Reklama

Kurs "Filip" - cele i zadania

Duszpasterstwo Akademickie we Włocławku wraz z parafią pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski zaprasza na rekolekcje ewangelizacyjne - Kurs "Filip".

Niedziela włocławska 8/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prowadzący? Ekipa ze Szkoły Nowej Ewangelizacji Diecezji Toruńskiej św. Jana Umiłowanego Ucznia.
Kiedy? 28 lutego - 2 marca 2003 r. Rozpoczęcie w piątek 28 lutego po południu, a zakończenie w niedzielę 2 marca przed obiadem.
Gdzie? Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, ul. Krokusowa 2 (Włocławek-Zawiśle). Dojazd z centrum miasta autobusem nr 1.
Koszt? 20 zł (obiad w sobotę i udział w kosztach kursu). Gdyby ktoś miał problem z kosztami, to niech o tym da znać - jakoś to rozwiążemy, ale w żadnym przypadku nie może to być powód rezygnacji z wzięcia udziału w rekolekcjach. Tym razem nie przewidujemy możliwości noclegów, ale gdyby ktoś spoza Włocławka chciał wziąć udział w kursie, prosimy o kontakt.
Zgłoszenia i dodatkowe informacje? (nie ma zbyt wielu miejsc - decyduje kolejność zgłoszeń) u duszpasterza akademickiego - ks. Witolda Dorsza - tel. 232-46-48 lub 606-35-72-80, e-mail: wdorsz@diecezja.wloclawek.pl lub u ks. Rafała Działaka - tel. 237-10-61 lub 606-32-89-86, e-mail: rdzialak@diecezja.wloclawek.pl
O kursie: Nasze zaproszenie kierujemy przede wszystkim do studentów i młodzieży starszych klas szkół średnich. Kurs "Filip" to podstawowy kurs międzynarodowego programu Redemptoris missio. Jeśli chciałbyś doświadczyć osobistego spotkania ze Zmartwychwstałym Jezusem, weź udział w tym kursie, a przekonasz się, że On żyje. Kurs ten pokazuje ogrom miłości Boga do człowieka, uczy odpowiadać na tę miłość i otwierać drzwi swojego życia dla Chrystusa. Kurs jest zaproszeniem, by wciąż na nowo poznawać Syna Bożego, który mocą Ducha Świętego przemienia serce człowieka na wzór swojego Serca. Tak więc, jeśli tylko chcesz... Może właśnie na tym kursie rozpocznie się najwspanialsza przygoda Twojego życia. Zabierz ze sobą pragnienie Boga (to jest najważniejsze!) i Pismo Święte, a jeśli grasz na jakimś instrumencie (i nie jest to fortepian), to weź go z sobą.
Przeczytaj świadectwo dziewczyny, która była na takim kursie. Więcej znajdziesz na stronie internetowej naszego duszpasterstwa: www.diecezja.wloclawek.pl/da

Ks. Witold Dorsz

Świadectwo

Na kurs "Filip" nie pojechałam przypadkiem. Wyjazd był zaplanowany, chociaż tak do końca nie wiedziałam, czego mogę się spodziewać. Prowadziło mnie tylko przekonanie, że mam jechać. Tyle, nic więcej. Kurs odbywał się w Szczecinie. Nikt wtedy jeszcze nie mówił we Włocławku nt. takich form poznawania Jezusa, nad czym ubolewałam, ale może nie do końca. Mogłam przecież poznać wspólnotę ludzi - "Uczniów Chrystusa", którzy pochodzili z innego miasta. Minęło już wiele lat, odkąd uczestniczyłam w tego rodzaju kursie. Czas pokazał, że do tego, co wówczas usłyszałam, niejednokrotnie w swoim życiu powracam. To jest taki początek, który został mi przypomniany w odpowiednim momencie, i który teraz przypominam sobie, kiedy szukam odpowiedzi na najtrudniejsze pytania. Czas pokazał, jak ważne były dni spędzone na kursie.
Słowa, które utkwiły mi w pamięci, mówiły o tym, że Jezus o nikim nie zapomina, bo imię każdego z nas ma wypisane na swoich dłoniach. Jak wielu spośród uczestników kursu, tego dnia, kiedy to usłyszałam, napisałam na dłoniach moje imię - przedziwne uczucie - nie wiem, czy Wy coś takiego kiedykolwiek robiliście. Jeśli zdarzy się Wam kiedyś zwątpić w opiekę swego Przyjaciela Jezusa, zróbcie właśnie tak - napiszcie swoje imię na wewnętrznych stronach dłoni i nic więcej, wykonujcie dalej wszystkie zaplanowane na ten dzień zadania. Zobaczycie, jak bardzo głęboko będzie tkwiła w Was pamięć o zapisanym na dłoniach imieniu. To jest Boża miłość, która nigdy nie ustaje, miłość, której można powierzyć każdy swój dzień, lepszy i gorszy, każdą troskę. Z tej miłości czerpiemy siłę, by dokonywać zmian w życiu, by wydawać owoce. Dzięki "Filipowi" zrodziła się moja decyzja o działaniu w parafialnych przygotowaniach do wyjazdu na Europejskie Spotkania Młodych, dzięki "Filipowi" zrodziła się chęć podróży do Taizé i wiele jeszcze innych, równie istotnych przedsięwzięć.
Pozdrawiam wszystkich, którzy wzięli udział w kursie "Filip" i zachęcam tych, którzy jeszcze się wahają.

Agnieszka Pawłowska

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

"Ja jestem z Wami" - w diecezji gliwickiej trwa Kongres Eucharystyczny

2024-04-22 15:25

[ TEMATY ]

kard. Gerhard Müller

kongres eucharystyczny

Abp Adrian Galbas

Kard. Grzegorz Ryś

kardynał Ryś

Diecezja Gliwicka

Odnowie i pogłębieniu wiary oraz zrozumieniu centralnej roli Eucharystii w życiu człowieka wierzącego służy zwołany w diecezji gliwickiej przez bp. Sławomira Odera Kongres Eucharystyczny. Wydarzenie pod hasłem "Ja jestem z Wami" zainicjowane w Niedzielę Palmową potrwa do uroczystości Bożego Ciała 30 maja. Gośćmi poszczególnych spotkań skierowanych do wszystkich wiernych są m.in. abp Rino Fisichella, kard. Gerhard Müller, abp Adrian Galbas i kard. Grzegorz Ryś.

Zorganizowanie Kongresu Eucharystycznego zapowiedział w ub. roku podczas Mszy świętej Krzyżma biskup gliwicki Sławomir Oder a przygotowania do niego trwały od kilku miesięcy. Hierarcha podkreślił wtedy przekonanie, że wydarzenie to pomoże miejcowemu duchowieństwu i świeckim "umocnić naszą wiarę, odnowi radość spotkania z Chrystusem oraz będzie okazją do doświadczenia Jego bliskości, obecności - obecności Chrystusa, źródła prawdziwej radości człowieka, fundamentu nadziei, która nie może zawieść”.

CZYTAJ DALEJ

Być oparciem dla innych

2024-04-23 12:35

Magdalena Lewandowska

Wspólna modlitwa w kościele św. Maurycego

Wspólna modlitwa w kościele św. Maurycego

W parafii św. Maurycego odbyło się ostatnie rejonowe spotkanie zespołów presynodalnych dla rejonu Wrocław-Śródmieście i Wrocław-Południe.

Konferencję na temat Listu do Kościoła w Filadelfii wygłosił Tomasz Żmuda z Oławy. Nie zabrakło też wspólnej modlitwy i spotkania przy stole na dzielenie się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję