Uroczysta inauguracja odbyła się w sali widowiskowej Świebodzińskiego Domu Kultury. Poprowadził ją Marek Wojdan, harcmistrz Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej i inicjator imprezy. W programie Tygodnia Patriotycznego znalazły się m.in.: projekcja filmu o kpt. Czesławie Zdanowiczu, wernisaż wystawy „Świebodzin po 1945 r.”, konkurs wiedzy historycznej „Polska i Polacy w latach 1914-1921”, inscenizacja batalistyczno-historyczna przedstawiająca walki Zgrupowania Stołpecko-Nalibockiego Armii Krajowej (dofinansowana z projektu Ministerstwa Obrony Narodowej), prelekcja prof. Jacka Kurzępy „Historia polskiej emigracji”, wernisaż wystawy „…a to pani Kowalska” (broń biała Wojska Polskiego w XX wieku) oraz wykład Tomasza Kuby Kozłowskiego „Nasze Kresy”. – Od 1994 r. jestem zaangażowany w organizację wydarzeń patriotycznych w Świebodzinie. I w pewnym momencie doszedłem do wniosku, że musi pojawić się jakiś powiew świeżości, muszą być nowi ludzie, którym patriotyzm leży na sercu. Patrząc na Tydzień Patriotyczny, widzę, że idzie to w dobrym kierunku – powiedział starosta świebodziński Zbigniew Szumski.
Reklama
Większa część publiczności zebranej na inauguracji to uczniowie. Do nich zwróciła się emerytowana nauczycielka Urszula Miara: – Chodziłam do liceum jeszcze w ubiegłym wieku. Wtedy historia nie była przekazywana w taki sposób jak dzisiaj. Bardzo jestem wdzięczna tym wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że na lekcjach historii można dzisiaj usłyszeć prawdę.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Od początku w organizację Tygodnia Patriotycznego zaangażowany jest Powiatowy Zespół Szkół Technicznych i Zawodowych. – Wszystko to udaje się dzięki moim wspaniałym nauczycielom, którzy wspólnie z uczniami przygotowali dzisiejszą uroczystość – wyjaśnia dyrektor Sabina Orlicka. – Mam nadzieję, że kolejna kropelka patriotyzmu wpłynie przy tej okazji do serc.
Uczniowie pod kierownictwem Agnieszki Dziuby przygotowali akademię patriotyczną, którą zaprezentowali podczas inauguracji.
Tygodnie Patriotyczne organizowane są w 13 miastach w Polsce w okolicach Święta Niepodległości. Łączą tradycję z aktywnym, nowoczesnym działaniem, trafiając zarówno do młodszych, jak i starszych odbiorców. Głównym celem tej inicjatywy jest zainspirowanie do patriotyzmu wobec wielkiej ojczyzny – kraju oraz małych ojczyzn – miasta, osiedla, sąsiedztwa.