Reklama

Wiadomości z diecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Żary

Przemówić do serc

18 atrakcyjnych utworów muzycznych złożyło się na około dwugodzinny koncert, który odbył się 25 stycznia w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarach.
W pięknej, gotyckiej świątyni, wprost wymarzonej dla tego typu imprez, można było zachwycać się wspaniałą muzyką w wykonaniu wybitnych artystów. Do Żar na koncert przybyła specjalnie z Bolonii słynna śpiewaczka Małgorzata Walewska, która zaśpiewała w żarskim kościele z chórem i orkiestrą kameralną Capella Cracoviensis pod dyrekcją prof. Stanisława Krawczyńskiego. Podczas Galii Noworocznej, którą poprowadził Bogusław Kaczyński, wystąpił także Michał Bajor.
Na koncert złożyły się znane arie i uwertury operowe, kolędy w ciekawym opracowaniu muzycznym, klasyczne utwory muzyczne oraz kilka pieśni z filmu Quo vadis.
Tak zorganizowanej i poprowadzonej imprezy nie powstydziłyby się najlepsze sale koncertowe. Należałoby życzyć wszystkim jak najwięcej tego typu podarunków muzycznych. Organizatorem imprezy był Zarząd Firmy "Kronopl" i chwała mu za to, choć szkoda, że o koncercie tak zacnych osób w Żarach wiedzieli tylko wybrańcy. W mieście nie było plakatów, w prasie informacji, a trzy nawy olbrzymiej świątyni świeciły pustkami. Czyżbyśmy żyli w kraju, w którym wiele dóbr kultury zarezerwowanych jest jedynie dla wybrańców?
Warto w pięknych żarskich świątyniach częściej organizować imprezy, które służyłyby sztuce i kulturze, a dzięki nim ubogacały wewnętrznie słuchaczy. Gotycki kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa został odbudowany z całkowitej ruiny przez ks. prał. Tadeusza Demela. Potem dbał o niego ks. kan. Tadeusz Kleszcz, a obecnie ks. Andrzej Tymczyj. Równie piękny jest neogotycki kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, który także w swych murach niejeden raz gościł polskich artystów. Myślę, że dobrze się dzieje, że kościoły stają się miejscem nie tylko spotkania z Bogiem, ale także miejscem, gdzie podejmowane są ważkie problemy etyczne, gdzie do serca człowieka dochodzi się przez muzykę, sztukę, teatr.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Teresa Małkiewicz

Bobowicko

Sybirackie kolędowanie

1 lutego w Zespole Szkół Rolniczych im. Zesłańców Sybiru w Bobowicku odbyło się spotkanie opłatkowe członków Związku Sybiraków, w którym udział wziął bp Adam Dyczkowski, ks. Andrzej Kugielski - proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Bobowicku oraz przedstawiciele władz samorządowych i związkowych. Zebranych przywitała Jadwiga Ostrowska - prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Gorzowie Wlkp., a chór szkolny pod kierunkiem Andrzeja Korzeniewskiego wykonał koncert kolęd, za które otrzymał gromkie brawa.
W czasie spotkania dziewięciu osobom przyznano Honorową Odznakę Sybiraka. Odebrali ją: Krystyna Dziębowska, Zyfyryna Hulnicka, Andrzej Korzeniewski, Marek Lutostański, Józef Paramonik, Janina Święcka, Czesław Szagdaj, Janina Wesołowska, Emilia Wiśniewska. Bp Adam Dyczkowski otrzymał na pamiątkę od Zarządu Związku Sybiraków Księgę Sybiraków wydaną przez Radę Naukową Zarządu Głównego Związku Sybiraków.
Miłym akcentem spotkania było wspólne kolędowanie.

Kazimierz Kulas

Domowy Kościół

W niedzielę, 24 stycznia zakończył się w Manili IV Światowy Kongres Rodzin. W tym dniu kręgi małżeństw Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie rejonu żagańsko-żarskiego wzięły udział w uroczystej Mszy św. sprawowanej w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żarach jako znak duchowej łączności z uczestnikami kongresu w Manili. Mszy św. przewodniczył ks. prob. Tadeusz Dobrucki, w ramach kazania naukę wygłosił dr Mieczysław Guzewicz. Po Mszy św. na plebanii odbyło się spotkanie rodzin Domowego Kościoła oraz osób zainteresowanych problematyką rodziny. Była to także okazja do dzielenia się życiem oraz doświadczeniami z uczestnictwa w Domowym Kościele.

Reklama

Żary

Już po raz drugi "Żary dla Jezusa" odbyły się według nowej formy. W ostatni piątek miesiąca we wszystkich kościołach żarskich odbywa się trzygodzinna adoracja Najświętszego Sakramentu (od godz. 15: 00 do 18: 00). Jednak "Żary dla Jezusa" mają też drugą część. Od godz. 18: 00 do godz. 20: 00 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa gromadzą się wierni na wspólnej modlitwie uwielbienia, by modlić się o duchowe przebudzenie Żar. Całość kończy się uroczystą Mszą św. z modlitwą o uzdrowienie o godz. 20.00.
Następne spotkanie "Żary dla Jezusa" odbędzie się 28 lutego (ostatni piątek miesiąca). Tym razem mieszkańcy Żar będą się modlić w intencji wspólnot i grup parafialnych oraz o przebudzenie duchowe całego miasta. Godziny i miejsca modlitwy bez zmian.

Klub Inteligencji Katolickiej

Zielonogórski KIK organizuje konkurs recytatorski "Roman Brandstaetter". Osoby przystępujące do konkursu przygotowują jeden utwór poetycki i jeden fragment prozy z twórczości Romana Brandstaettera. Łączny czas prezentacji obu utworów nie powinien przekroczyć 7 minut. Konkurs odbędzie się w trzech grupach wiekowych: młodzież gimnazjalna, młodzież szkół średnich i młodzież pomaturalna. Konkurs odbędzie się 29 marca w Sali Jasnogórskiej parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze.
Zgłoszenia uczestników należy przysyłać do 17 marca pod adresem: Klub Inteligencji Katolickiej, ul. Bułgarska 30, 65-647 Zielona Góra, e-mail: jozef.kosiak@wp.pl.

Klub "Arka"

Klub Arka Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przy pl. Matejki 2 w Zielonej Górze ogłasza konkurs plastyczny pod patronatem bp. Adama Dyczkowskiego. Temat: pamiątka z Zielonej Góry lub moje ulubione miasto, pejzaże, martwa natura i motywy biblijne. Technika dowolna. Autorzy dziesięciu najlepszych dzieł zostaną nagrodzeni, a zwycięzca pojedzie do Wiednia. Prace do 2 kwietnia, opatrzone imieniem, nazwiskiem i adresem, należy składać w siedzibie Klubu Arka. Ogłoszenie wyników konkursu przewidziano na 12 kwietnia.

Jednym zdaniem

4 lutego ukonstytuował się zarząd nowo powstałego terenowego koła Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich przy parafii pw. św. Józefa Robotnika w Nowej Soli. Prezesem zarządu koła została lek. Anna Eisler, wiceprezesem lek. Tadeusz Pietek, sekretarzem lek. Bogusława Wożniak.

8 lutego odbyło się w Zielonej Górze spotkanie Diakonii Słowa i Informacji Ruchu Światło-Życie. Członkowie diakonii omawiali bieżące kwestie związane z wydawaniem Betfage - diecezjalnego pisma oazowego (e-mail: betfage@wp.pl.) oraz funkcjonowaniem strony internetowej www.adonai.w.pl.

9 lutego bp Edward Dajczak odprawił Mszę św. w intencji chorych w kościele pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp.

9 lutego w parafii pw. św. Henryka w Sulęcinie podczas Mszy św. o godz 9.00 rozpoczęło się nawiedzenie rodzin przez obraz Jezusa Miłosiernego. Do każdego obrazu została dołączona Księga Duchowych Darów.

10 lutego w Guben spotkali się polscy i niemieccy przeciwnicy zbrojnej interwencji w Iraku. Organizatorem marszu był pastor ewangelicki Michael Domke. We wspólnej modlitwie uczestniczył wraz ze swoimi parafianami proboszcz ks. Zbigniew Samociak z parafii pw. Trójcy Świętej w Gubinie i ks. Uwe Aschenbrenner z parafii w Guben.

11 lutego w ramach obchodów Światowego Dnia Chorych bp Adam Dyczkowski odprawił Mszę św. dla chorych w konkatedrze pw. św. Jadwigi w Zielonej Górze, a bp Paweł Socha w kościele pw. św. Józefa Rzemieślnika w Nowej Soli.

11 lutego w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze została odprawiona Msza św. w 63. rocznicę pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir. Po Mszy św. uczestnicy złożyli hołd poległym na cmentarzu przy ul. Wrocławskiej.

11 lutego na ulicach Gorzowa przeprowadzono uliczną kwestę na rzecz Hospicjum im. św. Kamila w Gorzowie Wlkp. Zebrano 60 483,71 zł. Suma ta nie uwzględnia datków zebranych przez gorzowskie parafie oraz ofiar z diecezji. W ubiegłym roku zebrano 43 475,99 zł.

Zaproszenia

Klub Inteligencji Katolickiej w Zielonej Górze zaprasza na wykład bp Pawła Sochy pt. "Krzyż Chrystusa świadectwem miłości Boga do człowieka". Spotkanie odbędzie się 25 lutego o godz. 19.00 w Sali Jasnogórskiej przy parafii pw. Ducha Świętego.

Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp. zaprasza 27 lutego o godz. 18.00 na wykład Stanisława Sinkowskiego pt. "Badania archeologiczne nad osadnictwem kultury łużyckiej w Dolinie Dolnej warty".

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sejm: Uchwalono ustawę uznającą język śląski za język regionalny

2024-04-26 11:20

[ TEMATY ]

język śląski

PAP/Rafał Guz

Sejm RP w piątek uchwalił ustawę uznającą język śląski za język regionalny. Za głosowało 236 posłów, przeciwko było 186, a 5 wstrzymało się od głosu.

Na mocy ustawy język śląski ma zostać wpisany do ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych jako drugi – obok języka kaszubskiego – język regionalny. Oznacza to m.in. możliwość wprowadzenia do szkół dobrowolnych zajęć z języka śląskiego, montowania dwujęzycznych tablic z nazwami miejscowości, gdzie używanie języka śląskiego deklaruje ponad 20 proc. mieszkańców, dofinansowanie działalności związanej z zachowaniem języka śląskiego czy wprowadzenie do Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych dwóch przedstawicieli osób posługujących się językiem śląskim.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: 38 lat temu doszło do katastrofy w Czarnobylu

2024-04-26 08:22

[ TEMATY ]

Czarnobyl

Adobe Stock

26 kwietnia 1986 roku w elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie doszło do awarii, która stała się największą katastrofą w historii energetyki jądrowej.

Wybuch czwartego reaktora siłowni, do którego doszło w nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 roku, doprowadził do skażenia części terytoriów Ukrainy i Białorusi. Substancje radioaktywne dotarły też nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a także na południe kontynentu - do Grecji i Włoch. Obecnie reaktor czwartego bloku jest przykryty zabezpieczającym "Sarkofagiem" i "Arką".

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła II

2024-04-26 15:32

[ TEMATY ]

Watykan

rocznica

św. Jan Paweł II

Monika Książek/Niedziela

27 kwietnia, przypada 10. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II. Z tej okazji o godzinie 17.00 w bazylice św. Piotra w Watykanie zostanie odprawiona uroczysta Msza święta. Przewodniczyć jej będzie kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego. Homilię wygłosi wygłosi kard. Angelo Camastri, emerytowany archiprezbiter bazyliki watykańskiej. Wśród koncelebransów będzie kard. Stanisław Dziwisz, długoletni sekretarz kard. Karola Wojtyły-papieża Jana Pawła II.

O zbliżającej się rocznicy kanonizacji przypomniał kilka dni temu papież Franciszek. Podczas środowej audiencji ogólnej 24 kwietnia Ojciec Święty pozdrowił Polaków, mówiąc:

„W przyszłą sobotę przypada 10. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II. Patrząc na jego życie widzimy, do czego może dojść człowiek, kiedy przyjmie i rozwinie w sobie Boże dary: wiary, nadziei i miłości. Pozostańcie wierni jego dziedzictwu. Promujcie życie i nie dajcie się zwieść kulturze śmierci. Za jego wstawiennictwem prośmy Boga o dar pokoju, o który on jako papież tak bardzo zabiegał”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję