Bliski Wschód
Rosja grozi Turcji sankcjami
Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew zapowiedział nałożenie na Turcję sankcji handlowych. Budowa gazociągu Turkish Stream, który miał dostarczać do Turcji rosyjski gaz, została zawieszona. To odpowiedź na zestrzelenie przez tureckie myśliwce rosyjskiego samolotu Su-24, który brał udział w rosyjskiej interwencji w Syrii. Zdaniem Ankary, maszyna naruszyła jej przestrzeń powietrzną. Jak podaje Ośrodek Studiów Wschodnich, rosyjskie samoloty tego typu są wykorzystywane do elektronicznego śledzenia sił zbrojnych Turcji i zakłócania ich łączności.
BBC, osw.waw.pl, sputniknews.com
* * *
Zdaniem byłego dowódcy jednostki GROM gen. Romana Polko, Rosja nie zdecyduje się na eskalację konfliktu z Turcją.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Wbrew temu, co podaje rosyjska propaganda, władze w Moskwie mają świadomość, że nie jest w ich interesie zwiększanie napięcia – mówi „Niedzieli” gen. Polko. – Ich celem jest utrzymanie na Bliskim Wschodzie swojej strefy wpływów i pomoc prezydentowi Syrii Baszarowi al-Asadowi. Rosyjskie samoloty już wcześniej dokonywały prowokacji m.in. w Europie. Rosjanie myśleli, że na Bliskim Wschodzie będzie równie łatwo. Jednak Władimir Putin trafił na twardy opór. NATO powinno było od początku tak postępować – uważa generał.
JJ
Bezpieczeństwo
Powstaje nowa koalicja antyterrorystyczna
Reklama
W Brukseli obniżono stopień zagrożenia terrorystycznego z najwyższego – czwartego – do trzeciego. Belgijskie służby nadal poszukują Salaha Abdeslama i Mohameda Abriniego – dżihadystów podejrzanych o udział w organizacji zamachów na Paryż 13 listopada br. W Berlinie siły specjalne przeprowadziły operację w meczecie. Zatrzymano 2 osoby. Francuskie władze podały z kolei, że udało im się udaremnić zamach, do którego miało dojść w Paryżu 18 lub 19 listopada.
Prezydent Francji François Hollande stara się zbudować koalicję do walki z dżihadystami. Gotowość współpracy z Francją zadeklarował prezydent Rosji Władimir Putin, którego Hollande odwiedził na Kremlu. Kanclerz Niemiec Angela Merkel zadeklarowała wysłanie 650 żołnierzy do afrykańskiego Mali. Z kolei do bombardowania tzw. Państwa Islamskiego w Syrii i Iraku Niemcy skierują myśliwce Tornado. Francję wsparł także premier Włoch Matteo Renzi.
Energetyka
Chiny bronią węgla
Przed rozpoczynającym się w Paryżu szczytem klimatycznym Chiny bronią swojej decyzji o budowie nowych elektrowni węglowych. Jak podaje organizacja ekologiczna Greenpeace, w tym roku Pekin wydał zgodę na postawienie 150 takich obiektów. Pekin twierdzi jednak, że buduje nowe elektrownie w miejsce starych, które zamyka. Zapewnia też, że zamierza ograniczyć emisję CO2 do 2030 r. Obecnie 2/3 energii wytwarzanej przez Chiny pochodzi z węgla. Państwo Środka konsumuje prawie tyle samo paliw kopalnych, co cała reszta świata razem wzięta.
Zdaniem ekologów, gazy powstałe w wyniku spalania węgla są przyczyną zachodzących na Ziemi zmian klimatycznych. Część naukowców kwestionuje tę teorię. Prawdopodobnie podczas szczytu zapadną decyzje mające na celu ograniczenie stosowania węgla w energetyce.
CNN
Smutny rekord
Zakażenia HIV w Europie
Reklama
W 2014 r. 142 tys. Europejczyków zaraziło się wirusem HIV – podała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). To dotychczasowy rekord. W zeszłym roku zakażeń było 136 tys. Na terenie samej Unii Europejskiej w 2014 r. niebezpiecznym wirusem zakaziło się 30 tys. osób. Do 42 proc. zarażeń doszło w wyniku kontaktów homoseksualnych (w 2005 r. takie sytuacje stanowiły 30 proc.).
Wenezuela
Opozycjonista zastrzelony
Luis Manuel Díaz, działacz związkowy należący do opozycyjnej partii Akcja Demokratyczna, został zastrzelony podczas spotkania wyborczego w mieście Altagracia de Orituco. Według świadka, zabójcy podjechali samochodem i otworzyli ogień do polityka. Díaz zmarł w szpitalu. Zdaniem współpracowników zabitego, za jego śmierć odpowiadają ludzie z rządzącej krajem Partii Socjalistycznej.
6 grudnia w Wenezueli odbędą się wybory parlamentarne. Sondaże wskazują, że opozycja może odebrać władzę rządzącym od 16 lat socjalistom.