Reklama

Niedziela Świdnicka

Ogólnopolski Zjazd Towarzystwa Teologów Dogmatyków

13 września w kaplicy seminarium duchownego w Świdnicy bp Ignacy Dec przewodniczył Mszy św. na rozpoczęcie Ogólnopolskiego Zjazdu Towarzystwa Teologów Dogmatyków

Niedziela świdnicka 39/2016, str. 8

[ TEMATY ]

zjazd

ks. Daniel Marcinkiewicz

Prelegenci

Prelegenci

Współczesny Kościół winien płakać nad śmiercią duchową swoich synów i córek, w których umarła wiara i miłość, w których grzech uśmiercił Boże życie. W żarliwej modlitwie powinien prosić Pana Boga o ich duchowe wskrzeszenie – podkreślał w homilii bp Ignacy Dec, biskup świdnicki.

W homilii bp Dec mówił o połączeniu rozumu i serca, a jednocześnie pokory i modlitwy, wskazując, że jest to prawdziwy model bycia teologiem. – Naszą misję powinniśmy pełnić w postawie rozumu i serca. Postawa rozumu to dbanie o kompetencje w dziedzinie teologii, którą uprawiamy. Chodzi tu o ciągłe dokształcanie się w swojej dyscyplinie. Chodzi tu także o poprawność metodologiczną, właściwą dla danej dziedziny wiedzy teologicznej. Dzisiaj jest tyle nierozumności nie tylko w życiu publicznym, zwłaszcza politycznym i dziennikarskim, ale zdarzają się także przypadki nierozumności w dziedzinie teologii – mówił hierarcha.

– Teologię winniśmy uprawiać na klęczkach. Teologia od „mówienia o Bogu” winna zawsze przechodzić do „mówienia do Boga”. Abp Alfons Nossol często zwracał na to uwagę. Preferował teologię nie tyle dyskutującą, co modlącą się. W teologii, jak i w życiu każdego człowieka potrzebna jest pokora i jej powinniśmy się na co dzień uczyć – podkreślał Biskup Świdnicki.

Na zakończenie bp Dec zachęcał do żarliwej modlitwy. – Módlmy się o potrzebne dary do pełnienia misji jako kapłanów i teologów. Prośmy o dar rozumu i serca, o dar modlitwy i pokory. Niech w tym proszeniu wesprze nas św. Jan Chryzostom, Złotousty, gorliwy pasterz i teolog – zakończył kaznodzieja.

– To coroczne spotkanie profesorów i wykładowców teologii i dogmatyki daje możliwość nie tylko bliższego spotkania, ale także wymiany doświadczeń oraz przekazania informacji, jakie projekty badawcze są w obecnym czasie prowadzone i realizowane. W tym roku zastanawialiśmy się nad tym, co jest nadzwyczajne i nadprzyrodzone w Kościele. Spoglądaliśmy na to z perspektywy dogmatycznej, bowiem w ostatnim czasie, zwłaszcza po Soborze Watykańskim II, mamy ogromny rozkwit przeróżnych ruchów charyzmatycznych, które czasem budzą pytania. Na te pytania staraliśmy się szukać trafnych odpowiedzi – stwierdził ks. prof. dr hab. Ignacy Bokwa, prof. zw. UKSW (Radom).

Reklama

Ogólnopolski Zjazd Towarzystwa Teologów Dogmatyków trwał w dniach 12-14 września w Świdnicy i Wałbrzychu. Spotkaniu towarzyszyło hasło: „Nadzwyczajne i nadprzyrodzone. Systematyczna perspektywa teologiczna fenomenów religijnych”. Wśród prelegentów znaleźli się: ks. dr hab. prof. KUL K. Guzowski, który przedstawił nadzwyczajność i nowość w ruchach odnowy charyzmatycznej. Pytając, co jest darem Ducha, a co kreacją człowieka. Z kolei o. prof. dr hab. J. Salij mówił o egzorcyzmach. W kolejnym dniu ks. prof. dr hab. B. Ferdek mówił o duchowości jako interioryzacji dogmatu, a ks. dr hab. G. Barth, prof. KUL, poświęcił swój wykład zbawieniu, uzdrowieniu i uwolnieniu.

W trakcie zjazdu uczestnicy mieli okazję zwiedzić sanktuarium maryjne i opactwo w Krzeszowie.

– Zjazd odbywa się w stałym terminie od poniedziałku do środy we wrześniu, jeszcze przed rozpoczęcie roku akademickiego. W tym roku po raz drugi diecezja świdnicka była gospodarzem tegorocznego zjazdu. Ostatnie takie spotkanie miało miejsce w 2013 r. – tłumaczył ks. dr hab. Jarosław Lipniak.

Towarzystwo Teologów Dogmatyków liczy 212 członków z wszystkich 11 ośrodków akademickich w Polsce. W dorocznym zjeździe wzięło udział ok. 70 osób.

2016-09-22 10:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dialog wyzwalający

Niedziela szczecińsko-kamieńska 6/2016, str. 8

[ TEMATY ]

zjazd

Bożena Sztajner/Niedziela

Do dziesiątego Zjazdu Gnieźnieńskiego coraz bliżej, przygotowania weszły w ostatnią fazę. 5 i 6 lutego spotykają się w Gnieźnie trenerzy i eksperci, którzy będą w czasie Zjazdu prowadzili warsztaty. „Europa nowych początków – wyzwalająca moc chrześcijaństwa” – to tytuł i hasło całego Zjazdu. Będzie szansa na uczestnictwo w programie, który z dnia na dzień wygląda bardziej fascynująco – zapraszam na stronę Zjazdu (zjazd.org/) dla zapoznania się z tematami i nazwiskami prelegentów. Będzie kogo posłuchać, będzie o czym pomyśleć, będzie się czym zainspirować. Ale będzie też można uczestniczyć we wspólnym tworzeniu – ważnym elementem Zjazdu są „Warsztaty chrześcijańskiej wolności”. Do niedawna słowo „warsztat” kojarzyło się raczej z rzemiosłem niż rozmową. W warsztacie można zrobić stół, naprawić samochód, dorobić klucz. Teraz to słowo zupełnie dobrze oddaje to, co będzie się działo podczas siedemnastu warsztatów gnieźnieńskich. Istotą tych warsztatów będzie wspólne tworzenie, budowanie przez dialog pomysłów na nowy początek Europy w różnych aspektach. Może też budowanie porozumień, wspólnot ludzi i środowisk, które będą chciały te pomysły wdrażać w życie.

CZYTAJ DALEJ

Sukces ministra Ziobry w uruchomieniu elektronicznego dozoru skazanych

2023-01-31 17:35

[ TEMATY ]

sukces

skazany

Zbigniew Ziobro

PAP/Paweł Supernak

- Dzięki przepisom przygotowanym w Ministerstwie Sprawiedliwości coraz więcej skazanych odbywa kary poza więzieniami, w Systemie Dozoru Elektronicznego (SDE). Rozszerzamy działanie tego skutecznego systemu. Jego maksymalna dobowa pojemność wzrośnie do 10 tys. miejsc – powiedział Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro podczas dzisiejszej (31 stycznia br.) konferencji prasowej.

Minister podkreślił, że system przeznaczony jest dla tych, którzy nie są sprawcami najcięższych przestępstw, nie są mocno zdemoralizowani, lecz popełnili w życiu błąd, który mają szansę naprawić.

CZYTAJ DALEJ

Już niedługo Ferie z Tatą

2023-02-01 10:22

[ TEMATY ]

ferie

Zielona Góra

Ojcostwo Powołaniem

Ferie z Tatą

materiały organizatora

Stowarzyszenie Ojcostwo Powołaniem zaprasza 11 lutego do parafii Miłosierdzia Bożego w Zielonej Górze na Ferie z Tatą.

– Zależy nam na tym, żeby pokazać, że zima to nie tylko sanki, ale że można się bawić na wiele różnych ciekawych sposobów – mówi Lesław Barczyński. – Chodzi nam też o to, żeby rodzice, a zwłaszcza ojcowie spędzili ten dzień ze swoimi pociechami. Dlatego też nie będzie animatorów zajmujących się dziećmi. To rodzice będą tego dnia opiekunami i towarzyszami zabaw.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję