Reklama

Aspekty

Wszystko zależy od kreatywności

W Kościele katolickim przeżywamy dzisiaj Światowy Dzień Misyjny. Inauguruje on Tydzień Misyjny, który w tym roku obchodzić będziemy pod hasłem: „Od nawrócenia do misji”. W naszej diecezji również podejmowane są różne działania i inicjatywy wspomagające misyjne dzieło Kościoła

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W pomoc na rzecz misji bardzo wyraźnie angażują się szkolno-parafialne koła i ogniska misyjne dzieci. W naszej diecezji jest ich kilkanaście. Działają m.in. w Kwielicach, Grębocicach, Nowej Soli czy Świebodzinie. W tym roku, w listopadzie, w sanktuarium w Grodowcu odbędzie się ich diecezjalne spotkanie.

Trochę historii

Światowy Dzień Misyjny, zwany w Polsce Niedzielą Misyjną, która przypada w przedostatnią niedzielę października, został ustanowiony w 1926 r. przez papieża Piusa XI. Jego historia związana jest z odnową misyjną Kościoła, która została zapoczątkowana we Francji na początku XIX wieku z inicjatywy Pauliny Jaricot, założycielki Dzieła Rozkrzewiania Wiary. Na przestrzeni kolejnych lat XIX wieku powstawały m.in. Dzieło Misyjne Dzieci, Dzieło św. Piotra Apostoła oraz zaczęły się pojawiać pierwsze encykliki misyjne papieży. Wszystkie te działania i inicjatywy zmierzały do ożywienia działalności misyjnej Kościoła. – Rok 1926 to jest taki akt fundacyjny tego Światowego Dnia Misyjnego – mówi ks. Marcin Napadło, diecezjalny dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych i delegat bp. Stefana Regmunta ds. misji. W tym roku papież Pius XI wydał bowiem encyklikę „Rerum ecclesiae”. Przedstawił w niej wagę działalności misyjnej Kościoła, potwierdził naglącą potrzebę zamierzeń misyjnych oraz konieczność uznania rodzimych Kościołów. Duchowy charakter tego dnia podkreślił wydany przez Kongregację ds. Rytów dokument, w którym określono pięć najważniejszych celów Światowego Dnia Misyjnego. Przede wszystkim potrzebę gorącej modlitwy o rozwój królestwa Chrystusa na świecie, troskę o zrozumienie przez wiernych potrzeb misyjnych, ożywienie gorliwości misyjnej kapłanów i wiernych, umożliwienie lepszego poznania Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary oraz konieczność ofiar materialnych na rzecz misji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Papież Paweł VI prawie 50 lat później, kiedy przy różnych okazjach odnosił się do tego wydarzenia, to podkreślał, iż miało ono wielkie znaczenie dla życia Kościoła i określał to genialną intuicją Piusa XI. Praktycznie był to bowiem moment, w którym nastąpiło ożywienie działalności i świadomości misyjnej całego apostolstwa misyjnego – tłumaczy ks. Marcin.

W naszej diecezji

W diecezji zielonogórsko-gorzowskiej dzieci i młodzież szkolna przy pomocy i dużym zaangażowaniu opiekunów – katechetów, sióstr zakonnych, animatorów misyjnych – również aktywnie włącza się w pomoc na rzecz misji i misjonarzy. – Trzeba powiedzieć, że działalność budzenia tej świadomości misyjnej ciągle się w naszej diecezji rozwija. Zaczynają powstawać koła i ogniska misyjne dzieci. Są to najczęściej grupy, które powstają w szkołach lub przy parafiach i prowadzone są głównie przez katechetów i siostry zakonne – wyjaśnia ks. Napadło. – Grupy te bardzo mocno angażują się w zbieranie ofiar materialnych na potrzeby misji – organizują festyny i zbiórki, ale również pokazują wymiar misyjny poprzez animowanie liturgii. To wszystko bezwzględnie wpływa na to, że świadomość misyjna ludzi, którzy uczestniczą w takiej Mszy św., bardzo mocno wzrasta. To jest bardzo praktyczny wymiar tego działania misyjnego w naszej diecezji i w naszych parafiach – dodaje kapłan. Koła i ogniska misyjne działają zarówno w szkołach podstawowych, gimnazjach, jak i w szkołach średnich. Praca tych grup w duchu Papieskich Dzieł Misyjnych, w zależności od wieku, przybiera różne formy. – W tej chwili przez Dzieło Pomocy „Ad Gentes” jest ogłoszony konkurs pt. „Mój szkolny kolega z misji”, który jest skierowany do dzieci szkół podstawowych i gimnazjalnych i może mieć również różne formy – plastyczną, muzyczną, literacką itp. W październiku dzieci prowadzą tzw. Różaniec misyjny, gdzie szczególnie modlą się w intencji misji i misjonarzy. W parafiach i szkołach jest mnóstwo filmów o tematyce misyjnej. Bardzo częstą formą rozkrzewiania działalności misyjnej są różnego rodzaju wystawy pamiątek misyjnych oraz rękodzielnictwa z różnych stron świata. Za tym idą kiermasze na rzecz misji bardzo często organizowane przez dzieci i młodzież w szkołach i parafiach. Pieniądze z tych akcji są przeznaczane na Papieskie Dzieła Misyjne, jak np. adopcja seminarzystów z krajów misyjnych czy wspieranie konkretnych szkół i uczniów. Są to tzw. adopcje na odległość – opowiada ks. Marcin. – Dwa lata temu, jesienią, mieliśmy diecezjalne spotkanie dzieci z ognisk i kół misyjnych w Zielonej Górze w konkatedrze pw. św. Jadwigi Śląskiej pod przewodnictwem bp. Stefana Regmunta. W roku ubiegłym takie rejonowe spotkanie pod przewodnictwem bp. Pawła Sochy odbyło się w Grodowcu. W tym roku 21 listopada, również w Grodowcu, przy dużym zaangażowaniu s. Celiny Torończak z Grębocic zostanie zorganizowane ponownie diecezjalne spotkanie dla dzieci z ognisk i kół misyjnych. (...) Także tych inicjatyw jest naprawdę bardzo dużo. Wszystko zależy od kreatywności danych animatorów i możliwości zaplecza technicznego – kończy Diecezjalny Dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych.

2015-10-15 12:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Posłanie misyjne Natalii Piórkowskiej do Tajlandii

[ TEMATY ]

misje

Ks. Mariusz Frukacz

„Przez posłanie, jako szczególny wymiar tajemnicy Kościoła spełnia się nakaz misyjny Chrystusa” – mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który 30 stycznia przewodniczył Mszy św. w kościele akademickim pw. św. Ireneusza w Częstochowie. Podczas Mszy św. została posłana na misje do Domu Serca w Bangkoku w Tajlandii wolontariuszka Natalia Piórkowska.

„Nie ma w Kościele najświętszego i najważniejszego zadania jak głoszenie Chrystusa i Jego Ewangelii” – powiedział na początku Mszy św. ks. Jacek Gancarek - dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Archidiecezji Częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

2024-04-29 12:13

Materiały kurialne

Śp. Ks. Zbigniew Nidecki

Śp. Ks. Zbigniew Nidecki

Odszedł do wieczności ks. kan. Zbigniew Nidecki, kapłan diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

W piątek 26 kwietnia 2024 r., w 72. roku życia i 43. roku kapłaństwa, zakończył swoją ziemską pielgrzymkę śp. ks. kan. Zbigniew Nidecki, emerytowany kapłan naszej diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję