U stóp Jasnogórskiej Matki Królowej Polski w dniach 22-24 kwietnia 2016 r. na spotkaniu środowisk akademickich z całej Polski obecni byli rektorzy, nauczyciele, duszpasterze akademiccy oraz studenci i absolwenci.
Nasze akademickie pielgrzymowanie rozpoczęliśmy wieczorem 22 kwietnia od powitania najważniejszej Osoby – Gospodyni tego miejsca, czyli Maryi, podczas nabożeństwa maryjnego oraz Apelu Jasnogórskiego, któremu przewodniczył ks. Jacek Siekierski, rektor kościoła akademickiego pw. św. Anny w Warszawie. Wraz z naszymi nauczycielami akademickimi i duszpasterzami odprawiliśmy Drogę Krzyżową na wałach jasnogórskich. Rozważania oparte były na świadectwie studentki chorej na stwardnienie rozsiane.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Następnego dnia, 23 kwietnia, odbyła się seria konferencji. Słowo wprowadzające miał ks. Michał Orlicki z Duszpasterstwa Akademickiego św. Anny w Warszawie. Pielgrzymkę środowisk akademickich ubogacili goście specjalni, którzy dzielili się świadectwem poznania Boga, ale również doświadczeniem życia z Nim na co dzień. W ramach punktu „Czerpać ze źródła” odbyły się dwa spotkania, które na pewno pozostaną długo w pamięci studentów i studentek. Była to konferencja aktorki Dominiki Figurskiej, która mówiła o współczesnej misji kobiet. Do mężczyzn skierowana była konferencja Roberta Friedricha „Litzy”. Dla rektorów i nauczycieli akademickich konferencję wygłosił prof. Krzysztof Ożóg, autor wydanej ostatnio słynnej książki pt. „966. Chrzest Polski”.
W Godzinie Miłosierdzia uczestnicy pielgrzymki spotkali się na modlitwie i konferencji w archikatedrze częstochowskiej pw. Świętej Rodziny. Ks. dr Krzysztof Grzywocz wygłosił konferencję, po której wszyscy uroczyście przemaszerowali Alejami Najświętszej Maryi Panny na Jasną Górę.
Centralnym punktem tego dnia pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza. W homilii mówił on na temat wyprawy do źródła. Źródłem jest i powinna być dla młodych Polaków Maryja, która zawsze wskazuje drogę do Jezusa. Źródłem dla młodych Polaków jest odwaga i czyn Mieszka I, który przyjął chrzest, oddając w ten sposób Bogu nie tylko swoje życie, ale również losy Państwa Polskiego, a więc losy każdego pokolenia, czyli także nas.
Pielgrzymi zostali wieczorem ugoszczeni przez Redakcję Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, która przygotowała gorący posiłek, podawany wprost z kuchni polowej. Tak umocnieni również fizycznie stawili się na Apel Jasnogórski, pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, delegata Episkopatu ds. duszpasterstwa akademickiego. Następnie w Bazylice Jasnogórskiej odbył się koncert dziękczynno-uwielbieniowy zespołu 2 Tm 2,3.
Doroczną pielgrzymkę zakończyła Msza św. odprawiona rano w niedzielę 24 kwietnia pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, podczas której studenci złożyli ślubowanie. Słowa powitania wygłosił o. Kamil Szustak, paulin. – Można by powiedzieć, że całe dzieje Kościoła, trwające już prawie 2 tys. lat, są historią tego, co nowe, nowej rzeczywistości, której fundamentem ostatecznym jest miłość, będąca istotą życia Trójcy Przenajświętszej, miłość, którą uczniowie Syna Bożego muszą żyć i o niej świadczyć – mówił podczas homilii abp Jędraszewski.
Warto podkreślić, że spotkanie dla studentów oraz nauczycieli akademickich oprócz wymiaru duchowego miało również charakter integracyjny. Młodzież akademicka z całej Polski mogła zjednoczyć się jak wspólnota rodzinna w Domu Mamy. Zapewne wspólne czerpanie ze źródła pozwoli młodym ludziom tworzyć Polskę silną Bogiem i wiarą.
Autorka należy do Duszpasterstwa Akademickiego Emaus w Częstochowie, współorganizatora pielgrzymki