Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Mocni nadzieją od 16 lat

Niedziela zamojsko-lubaczowska 26/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

Artur Rzemieniak

Na scenie wystąpił też zespół z parafii w Wielączy

Na scenie wystąpił też zespół z parafii w Wielączy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tu z wyjątkową mocą przemawia błękit nieba, zieleń lasów i pól, srebro jezior i rzek. Tu śpiew ptaków brzmi szczególnie znajomo, po polsku” – słowa te wypowiedział Papież Jan Paweł II 12 czerwca 1999 r. podczas wizyty w Zamościu. By upamiętnić wizytę Papieża Rodaka w naszej diecezji, podobnie jak w latach ubiegłych, na Rynku Wielkim w Zamościu odbył się już XVI Dzień Papieski, którego organizatorami są: Stowarzyszenie Krzewienia Kultury Medialnej im. Jana Pawła II w Zamościu, Katolickie Radio Zamość i władze miasta.

Tegoroczne obchody Zamojskiego Dnia Papieskiego miały jak zawsze uroczysty charakter i połączone były z I Diecezjalnym Dniem Osób z Niepełnosprawnością, któremu towarzyszyło hasło: „Ku świętości z Janem Pawłem II”. Zamojskie uroczystości rozpoczęły się Eucharystią, która sprawowana była o godz. 10 w zamojskiej katedrze. Po Mszy św. uczestnicy Dnia Papieskiego przeszli na Rynek Wielki, gdzie o godz. 11 rozpoczęło się wspólne śpiewanie dla Ojca Świętego. Na scenie wystąpiły dzieci i młodzieży z przedszkoli, ośrodków i Warsztatów Terapii Zajęciowej z terenu naszej diecezji. Druga część uroczystości odbyła się po południu. O 16. miał miejsce koncert „Świętymi bądźcie”, wykonany przez uczniów Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Zamościu. Kolejnym wykonawcą na scenie Zamojskiego Dnia Papieskiego był zespół „Ruah Elohim” z Lubaczowa, który wraz z ks. Rafałem Sarzyńskim wprowadził uczestników koncertu w atmosferę modlitwy i uwielbienia. Po zespole z Lubaczowa wystąpił zespół „Tibi Fideles” z parafii pw. św. Stanisława BM w Wielączy, nad którym opiekę duchową sprawuje ks. Mariusz Skakuj. Po występach zespołów muzycznych z terenu naszej diecezji nastąpił moment okazania wdzięczności wszystkim, którzy przyczyniają się do funkcjonowania Katolickiego Radia Zamość. Dyrektor Katolickiego Radia Zamość wraz z ks. Michałem Maciołkiem, kanclerzem Kurii, wręczyli nagrody „Semper Fidelis”. Wśród nagrodzonych tym zaszczytnym tytułem znaleźli się: Krasnobrodzki Dom Kultury, Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II, ks. Józef Bednarski – diecezjalny duszpasterz rolników, ks. Tadeusz Sochan, Dyrektor Festiwalu Pieśni Maryjnej w Górecku Kościelnym, Firma Kamieniarska Road Memory Sławomir Chudoba z Grabowca, Firma Masket Meble – AGD, Starostwo Powiatowe w Lubaczowie. Katolickie Radio Zamość przyznało też tytuły Przyjaciel KRZ. To wyróżnienie otrzymali: ks. Jacek Rak – proboszcz ze Żdanowa, Antoni Rzeźnik – nadleśniczy Nadleśnictwa Tomaszów Lubelski, Zespół Szkół im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie i Wiesław Lipiec – rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zamojski Dzień Papieski to wspomnienie wizyty Jana Pawła II w Zamościu. Sięgając pamięcią do tamtego dnia, można powiedzieć, że były to piękne chwile, trzy godziny wyjątkowego spotkania z Następcą Świętego Piotra. W spotkaniu uczestniczyło 200 tys. wiernych z regionu i całej Polski. Podczas wizyty w Zamościu Jan Paweł II modlił się w katedrze, przejechał przez renesansowy Rynek, spotkał się z władzami miasta, poświęcił też szpital, który nosi jego imię. Następnie przy kościele Matki Bożej Królowej Polski odbyła się liturgia słowa, podczas której Papież zwrócił się do rolników, podkreślając godność ich pracy, apelował o odpowiedzialność za środowisko naturalne.

Zakończeniem Zamojskiego Dnia Papieskiego był Wielki Koncert Papieski „Myśleć Sercem – Papieskie Inspiracje” w wykonaniu Katarzyny Thomas (sopran), Piotra Szafrańca (fortepian) i Dariusza Jakubowskiego (recytacje).

2015-06-25 13:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Promieniowanie ojcostwa

Niedziela Ogólnopolska 41/2018, str. 20-21

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

Bożena Sztajner/Niedziela

Hasło tegorocznego XVIII Dnia Papieskiego: „Promieniowanie ojcostwa” – to nawiązanie do dramatu autorstwa Karola Wojtyły i zachęta do sięgnięcia po dzieła Papieża Polaka

Tradycyjnie w Dniu Papieskim w licznych miastach Polski i w środowiskach polonijnych odbywają się czuwania modlitewne, koncerty, gry miejskie i wydarzenia sportowe. Towarzyszy im doroczna zbiórka kościelna i publiczna na rzecz stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. To wsparcie dla zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin, która pochodzi z małych miejscowości, ale także inwestycja w jej rozwój duchowy. Stypendyści to żywy pomnik św. Jana Pawła II. Przez cały rok czerpią oni z formacji, którą oferuje im Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę.

2024-05-21 16:21

s. Ewa Kata CSMM

Wzięło w niej udział ok. 2300 kobiet z całej Polski. Diecezję legnicką reprezentowało 60 pań z różnych stron diecezji.

Przybyły one w ramach pielgrzymki autokarowej, zorganizowanej przez Diecezjalne Duszpasterstwo Kobiet Diecezji Legnickiej im. św. Rity. Mottem spotkania były słowa św. s. Faustyny: „Pójdę ufna za Tobą”. Dzień pielgrzymowania przypadał w niedzielę Zesłania Ducha Świętego, dlatego podczas drogi autokarem, jak i na Jasnej Górze, rozlegało się modlitewne wołanie o dary Ducha Świętego. Grupę pielgrzymów prowadzili duchowo: ks. Krzysztof Wiśniewski i s. Ewa Kata ze Zgromadzenia Sióstr św. Marii Magdaleny od Pokuty. Uczestniczyła też w pielgrzymowaniu s. Olga Soroka z tegoż zgromadzenia. Współorganizatorką była Jolanta Urbańska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję