Wszystko dla Jezusa przez Bolejące Serce Maryi – to hasło Zgromadzenia Córek Matki Bożej Bolesnej, znanych także jako Siostry Serafitki. Zgromadzenie powstało w czasie zaborów. Bł. Matka Małgorzata Łucja Szewczyk, założycielka, pragnęła nieść pomoc najbardziej potrzebującym, staruszkom, opuszczonym dzieciom, ludziom chorym. Wkrótce przyłączyły się dziewczęta, które miały podobnego ducha służenia bliźnim. To był początek Zgromadzenia.
Przeszło 100 lat temu przybyły do Bieździadki w parafii Bieździedza trzy siostry. Od hrabiów Romerów – właścicieli Bieździadki – serafitki otrzymały ziemię i budynek z przeznaczeniem dla biednych dzieci z Bieździedzy, Bieździadki i Lublicy. Siostry oprócz pracy opiekuńczo-wychowawczej świadczyły pomoc medyczną miejscowej ludności. W latach 1979-81 został wybudowany piętrowy budynek, gdzie 4 września 1983 r. otwarto ochronkę.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W ostatnim czasie dom został rozbudowany. Uwieńczeniem tego dzieła była Msza św. dziękczynna odprawiana 8 listopada pod przewodnictwem biskupa ordynariusza Jana Wątroby i siedmiu kapłanów. Na tę uroczystość przyjechała matka generalna z Krakowa Joanna Wiśniowska z Zarządem oraz siostra prowincjalna Rut Wronka wraz z Zarządem. Były także siostry ze Strzyżowa, Tarnowa, Niechobrza, Przeworska, a także Bieździadki.
Reklama
Przed Mszą św. siostra przełożona Łukasza Nylec przedstawiła życie i działalność sióstr oraz realizowanie charyzmatu przez Siostry Serafitki pracujące w Bieździedzy. Najmłodsze dzieci z przedszkola, a następnie Matka Prowincjalna przywitała Księdza Biskupa, księży, przybyłe siostry, burmistrz Kołaczyc Małgorzatę Salachę, przedstawicieli oświaty, władz samorządowych, a także Tomasza i Bożennę Romerów, potomków hrabiowskiej rodziny.
W czasie kazania Ksiądz Biskup mówił o wartości dziecka w rodzinie oraz potrzebie wychowania opartego na Ewangelii. Zaznaczył, że rodzicom pomagają w tym siostry. Po Mszy św. Księdzu Biskupowi i wszystkim zebranym podziękował proboszcz ks. Władysław Depa. Następnie Ksiądz Biskup poświęcił rozbudowany dom i pomieszczenia należące do przedszkola. Po inscenizacji przedstawionej przez dzieci s. Regina Jabłońska, dyrektorka przedszkola, pasowała maluchów na przedszkolaków.
Były przemówienia, słowa radości z powstałego dzieła i życzenia owocnej działalności w realizowaniu charyzmatu serafickiego.