Rocznicowe obchody, 21 kwietnia br., rozpoczęła uroczysta Eucharystia celebrowana przez bp. Grzegorza Kaszaka w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Dąbrowie Górniczej. Po Mszy św., w auli Technicznych Zakładów Naukowych (TZN) odbył się jubileuszowy program artystyczny. Dzień ten był okazją do przypomnienia historii szkoły, podsumowania pracy, osiągnięć, ale również okazją do spotkania absolwentów i wspominania szkolnych lat.
Z duchem czasu
Reklama
W 1990 r. rozpoczęły się starania o powołanie stowarzyszenia, które mogłoby założyć szkołę katolicką, a 1 sierpnia minister edukacji wydał pozwolenie na prowadzenie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego (KLO) przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich (SPSK). 2 września 1991 r. zainaugurowano pracę pierwszego rocznika KLO w Dąbrowie Górniczej, a jej dyrektorem został dr Romuald Błaszczyk, który pełnił tę funkcję do 1996 r. Potem obowiązki dyrektora przejęła mgr Maria Chodkiewicz. Obecnie szkołą kieruje mgr Ewa Raszka. 19 kwietnia 1999 r. do liceum dołączyło gimnazjum, a 1 września 2005 r. – szkoła podstawowa z oddziałem przedszkolnym. Szkoła znajduje się w jednym skrzydle budynku TZN; zajmuje trzy piętra. Jest wyposażona w pracownie przedmiotowe: historyczną, geograficzną, biologiczną, fizyczną, informatyczną (17 stanowisk komputerowych) oraz pracownie językowe. Posiada też laboratorium chemiczne, liczne pracownie ze sprzętem multimedialnym, klasopracownie z biblioteką przedmiotową, 5 tablic multimedialnych, a także salę gimnastyczną.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Znakomici i oddani
Od początku w szkole pracowali znakomici i oddani swojej pracy nauczyciele. Szkoła miała i ma szczęście do bardzo dobrych dyrektorów, którzy wykazywali i wykazują nie tylko fachowość i świetne przygotowanie pedagogiczne, lecz także zdolności organizacyjne, bo jak podkreśla Pani Dyrektor: „wychowywać to prowadzić ku wartościom najwyższym i przygotowywać do umiejętnego i słusznego wyboru młode pokolenie”. Kadra nauczycielska systematycznie podnosi kwalifikacje, doskonali metody nauczania, a także, w oparciu o wartości Ewangelii kształtuje dojrzałą osobowość uczniów w zakresie moralności i etyki katolickiej. Cechą charakterystyczną szkoły i pracy duszpasterskiej jest dążenie do zespolenia w uczniu tego, co stanowi jego pracę i aktywność zewnętrzną, z tym, co jest treścią jego ducha i wiary. Dlatego też praca dydaktyczna i wychowawcza jest ściśle powiązana z rozwojem religijnym ucznia. Do kalendarium szkoły włączono ważniejsze święta i uroczystości roku liturgicznego. Tradycyjnie już rok szkolny rozpoczyna i kończy uroczysta Eucharystia. Oprawę liturgiczną mają również święta narodowe.
Szkolno-parafialne przedsięwzięcia
– Współpracujemy z parafią Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, na terenie której mieści się szkoła. W parafii obchodzimy rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego; tutaj uczniowie klas II Szkoły Podstawowej od kilku lat przystępują do I Komunii św., a uczniowie klas III przeżywają rocznicę I Komunii. Co roku uczniowie uczestniczą w rekolekcjach w parafii. Tu też kończą się coroczne „Biegi na orientację wiary” nabożeństwem do Serca Pana Jezusa. Od 2 lat współpracujemy również z parafią Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sosnowcu. Dotychczas zaowocowało to przede wszystkim wspólnymi przedsięwzięciami związanymi z rekolekcjami wielkopostnymi – Misterium Męki Pańskiej oraz koncertem „Życie jest piękne” – mówi dyr. Ewa Raszka.
W pamięci i sercach
– Dzień jubileuszu skłania wszystkich – i naszych pierwszych uczniów, i tych, którzy później przekroczyli nasze progi, i nauczycieli, i dyrektorów, a także rodziców do refleksji nad tym, co za nami. Nie poprzestajemy jednak na tym, co dzisiaj – kreślimy wiele planów na przyszłość – zaznacza Pani Dyrektor. I choć obchody jubileuszu minęły, atmosfera i nastrój szkolnych uroczystości pozostaną na długo w pamięci i sercach uczestników.