi Krzyżowej, które charakteryzują się specyficznymi dla Pałecznicy śpiewami oraz częstym prowadzeniem przez mężczyzn. Poza piątkami, w okresie Wielkiego Postu – nabożeństwo Drogi Krzyżowej jest odprawiane także w niedzielę przed Gorzkimi Żalami.

– Jest to ofiarna i odpowiedzialna wspólnota parafii – tak o swoich parafianach mówi ks. Bogdan, proboszcz. Dzięki temu w ostatnich siedmiu latach udało się przeprowadzić wiele kosztownych, poważnych prac. Aktualnie trwa remont schodów, podjęte zostały starania o dotację na remont organów.

Wielki Tydzień w stallach prezbiterium

Datowane na ok. 1700 rok malowidła w prezbiterium to piękny zapis najważniejszych wydarzeń Wielkiego Tygodnia, które wypada zaakcentować w czasie właśnie przeżywanym, począwszy od Niedzieli Palmowej. Wszystkie malowidła są podłużne, ze ściętymi narożnikami, o wymiarach ok. 53 cm x ok. 156 cm, umieszczone w dolnych partiach stalli w prezbiterium.

Cykl rozpoczyna wyobrażenie Jezusa w Ogrójcu. Przed klęczącym Chrystusem pojawia się anioł w obłokach, trzymający krzyż, po bokach śpiący uczniowie, św. Jan i św. Piotr. Inny obraz z tej serii przedstawia scenę pojmania Chrystusa – na tle zwartej grupy żołnierzy i Żydów – Jezus i Judasz w geście pocałunku, jest także św. Piotr zamierzający się mieczem. Inna wielopostaciowa scena to Chrystus przed kapłanem. Osią obrazu biczowania jest z kolei trzon kolumny, do której przywiązany jest obnażony Jezus, zwrócony lekko w lewo, przy Chrystusie malarz umieścił dwóch biczujących go oprawców o krępych sylwetkach i żwawych ruchach, a w tle przypatrujących się rzymskich żołnierzy. Wyrazista jest scena koronowania cierniem, gdy jeden z oprawców wspiera nogę o kolano Jezusa i dociska metalowym prętem koronę cierniową, drugi „pomaga” od tyłu wbić w skroń wieniec z cierni. Wsparty na dłoniach i kolanach Chrystus – to obraz Upadającego pod krzyżem. W sumie ciekawy i ekspresyjny malarski zapis drogi na krzyż.

Oglądający cykl zwracają szczególną uwagę na obraz Ostatniej Wieczerzy, na którym wzdłuż stołów ustawionych pod ścianami, w podkowę, siedzą apostołowie, z wyodrębnioną sylwetką Judasza, ale głębiej między stołami pojawia się usługujący zagadkowy chłopiec.

2015-03-31 15:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Być radykalnym jak św. Franciszek

[ TEMATY ]

sanktuarium

Św. Franciszek z Asyżu

Jutrzyna

Magdalena Lewandowska

Choć wspomnienie św. Franciszka z Asyżu przypada dopiero 4 października, w Jutrzynie w diecezjalnym sanktuarium św. Franciszka już 26 września odbyły się pierwsze uroczystości odpustowe.

Przewodniczył im bp Jacek Kiciński. – Bardzo się cieszę, że mogę odwiedzić duchowych synów i córki św. Franciszka z Asyżu i razem z wami przeżyć uroczystość odpustową, 5. rocznicę ogłoszenia nowego sanktuarium i udzielić sakramentu bierzmowania. Jesteśmy tu dziś po to, by dziękować Bogu za dar naszej wiary i za przykład św. Franciszka, który uczy nas, jak żyć Słowem Bożym i jak to Słowo wprowadzać w codzienność – mówił do zebranych hierarcha. I podkreślał: – Jezus mówi dziś „Masz być radykalny”! Nie wolno z grzechem iść na kompromis. Jeśli coś jest powodem twojego grzechu, pozbądź się tego – jeśli jest to komputer, odetnij się od sieci, jeśli telefon jest powodem grzechu, zerwij łączność. Prawdziwe nawrócenie zacznie się wtedy, kiedy staniemy w prawdzie i poprosimy Boga o pomoc.

CZYTAJ DALEJ

Św. Stanisław, Biskup i Męczennik

[ TEMATY ]

święty

patron

św. Stanisław

I, Bogitor / pl.wikipedia.org

Konfesja św. Stanisława w Katedrze na Wawelu

Konfesja św. Stanisława w Katedrze na Wawelu

Św. Stanisław urodził się między 1030 a 1035 r. w Szczepanowie. Na miejscu, gdzie znajdował się dom rodzinny Świętego postawiono kaplicę.

Przypuszcza się, że Stanisław pobierał nauki najpierw w opactwie tynieckim, a potem za granicą w szkole katedralnej w Liege w Belgii oraz w Paryżu. Święcenia kapłańskie otrzymał ok. 1060 r. Po śmierci biskupa krakowskiego Lamberta został mianowany jego następcą, ale papież Aleksander II zatwierdził ten wybór dopiero po dwóch latach, czyli ok. 1072 r. Św. Stanisław prawdopodobnie bardzo popierał reformy papieża Grzegorza VII.

CZYTAJ DALEJ

Rada Stała KEP przypomina stanowisko Kościoła nt. godności każdej istoty ludzkiej

2024-05-08 16:49

[ TEMATY ]

KEP

godność

Adobe.Stock

W związku z narastającą w przestrzeni publicznej i działaniach rządu presją dotyczącą zmiany prawnej ochrony życia ludzkiego w kierunku legalizacji zabijania dzieci w łonie matek, pragniemy przypomnieć jednoznaczne i niezmienne stanowisko Kościoła w tej kwestii - napisali członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski w Stanowisku w sprawie prawnej ochrony ludzkiego życia.

Członkowie Rady Stałej KEP przypominają punkt 47. Deklaracji Dykasterii Nauki Wiary Dignitas infinita o godności człowieka. „Kościół nie przestaje przypominać, że «godność każdej istoty ludzkiej ma charakter istotowy i obowiązuje od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. Uznanie tej godności jest niezbywalnym warunkiem wstępnym ochrony egzystencji osobistej i społecznej, a także niezbędnym warunkiem tego, by braterstwo i przyjaźń społeczna mogły się urzeczywistniać między wszystkimi narodami na ziemi». Opierając się na tej nienaruszalnej wartości ludzkiego życia, magisterium Kościoła zawsze wypowiadało się przeciwko aborcji” - czytamy w Deklaracji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję