Reklama

Niedziela w Warszawie

Nowy święty z Mazowsza

Ogłoszenie kanonizacji o. Stanisława Papczyńskiego, to ważne wydarzenie dla Polski i Mazowsza. A szczególnie dla Księży Marianów. Nowy Święty to założyciel ich Zgromadzenia

Niedziela warszawska 13/2016, str. 1

[ TEMATY ]

święty

Archiwum

o. Stanisław Papczyński

o. Stanisław Papczyński

Gdy konsystorz w sprawach kanonizacyjnych, któremu przewodniczył papież Franciszek, wskazał datę kanonizacji o. Papczyńskiego, założyciela pierwszego powstałego na ziemiach polskich zakonu męskiego, Marianie nie kryli zadowolenia. – To dzień radości dla wszystkich, dla których o. Papczyński jest kimś ważnym – mówi ks. Paweł Naumowicz MIC, prowincjał polskiej prowincji Zgromadzenia Księży Marianów.

Zdaniem ks. Naumowicza zbliżająca się kanonizacja, która ma się odbyć 5 czerwca, jest okazją dla całej wspólnoty zakonnej i wszystkich wiernych do większego umiłowania godności życia, do tego, że Bóg każdego z nas zapragnął przed wiekami i obdarzył miłością. – Wciąż aktualne jest przesłanie o. Papczyńskiego o tym, że życie na ziemi jest znakiem powołania do świętości w niebie – mówi.

Prowincjał podkreśla, że dla Marianów jest to szczególny czas odkrycia na nowo charyzmatów Zgromadzenia: kultu Niepokalanego Poczęcia, głoszenia Ewangelii i modlitwy za zmarłych.

– Informacja o kanonizacji jest dobrą nowiną dla wszystkich, którzy są udręczeni, którzy mają kłopot z odnalezieniem sensu życia – dodaje.

Ks. Andrzej Pakuła, przełożony generalny Marianów, a zarazem postulator w procesie kanonizacyjnym, zaznacza, że kanonizacja o. Papczyńskiego w czasie trwania Roku Świętego jest nadzwyczajną łaską miłosierdzia, jaką Bóg wyświadczył Zgromadzeniu i Kościołowi. Jak powiedział ks. Pakuła Radiu Watykańskiemu, o. Papczyński jest świętym na trudne czasy, jakie dzisiaj przeżywamy. Sam żył w trudnych czasach, w XVII wieku, gdy nie brakowało krwawych wojen i konfliktów, m.in. potopu szwedzkiego, a także ogromnych kataklizmów związanych z epidemiami i zniszczeniami. Biografia o. Papczyńskiego naznaczona była historią Polski – przypominał postulator.

O. Papczyński, oprócz szerzenia czci tajemnicy Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, otaczał szczególną troską modlitewną odchodzących z tego świata, dusze czyśćcowe, jak również ubogich i pokrzywdzonych. Jest patronem dzieci nienarodzonych i rodziców pragnących potomstwa.

Reklama

O. Papczyński został beatyfikowany za pontyfikatu Benedykta XVI w 2007 r. w Licheniu. – Bliski termin kanonizacji jest dużym wyzwaniem. Czasu na przygotowania nie ma zbyt wiele, ale staramy się podejść do tego ze spokojem i podjąć kroki, które umożliwią piękne przeżycie uroczystości w Rzymie, ale potem także w Polsce – mówi ks. Wojciechem Skóra MIC, kustoszem sanktuarium bł. o. Stanisława Papczyńskiego w Górze Kalwarii.

11 czerwca są przewidziane uroczystości pokanonizacyjne w Górze Kalwarii, przy grobie Świętego. We wrześniu ma się odbyć ogólnopolskie dziękczynienie za kanonizację.

2016-03-22 11:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świętość na dzisiejsze czasy

Niedziela Ogólnopolska 3/2014, str. 10-11

[ TEMATY ]

wspomnienia

święty

Zdjęcie ze zbiorów Państwa Riegerów

Święci przyciągają się niczym magnes, bo mają te same ideały. Pośród świeckich, którzy wywarli duży wpływ na formację intelektualną i duchową bł. Jana Pawła II, byli: Mieczysław Kotlarczyk, Jan Tyranowski i Jerzy Ciesielski. Dwaj ostatni są kandydatami na ołtarze. 17 grudnia 2013 r., w dniu swoich 77. urodzin, papież Franciszek uznał heroiczność cnót sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego, którego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 1985 r.

Trudno nie myśleć o słudze Bożym Jerzym Ciesielskim jako wzorcowym chrześcijaninie. Wspaniały ojciec rodziny, obiecujący naukowiec, znakomity sportowiec, człowiek miłujący przyrodę, społecznik, a przy tym chrześcijanin świadomie dążący do świętości. „Jurek nosił świadectwo Boga w sobie” – tak wyraził się kiedyś o nim kard. Karol Wojtyła.

CZYTAJ DALEJ

Białorusini walczący pod Bachmutem dla Radia Swoboda: rosyjskie szturmy trwają tam przez 13 godzin bez przerwy

2023-01-26 17:06

[ TEMATY ]

Białorusini

rosyjska agresja na Ukrainę

PAP/SERGEY KOZLOV

Walki w pobliżu atakowanego przez rosyjskie wojska Bachmutu, na wschodzie Ukrainy, cechują się niesłychaną intensywnością; szturmy wroga trwają przez 13 godzin bez przerwy - przyznali w czwartek białoruscy ochotnicy z pułku im. Konstantego Kalinowskiego w rozmowie z Radiem Swoboda.

"Rosjanie nieustannie rzucają do walki kolejnych ludzi i sprzęt wojskowy. Nigdy wcześniej nie widzieliśmy czegoś podobnego. (Wróg) ciągle przeprowadza rozpoznanie walką. Ludzie po prostu idą i strzelają, a w odpowiedzi otwiera się do nich ogień z artylerii, moździerzy - wszystkiego, co jest dostępne. (...) Rosyjskim żołnierzom do tego stopnia jest wszystko jedno, że nawet nie zabierają ciał (swoich poległych towarzyszy broni)" - opowiadali Białorusini walczący w szeregach ukraińskiej armii (https://tinyurl.com/452tvcrf).

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: Caritas-Spes wspiera psychologicznie dzieci uchodźców w parafii św. Jana Pawła II we Lwowie

2023-01-26 19:07

[ TEMATY ]

Caritas

Lwów

Caritas

Caritas-Spes od 1 października ub.r. prowadzi międzynarodowy projekt AVSI, ukierunkowany na psychologiczną pomoc dzieciom. Zajęcia w Domu św. Jana Pawła II we Lwowie prowadzi psycholog Bogdana Kuczwara. Program obejmuje zajęcia psychologiczne i terapeutyczne dla dzieci oraz konsultacje dla rodziców. Malcy podzieleni są na grupy wiekowe (0-6 lat, 7-12, i 13-18). W czasie pracy z nimi stosowane są aktywizujące metody nauczania. W projekcie wzięło udział łącznie 68 dzieci.

Parafia św. Jana Pawła II we Lwowie do 24 lutego 2022 żyła swoim zwyczajnym życiem, ale już od pierwszych dni wojny zaczęła przyjmować uchodźców, zwłaszcza kobiety z dziećmi. To właśnie najmłodsi najbardziej odczuwają na sobie skutki wojny. Nie rozumieją, dlaczego znajdują się daleko od swoich domów, dlaczego musieli pozostawić ulubione zabawki i rozstali się z przyjaciółmi. Potrzebują oni nie tylko opieki ze strony rodziców, ale również pomocy zawodowych specjalistów, w tym także psychologów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję