Reklama

Niedziela Sandomierska

Planujemy wakacje

Wspólnoty i duszpasterstwa z naszej diecezji co roku przygotowują bogatą listę propozycji na wakacje z Panem Bogiem

Niedziela sandomierska 21/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

wakacje

Ks. Adam Stachowicz

Bieszczady latem – idealne miejsce na wypoczynek

Bieszczady latem –
idealne miejsce na wypoczynek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już za miesiąc wakacje – czas wolny od szkolnych zajęć. Oczywiście, można wtedy nic nie robić, jedynie leżeć, więcej niż zwykle oglądać telewizję czy korzystać z Internetu. Ale można ten czas spędzić także aktywnie. Każdego roku na naszych łamach wskazujemy gdzie i jak można „wypoczywać z Panem Bogiem”.

Wakacje z wartościami

Duszpasterstwo dzieci i młodzieży oraz Diecezjalny Ośrodek „Augustianum” w Radomyślu nad Sanem zapraszają dzieci i młodzież na wakacyjny wypoczynek w ramach projektu „Wakacje z wartościami”. Ks. Marian Bolesta wyjaśnia: – W tym roku proponujemy cztery turnusy wakacyjne połączone z aktywnym wypoczynkiem w bliskości przyrody. W programie mamy piesze i rowerowe wycieczki po nadsańskich okolicach, ognisko z pieczeniem kiełbasek, park linowy, paintball, zajęcia edukacyjne z zakresu ekologii, zajęcia sportowe oraz artystyczne i wycieczki na Roztocze połączone ze spływem kajakowym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W lipcu są trzy turnusy: 5-10.07; 18-23.07 i 25-30. 07, a w sierpniu ośrodek zaprasza od 1.08 do 6.08. Zgłoszenia przyjmuje ks. Marian Bolesta (tel. 513 080 701, lub e-mail: marianbol@op.pl).

W ramach tego samego projektu Duszpasterstwo organizuje wypoczynek pod nazwą: „Tam, gdzie rodziła się świętość”. To wycieczka śladami św. Jana Pawła II. W programie zaplanowano zwiedzanie Krakowa, Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej. Duszpasterstwo zaprasza też na wycieczki w góry, do Aquaparku i Parku Rozrywki w terminach od 11 do 16 lipca. Zgłoszenia przyjmuje ks. Łukasz Maliński (tel. 511 079 739, e-mail: mallukasz@wp.pl).

Piesze pielgrzymowanie

Trudno wyobrazić sobie wakacje bez pieszego pielgrzymowania. Grupy idące z różnych stron w kierunku Jasnogórskiego Sanktuarium wpisały się już na stałe w pejzaż polskiego krajobrazu. Z naszej diecezji wyruszają cztery kolumny: z Janowa Lubelskiego, Ostrowca Świętokrzyskiego, Sandomierza i Stalowej Woli, by 12 sierpnia razem przemaszerować częstochowskimi Alejami w kierunku szczytu na Jasnej Górze.

Reklama

Pątnicy z Janowa Lubelskiego wychodzą na szlak 2 sierpnia, natomiast wszyscy pozostali dwa dni później. Więcej informacji jak i gdzie zapisać się na pielgrzymkę będziemy sukcesywnie zamieszczać w kolejnych numerach „Niedzieli Sandomierskiej”. Postaramy się także o bogatą relację z pątniczego szlaku.

A co w ośrodkach rekolekcyjnych?

Życie tętni również w naszych ośrodkach wypoczynkowo-formacyjnych. Ks. Adam Lechwar, prowadzący Młodzieżowy Ośrodek Turystyczny „Brama Bieszczad” w Olchowej, informuje nas: – Oprócz turnusów oazowych do naszego Ośrodka zapraszamy także rodziny. Organizujemy rekolekcje dla małżonków formujących się w Domowym Kościele – rodzinnej gałęzi Ruchu Światło-Życie. Pod koniec wakacji z Ośrodka korzystają też różne mniejsze grupy i osoby indywidualne. Od 17 do 22 sierpnia wypoczywają młodzi z parafii Modliborzyce, a od 24 do 28 sierpnia młodzież z parafii Obrazów. We wrześniu serdecznie zapraszamy studentów. Jest to także dobry czas dla grup parafialnych. Zapraszamy na pielgrzymki do sanktuariów maryjnych w Zagórzu, Ustrzykach Dolnych-Jasieniu i Polańczyku oraz na pielgrzymki bieszczadzkim szlakiem św. Jana Pawła II. Również jesteśmy przygotowani na przyjęcie grup przygotowujących się do bierzmowania oraz na jesienne wycieczki w Bieszczady – wylicza Kierownik Ośrodka.

Podobnie oblegany jest sandomierski ośrodek „Quo Vadis”. Ks. Józef Szczepański podkreśla: – Na dzień dzisiejszy niemal wszystkie terminy wakacyjne są już zajęte. Przyjeżdżają do nas grupy także spoza diecezji oraz turyści odwiedzający Sandomierz – informuje ks. Józef. Życiem tętni również Ośrodek w Zawichoście. Prowadzące Ośrodek Siostry Jadwiżanki zapraszają na różnego typu rekolekcje. Oto kilka propozycji: „Puste ręce. Ku miłości miłosiernej” (termin: 2-5 lipca); „Szły za Miriam w pląsach. Rekolekcje z tańcem dla kobiet” (termin: 10-12 lipca); „Jezus wzruszył się głęboko”. Rekolekcje z zajęciami terapeutycznymi dla osób z trudnościami w sferze emocjonalnej (termin: 19-23 sierpnia); Szkoła Zakrystianów (termin: 31 sierpnia – 5 września).

Reklama

Propozycje dla dzieci i młodzieży

Ruch Światło-Życie rozpościera szeroki wachlarz rekolekcyjnych propozycji. Tradycyjnie będą dwa 15-dniowe turnusy rekolekcyjne: pierwszy od 29 czerwca do 15 lipca i drugi od 16 lipca do 1 sierpnia (w ośrodkach bieszczadzkich turnus drugi odbędzie się dniach 15-31 lipca).

Wakacyjne oazy rozpoczynają nowy cykl formacyjny, w tym roku osnuty wokół słów: „W mocy Ducha Świętego”. I tak, uczniowie szkoły podstawowej mogą wyjechać na Oazę Dzieci Bożych (ODB), gimnazjaliści na Oazę Nowej Drogi (OND), a młodzież starsza na Oazę Nowego Życia (ONŻ). Zapisy przyjmuje s. Iwona Oraniec (tel. 606 238 769) lub ks. Marek

Kuliński (tel. 604 520 667). Do ośrodków bieszczadzkich (Wisłok Wielki, Olchowa, Czarna Górna, Skorodne) Ruch Światło-Życie organizuje wspólny dojazd. W diecezji dojazd uczestnikom zapewniają rodzice.

Oprócz rekolekcji 15-dniowych Oaza zaprasza na warsztaty instrumentalno-wokalne. Uczniowie gimnazjum i starsi grający na instrumentach lub śpiewający zaproszeni są na Oazowe Rekolekcje Muzyczne (OReMuz) w dniach 20-29 sierpnia.

Natomiast Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w dniach 27 lipca – 3 sierpnia zaprasza na Miasteczko Modlitewne pod namiotami przy sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie.

Duszpasterze Liturgicznej Służby Ołtarza organizują dla ministrantów i lektorów wyjazd do Zakopanego w terminie 12-18 lipca. Zgłoszenia można kierować pod nr tel. 668 031 061.

Swoją ofertę ma również Diecezjalna Caritas, która niedawno zainaugurowała działalność generalnie odremontowanego ośrodka w Bojanowie.

A co dla dorosłych?

Legion Maryi swoją aktywność wakacyjną rozpoczyna już 27 czerwca w Tarnobrzegu podczas Marszu Ewangelizacyjnego ulicami miasta. Z początkiem lipca organizowane są „Zloty jagodowe” w kuriach i tzn. legionowe imprezy na wolnym powietrzu, połączone z Dniem Skupienia. Natomiast na koniec wakacji przewidziane jest rozpoczęcie Jerycha Różańcowego (od 29 sierpnia). Nieprzerwanie trwa „Łańcuszek modlitwy i postu” w intencji Światowych Dni Młodzieży oraz „Duchowa Adopcja Powołanego”, jako codzienne wsparcie modlitewne dla konkretnego kleryka.

Reklama

Legioniści wraz z członkami innych wspólnot organizują również pielgrzymki. Do Częstochowy pojadą w dniach 11-12 lipca i 25 lipca. 27 lipca do Miejsca Piastowego na „Narodową Trzeźwość”. Będzie także lipcowa pielgrzymka do Lichenia i Niepokalanowa oraz sierpniowa do Krakowa, Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej. W sierpniu planują wyjazd rekreacyjny do Zakopanego na 5 dni.

Małżeństwa i rodziny zaproszone są do udziału w rekolekcjach wraz z Domowym Kościołem. Ks. Grzegorz Rożek informuje, że turnusy odbywać się będą w Uhercach Mineralnych w terminach: od 26 czerwca do 14 lipca, od 14 do 31 lipca, od 31 lipca do 17 sierpnia. Będzie także Oaza Rekolekcyjna Animatorów Rodzin I stopnia w dniach 17-24 lipca.

Ks. Grzegorz Rożek (tel. 606 144 554) i para diecezjalna: Halina i Marian Indykowie (tel. 607 826 972), udzielają informacji w sprawie turnusów oraz spotkań Domowego Kościoła.

Duszpasterstwo trzeźwości

W sierpniu modlimy się o trzeźwość i promujemy taki styl życia. Wtedy też wzmaga się aktywność Duszpasterstwa Trzeźwości. Diecezjalny duszpasterz trzeźwości ks. Dariusz Woźniczka informuje: – 29 sierpnia wyrusza doroczna diecezjalna piesza pielgrzymka w intencji trzeźwości do sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia i Bolesnej w Radomyślu nad Sanem. Pielgrzymi po raz 22. wyruszą z Gorzyc i po raz 10. z Sandomierza. Sandomierscy pątnicy dołączą do grupy gorzyckiej składającej się z pątników m.in. z Tarnobrzega, Stalowej Woli, Gorzyc, Ożarowa i innych miejscowości z terenu diecezji. Po drodze na „Zjawieniu” zostanie odprawiona Droga Krzyżowa, poprowadzona przez członków wspólnot samopomocowych. Centralnym punktem pielgrzymki będzie Msza św. w Sanktuarium, a po niej spotkanie w Domu Rekolekcyjnym połączone z otwartym mitingiem.

Reklama

Z życia diecezji

Warto wspomnieć doniosłe wydarzenie niejako kończące okres wakacyjnego wypoczynku. Ks. Michał Mierzwa, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa, wyjaśnia: – Pod koniec wakacji w Janowie Lubelskim będziemy świętować 30. rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Łaskawej i Różańcowej. Z tego powodu 31 sierpnia o godz. 17.30 z janowskiego sanktuarium będzie transmitowana Msza św. w TV Trwam. Odbędzie się również spotkanie Rodziny Radia Maryja.

Spośród tego bogactwa wakacyjnych propozycji na pewno każdy może znaleźć coś dla siebie. Jak nie uda się wyjechać w zorganizowanych przedsięwzięciach diecezjalnych, można próbować organizować coś poprzez parafię. W wielu miejscach kapłani organizują dla ministrantów, scholi i innych wspólnot kilkudniowe wyjazdy. Są też prowadzone w różnych miejscach tzw. półkolonie ze zorganizowanym całym dniem, ale z noclegiem we własnym domu.

2015-05-21 12:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wakacje pełne.... Miłosierdzia

Niedziela łódzka 35/2016, str. 5

[ TEMATY ]

wakacje

Kl. Kamil Gregorczyk

Młodzi uczestniczyli w wycieczkach...

Młodzi uczestniczyli w wycieczkach...

Jak co roku dzieci i młodzież z parafii Miłosierdzia Bożego w Justynowie wyjechali na kilkudniowy wypoczynek nad Morze Bałtyckie.
Tym razem poznawali Jarosławiec położony nieopodal Ustki

Wydaje się, że nad Bałtykiem niczego szczególnego oprócz kapryśnej pogody, plażowania i błogiego lenistwa nie można doświadczyć. Nic bardziej mylnego! Opiekunowie – Urszula Kopeć i Urszula Kowalczyk, a także kleryk łódzkiego WSD Kamil Gregorczyk – pod czujnym okiem ks. Dariusza Burskiego oraz katechetki Teresy Ścieszko, zaproponowali młodym uczestnikom cykl dram o Bożym Miłosierdziu. Dzieci, grając postaci marnotrawnego syna, oczekującego Ojca, czy ludzi świadczących uczynki miłosierdzia względem duszy i ciała mogły trenować w przyjaznej wakacyjnej atmosferze swoje zachowania w konkretnych sytuacjach codzienności. Każde krótkie przedstawienie rzucało nowe światło na słowa Ewangelii. Każdy oddawał w trakcie spotkań w odgrywanych scenkach swoje przemyślenia, mógł porównać się z innymi, wyciągnąć poważne wnioski i świetnie się bawić. To nauka i ewangelizacja przez zabawę, na którą czas znajdzie się także w wakacje. Ku uciesze dzieci nie zabrakło towarzyszących atrakcji w postaci Aquaparku Panorama Morska w Jarosławcu, gdzie mogły skorzystać z atrakcji wodnych w komfortowych warunkach czy zoo safari w dolinie Charlotty z wolnym wybiegiem egzotycznych oraz wdzięcznych do fotografowania lemurów rodem z Madagaskaru, różnych gatunków małp, a nawet żubrów. Najważniejsze pozostaną jednak wspomnienia oraz treści, które jeszcze nie raz mogą stać się cenną wskazówką w życiu szkoły, domu rodzinnego, miejscowości w której mieszkamy i parafii. Chcemy w ten sposób realizować w sposób aktywny to, do czego zachęcał nas papież Franciszek, zwracając się z gorącym apelem o porzucenie kanapowego, biernego życia przez ludzi młodych i pójścia drogą chrześcijańskiego wyzwania naszych czasów.

CZYTAJ DALEJ

Nikaragua: co się stało z pamiątkami po Janie Pawle II?

2024-05-02 14:02

[ TEMATY ]

Nikaragua

Episkopat Flickr

Ani władze Managui, ani tamtejszy Kościół katolicki nie informują, co stało się z pamiątkami po św. Janie Pawle II, które znajdowały się w muzeum jego imienia w stolicy Nikaragui, zamienionym w ubiegłym roku na centrum kultury.

Walczący od kilku lat z Kościołem katolickim reżim Daniela Ortegi zamknął Muzeum Jana Pawła II, w którym znajdowały się przedmioty, jakich papież używał podczas swoich dwóch wizyt w Nikaragui, w 1983 i 1996 roku. W otwartej z udziałem Ortegi w 2016 roku placówce można było zobaczyć m.in. książkę z homiliami Jana Pawła II, jego buty, szaty liturgiczne, krzyż pektoralny, ręczniki, których używał oraz medal upamiętniający papieską wizytę. Znajdowała się tam również replika ołtarza, przy którym papież sprawował Eucharystię, oraz replika papamobile, z którego korzystał podczas pobytu w Nikaragui.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

2024-05-02 20:31

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście do Boga.

Czy możemy się tak przygotować by te testy zdać pomyślnie, by one nas nie rozbiły?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję