Reklama

Święta i uroczystości

Zanim zstąpi Duch Święty

Gdzie szukać i jak spotkać Ducha Świętego? Czy ma swoje ulubione miejsca, dziedziny czy sprawy, w których bardziej jest obecny lub Go nie ma?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlić się – to najprostsza odpowiedź, ale wolno pytać, jak Duch Święty działa w Kościele. Czy każdy katolik, który wierzy, może Go spotkać, rozpoznać, zrozumieć, a w spotkaniu czy może wyjść poza ramy wyuczonych formuł? Trochę jak Apostołowie – w mrokach ciekawości, niepewności wiedzy i lęku – czekamy na dzień Pięćdziesiątnicy, by spełniło się Słowo: „On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko, co wam powiedziałem”. Duch Nauczyciel. Jego zesłanie było darem dla młodego Kościoła, który jak małe dziecię wzrastał w łasce pod okiem Maryi, by sam stać się jak Ona. Kościół przyjął Słowo, które do dziś Duch rozjaśnia i prowadzi nas w ten sposób ku pełni Prawdy. Dzięki Niemu to, co jest zakryte, staje się jasne. To On pozwala zgłębiać Ewangelię mocą z wysoka, inną niż ta, która pociąga geniuszem człowieka. To Duch, który przenika Ciało Kościoła, karmi je słowem Prawdy, źródła mocy, która leczy rany i rozjaśnia ciemności grzechu w swych członkach. Mijają wieki, a Kościół wciąż się uczy i pogłębia rozumienie Słowa, dzieląc się nim jak chlebem ze światem, który Bóg kocha miłością bez granic, rzadko wzajemną. Kościół kocha świat jak Chrystus, do którego przyszedł, aby szukać tego, co zginęło. Działanie Kościoła mocą Ducha Świętego dociera do cierpiących na duszy i ciele, do tych, którzy nie mają nadziei, żyją w lęku. Duch Pocieszyciel.

Sprawca działania

Gdy Apostołowie otworzyli drzwi Wieczernika, gdzie trwali zamknięci z obawy przed Żydami, świat ujrzał ich silnych i odważnych, a przecież dotąd byli to słabi ludzie. Duch zstąpił na nich, tak że czynili rzeczy niezwykłe, przemawiali z mocą, a każdy radował się w sercu, przekraczając granice samego siebie. Duch Święty był też od początku w chwilach znaczących w historii Kościoła, dawał się poznać, działając przez uczniów i Apostołów. To On jest sprawcą działania, porusza Ciałem – Kościołem. Szukając Ducha Świętego, warto pójść do Kaplicy Sykstyńskiej. To właśnie tam „przebywa”, gdy kardynałowie wybierają papieża. Wizerunek Chrystusa z tego miejsca ukazuje obraz Boga Człowieka, który z mocą wyciąga ramię, by zatrzymać czas pełen ludzkich spraw i kalkulacji i obrócić go w wieczność wolną od tego, co ludzkie i światowe. Ten obraz to myśl ludzka, która ukazuje kształt historii w perspektywie Sądu, to obraz namalowany ręką genialnego artysty, który bynajmniej nie był aniołem. Co sprawia, że Chrystus ten nie tylko rozdziera czas i przestrzeń, ale też przenika do duszy człowieka? Obraz ten rozjaśnia myśli teologów, ożywia serca wiernych, zachwyca wierzących i niewierzących, strzeże kardynałów. Gdy patrzy się na Chrystusa, widać żyjący Kościół, czuć powiew Ducha, który jest Panem i Ożywicielem. On sprawia, że Kościół, mistyczne Ciało Chrystusa, żyje, że nie jest tylko strukturą, społecznością osób, religijną organizacją, ale jest żyjącym Ciałem. Duch Święty jest więc tym, który mistycznemu Ciału Chrystusa daje oddech, bicie serca, przypływ siły, jasność myśli. Kościół żyje w Duchu Świętym, działa dzięki Jego tchnieniu. Trzeba było wieków, by lud wybrany dowiedział się o Jego istnieniu. Stary Testament o Nim milczy, dopiero Objawienie Chrystusa rzuci światło na wcześniejsze wzmianki na temat Stworzenia, gdy Duch unosił się ponad wodami, albo na trzech mędrców pod dębem Mamre. Pierwszy raz uobecnia się On w realnym znaku podczas chrztu Pana Jezusa w Jordanie. Trzeba więc było wieków, by zrozumieć, że jest, że istnieje. Ale jaką rolę odgrywa, tego nawet żaden z uczniów nie wiedział, zanim sam nie narodził się z wody i z Ducha, by żyć w Kościele. Doświadczyli Go, gdy zstąpił i żarem ognia wypalił strach, Duch, który pochodzi od Ojca i Syna.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Gwarant skuteczności

Wtedy zaczęła się przygoda Kościoła, który wziął Ducha Świętego na odpuszczenie grzechów i zaczął żyć, bardziej niż martwy obraz żywego Boga z Kaplicy Sykstyńskiej. Duch Święty jest tym, który sprawia, że Jezus jest obecny w sakramentalnych znakach. To On uświęca dary przyniesione na ołtarz, by stały się dla nas Ciałem i Krwią naszego Pana Jezusa Chrystusa. Jak działa Duch Święty w Kościele? Jest niczym dusza w ciele. Jeśli Kościół jest mistycznym Ciałem Chrystusa, powołanym do tego, by pełnić wolę Ojca, to żyje on życiem Ducha Świętego. To ciało złożone z różnych członków staje się jednością dzięki Temu, który daje mu formę, jednoczy i zespala, poprzez symfonię darów, które brzmią jednym głosem i niosą zbawienie światu. To właśnie tym sposobem On sam zstępuje i odnawia oblicze ziemi. Bóg wskrzesza martwe Ciało tam, gdzie pozornie wszystko się dokonało i gdzie nadzieja tli się wbrew statystykom, historycznym prawom i racjonalnym prognozom. Stąd nie można odnawiać Kościoła, parafii, zakonnej wspólnoty, a nawet rodziny – domowego Kościoła tylko w oparciu o struktury materii i prawa. Wszystko się odrodzi trzeciego dnia, to znaczy w czasie Bogu wiadomym, z Jego mocą, według Jego woli, gdy Ojciec wskrzesi Ciało Syna mocą swego Ducha. Duch Święty poprzez chrzest zamieszkuje w świątyni ciała. Daje więc życie łaski każdemu, kto stał się dzieckiem Boga odkupionym przez krew Chrystusa i wszczepionym w Chrystusa, który jest jak winny krzew. Duch Święty prowadzi i wspiera, obdarza łaską i szczególnymi darami, by stały się ubogaceniem ciała osoby i Ciała Kościoła. Stąd konieczne jest pielęgnowanie osobistej więzi z Duchem Świętym. Działa On poprzez charyzmaty, które nie mogą istnieć poza Ciałem i których owocne działanie przyporządkowane jest jedności Kościoła i jego apostolskiej misji i strukturze.

By nie przeoczyć

Jak odczuć obecność Ducha Świętego? Potrzebne są szeroko otwarte oczy serca. Uczniowie widzieli gołębicę, która stała się znakiem Jego obecności, potem były języki ognia. Dziś także zdarzają się cuda i znaki, które każą myśleć o Boskiej obecności, gdy ludzie się modlą. Kościół cieszy się bogactwem charyzmatów, które odkrywa i o które się troszczy, by przynosiły owoc. Każdy sam może poszukać ich we własnym doświadczeniu modlitwy, wydobyć ze zdarzeń, z dalekich czy bliskich wspomnień. Czy znakiem od Ducha Świętego był wiatr targający szatami kardynałów na pogrzebie Jana Pawła II, który zamknął księgę życia Proroka Ewangelii, czy też błysk na niebie, który dotknął kopuły Bazyliki św. Piotra na progu wyboru papieża Franciszka? Czy to Duch Święty ożywia sztabki zastygłej krwi świętego z Neapolu i czy to On sprawia, że znaki męki i śmierci Chrystusa nosili w swoim ciele św. Franciszek i św. Ojciec Pio? Tego powiedzieć się nie da, ale pytać wolno. Duch święty jest Bogiem wraz z Ojcem i Synem. To przez niego Chrystus spełnia swą misję, by pokazać nam Ojca. Duch działa w Kościele, a Kościół w świecie. Czy można być wierzącym, nie znając Ducha Świętego? Ktoś powie: da się oddychać, nie myśląc o powietrzu i tlenie. Może właśnie dlatego, gdy nie umiemy się modlić, sam Duch podtrzymuje naszą modlitwę, która daje nam duchowy, ożywczy kontakt z Bogiem. Ducha Świętego poznać trzeba, bo jest miłością Ojca i Syna. Nie da się żyć w Kościele bez Jego mocy i łaski, zwłaszcza w chwilach cierpień, prób czy zwątpienia. On jest tym, który ma przyjść i wciąż przychodzi. Czy już zstąpił i obdarzył odwagą, czy kazał otworzyć drzwi serca wiary zamkniętej i trochę uśpionej? Owoce Ducha będą znakiem Jego działania. O Duchu Świętym wiele wiedzieć trzeba, by nie przeoczyć Jego przyjścia i tchnienia.

2015-05-19 13:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Drohiczyn: obecność i działanie Ducha Świętego tematem Dnia Pastoralnego

[ TEMATY ]

Drohiczyn

Duch Święty

bp Tadeusz Pikus

Bartkiewicz / Episkopat.pl

bp Tadeusz Pikus

bp Tadeusz Pikus

Mszą św. w katedrze drohiczyńskiej pod przewodnictwem bp Tadeusza Pikusa rozpoczął się tegoroczny Dzień Pastoralny. Blisko 150 osób przybyło 23 września 2017 r. do Drohiczyna, aby wspólnie podjąć refleksją nad obecnością i działaniem Ducha Świętego w Kościele.

Homilię podczas Mszy św. wygłosił ks. Andrzej Witerski – diecezjalny asystent Odnowy w Duchu Świętym. Wskazał na różnorodność charyzmatów i bogactwo działaności Ducha Świętego. Dzielił się osobistym doświadczeniem Jego mocy.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na nabożeństwa majowe będą dotyczyć ks. Popiełuszki

2024-04-30 20:56

[ TEMATY ]

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

ks. Mirosław Benedyk

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Z okazji przypadającej w tym roku 40. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki w czasie nabożeństw majowych w Kościele katolickim w Polsce czytane będą rozważania poświęcone życiu i działalności zamordowanego kapłana.

W maju w Kościele katolickim w Polsce odprawiane są nabożeństwa majowe, podczas których śpiewa się Litanię do Najświętszej Maryi Panny.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod kościół św. Jana Pawła II w Villaricca

2024-05-01 15:49

[ TEMATY ]

Włochy

św. Jan Paweł II

Portret Jana Pawła II (aut. Zbigniew Kotyłło), fot. wikimedia / CC BY-SA 3.0

We Włoszech powstaje nowy kościół dedykowany św. Janowi Pawłowi II i kompleks parafialny pod wezwaniem polskiego Papieża. We wtorek 30 kwietnia w Villaricca w diecezji Neapolu poświęcono i położono kamień węgielny pod nową świątynię.

W skład nowego kompleksu parafialnego wejdą: sala liturgiczna, kaplica, muzeum poświęcone św. Janowi Pawłowi II, plac kościelny, sale katechetyczne, a także amfiteatr na świeżym powietrzu, sala wielofunkcyjna (teatr), place zabaw, tereny zielone i miejsca parkingowe, służące również miejscowej szkole. Inicjatywa jest swoistym wotum wdzięczności emerytowanego metropolity Neapolu kard. Crescenzio Sepe, wieloletniego współpracownika św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję