Reklama

Niedziela Łódzka

VII Międzynarodowe Forum tato.net

Ojcowie o ojcostwie, czyli słuchać i prowadzić

Forum jest po to, by zachęcić ojców do podjęcia roli przewodnika w swojej rodzinie, bycia odpowiedzialną głową rodziny

Niedziela łódzka 37/2015, str. 4

[ TEMATY ]

tata

forum

Dagmara Zalewska

Uczestnicy forum

Uczestnicy forum

W Forum pod hasłem „Słuchać i prowadzić. Jak dziś przewodzić rodzinie” wzięło udział ponad 750 mężczyzn – dziadków, ojców lub przyszłych ojców, którzy chcieli pogłębić swoją wiedzę o powołaniu do ojcostwa. A także podzielić się swoimi doświadczeniami z tej najważniejszej powierzonej im roli. Na forum przyjechało ponad 30 prelegentów z Polski, USA, Francji, Ukrainy i Rumunii. Co to znaczy słuchać oczami? Jak być przewodnikiem, a nie dyktatorem? I jak pomóc wkroczyć dzieciom w świat naszych wartości, bez ich narzucania – na te i wiele innych ciekawych pytań można było znaleźć odpowiedzi podczas VII Międzynarodowego Forum tato.net, które odbyło się w Łodzi.

Jak podkreślał Wojciech Czeronko, prezes Zarządu Fundacji Cyryla i Metodego oraz współtwórca inicjatywy tato.net, Forum jest po to, by zachęcić ojców do podjęcia roli przewodnika w swojej rodzinie, bycia odpowiedzialną głową rodziny. Chodzi o to, by ojcowie nie byli autorytarnymi władcami, ale przewodnikami w swoich rodzinach, również jeśli chodzi o sferę duchową.

Forum poprowadził Jan Pospieszalski – dziennikarz i publicysta. Jak mówi, to forum jest bardzo inspirujące. W dzisiejszych czasach przeżywamy kryzys rodziny, który wynika między innymi z kryzysu ojcostwa. Budujące jest to, że jest tylu mężczyzn, którzy chcą podjąć to wyzwanie, jakim niewątpliwie jest powołanie do ojcostwa, i podchodzą do tego bardzo odpowiedzialnie. Chcą zdobywać wiedzę i umiejętności, chcą się w tej roli doskonalić. To dobry znak, bo w dzisiejszych czasach potrzeba nam przewodnika, autorytetu. Tak buduje się silną i trwałą rodzinę oraz silne i trwałe państwo.

Jednym z gości spotkania był prof. Jan Duda, tata prezydenta RP Andrzeja Dudy, który dzielił się swoim doświadczeniem z bycia ojcem głowy państwa, i nie tylko, gdyż jest tatą trójki dzieci. Jak podkreślał, nie ma recepty na wychowanie lidera, ale ważne jest budowanie na fundamentach. – W naszym przypadku były to wiara i patriotyzm – mówi prof. Duda. – Od dziecka starałem się uczyć mojego syna podejmowania decyzji i brania za nie odpowiedzialności. Naszą wizję rodziny oparliśmy na Biblii i to ona była podstawą naszych działań. Najważniejsze było dla nas to, by nie lekceważyć problemów naszych dzieci oraz nie porównywać ich z rówieśnikami, bo każdy jest inny i nie ma jednego dobrego modelu wychowania. Każdy ma jakiś talent, a rolą rodzica jest to, by go odkryć i pomóc rozwijać.

Reklama

Pytany o to, czy jest dumny ze swojego syna, prof. Duda mówi krótko: – Jestem dumny ze wszystkich moich dzieci.

Tato.Net działa od 2004 r. To pierwsza organizacja pozarządowa w Polsce, skupiająca się w całości na roli ojców w rodzinach. Zorganizowała prawie 400 wydarzeń dla ponad 7 tys. ojców i 3 duże kampanie społeczne. Jej członkowie są autorami kilkunastu książek, audiobooków, raportów. Działa przez tworzenie terenowych Klubów Ojca w Polsce, a także na Ukrainie, w Anglii, Szwajcarii, Austrii, Niemczech, USA, Kanadzie, Brazylii, Słowacji, Rumunii, na Białorusi i w Rosji. Prowadzi badania, analizy i jest jednym z wiodących ośrodków eksperckich w zakresie ojcostwa i rodziny w Polsce.

2015-09-10 09:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziecko potrzebuje obecności, mądrości i wiary ojca

[ TEMATY ]

tata

dziecko

Syda Productions/fotolia.com

Dziecko potrzebuje ojca, jego obecności, mądrości i wiary - podkreślił Bp Romuald Kamiński. Uroczysta msza św. w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika poprzedziła XIV Marsz Świętości Życia, który przeszedł ulicami stolicy. Na placu Zamkowym wierni diecezji warszawsko-praskiej połączyli się z marszem wychodzącym z archikatedry św. Jana Chrzciciela. W tym roku przebiegł on pod hasłem „Tato, to ja!”.

W homilii bp Kamiński podkreślił rolę ojca w rodzinie, mówiąc o jego zadaniach wobec żony i dziecka. – Kiedy poczyna się nowe życie. zdaniem męża jest utwierdzenie, umocnienie kobiety i przyjęcie z otwartością potomstwa, jako daru samego Boga. W tym trudnym czasie zadaniem mężczyzny jest wierne i radosne towarzyszenie małżonce, która nosi pod sercem ich wspólne dziecko, tak by mogła czuć się bezpieczna – mówił biskup warszawsko-praski.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z urzędu biskupa diecezjalnego

2023-02-02 12:14

[ TEMATY ]

bp Edward Dajczak

Magdalena Pijewska

Bp Edward Dajczak

Bp Edward Dajczak

Papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z urzędu biskupa diecezjalnego. Tym samym bp Edward Dajczak po ponad 15 latach posługi przechodzi na emeryturę, a nowym biskupem koszalińsko-kołobrzeskim zostaje bp Zbigniew Zieliński, dotychczasowy koadiutor.

Decyzję papieża 2 lutego ogłosiła Nuncjatura Apostolska w Polsce. Informacja została podana do publicznej wiadomości w koszalińskiej katedrze po godz. 12.00.

CZYTAJ DALEJ

Głos z Łagiewnik w Wiedniu

2023-02-02 22:27

Małgorzata Pabis

Godzinę Miłosierdzia z Łagiewnik codziennie transmituje Radio Droga z Wiednia

Godzinę Miłosierdzia z Łagiewnik  codziennie  transmituje Radio Droga z Wiednia

    Od 1 lutego Godzinę Miłosierdzia z Bazyliki Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach transmitować będzie codziennie polonijne Radio Droga z Wiednia.

    Jest to kolejny owoc współpracy, jaka nawiązała się w czasie przygotowań do 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. Ponad rok temu zgłosili się do nas przedstawiciele Wspólnoty Modlitewnej św. Jana Pawła II z Wiednia, która spotyka się w Polskim Sanktuarium Narodowym na Kahlenbergu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję