Reklama

Niedziela Częstochowska

Nowy rozdział w historii parafii św. Franciszka z Asyżu w Blachowni

Ks. dr Artur Stopikowski został nowym proboszczem parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Blachowni. Zastąpił na tym stanowisku przechodzącego na emeryturę ks. kan. Andrzeja Kornackiego. Instalacja, czyli wprowadzenie na urząd proboszcza, miała miejsce w niedzielę 18 września br. podczas Mszy św. o godz. 11.30

Niedziela częstochowska 40/2016, str. 4

[ TEMATY ]

parafia

Alicja Migoń

Ks. Artur Stopikowski składa przysięgę na Pismo Święte

Ks. Artur Stopikowski składa przysięgę
na Pismo Święte

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z upoważnienia metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo dziekan blachowniański ks. Andrzej Marszałek w obecności licznie zgromadzonych parafian wprowadził ks. Artura Stopikowskiego na urząd proboszcza i przekazał władzę, jaką nadaje mu prawo kościelne. Jego pasterskiej trosce powierzył tę wspólnotę oraz dbałość o dobra materialne, które do tej wspólnoty należą. Nowy proboszcz wobec wiernych złożył wyznanie wiary oraz przysięgę na Biblię.

Wierni parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Blachowni bardzo życzliwie przyjęli nowego proboszcza, tym bardziej że nie był to jego pierwszy kontakt z nimi. – Zaczynałem swoją posługę jako neoprezbiter w parafii pw. św. Michała Archanioła w Blachowni, po 17 latach przychodzę do sąsiedniej parafii jako proboszcz. Parafia jest zadbana materialnie. Mój poprzednik ks. Andrzej Kornacki, który zakładał tę parafię i prowadził prace budowlane, pozostawił po sobie trud kilkudziesięciu lat posługiwania – opowiada ks. Artur Stopikowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Celem nowego proboszcza – jak sam mówi – jest jeszcze większe jej duchowe ożywienie. – Chciałbym, aby liczniej przychodziły tu dzieci, młodzież, by ministrantów było jeszcze więcej – wyznaje ks. Artur. – Dziś to wielkie wyzwanie nie tylko w tej parafii, ale wszędzie. Dlatego Mszę św. o godz. 11.30, która jest przeznaczona dla dzieci, chciałbym prowadzić w stylu bp. Antoniego Długosza – krótko, z dialogowanymi kazaniami i rytmicznymi pieśniami.

Na terenie parafii jest duży szpital. Ksiądz Proboszcz pełni jednocześnie funkcję kapelana chorych. – Trzeba być praktycznie zawsze na baczność – wyjaśnia ks. Stopikowski. O każdej porze można spodziewać się telefonu z prośbą o przyjście do chorego, więc albo samemu trzeba być na miejscu, albo mieć kolegę księdza, który mógłby mnie zastąpić. Parafia jest zbyt mała, żeby był wikariusz.

Ks. Artur Stopikowski od prawie 20 lat pracuje w duszpasterstwie osób głuchoniemych. Obecnie pełni funkcję diecezjalnego duszpasterza osób głuchoniemych i dyrektora Ośrodka Pomocy Ludziom Głuchym „Bratnia Dłoń” działającego w ramach Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Od października będzie też uczył języka migowego w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie. – Abp Wacław Depo chciałby, żeby jak najwięcej kleryków znało ten język – wyjaśnia ks. Stopikowski – żeby mogli służyć pomocą duszpasterską osobom głuchoniemym.

Reklama

Duszpasterstwo głuchoniemych w naszej archidiecezji podzielone jest na regiony: wieluński, zawierciański, myszkowski, radomszczański i częstochowski. W każdym z tych ośrodków z pomocy duszpasterskiej korzysta ok. 30 osób. W Częstochowie, według danych Polskiego Związku Głuchych, jest zarejestrowanych ok. 100 osób, na Mszę św. regularnie uczęszcza ok. 30-40 osób. We wrześniu na Jasnej Górze miała miejsce 34. Ogólnopolska Pielgrzymka Głuchych i Głuchoniemych. Głównym organizatorem był oddział częstochowski.

Nowego proboszcza czeka dużo pracy. Wierzy, że parafianie będą go wspierać modlitwą. – Nieżyjący już ks. Andrzej Baczyński, który głosił kazanie na mojej Mszy św. prymicyjnej, mówił: „Żeby w życiu nigdy nie zabrakło ci wiary w Tego, który cię wybrał, i gorliwości”. Dlatego proszę was o modlitwę, żeby tej wiary i gorliwości do służenia wam, parafianom, nigdy mi nie zabrakło – mówił nowy proboszcz na zakończenie Mszy św. instalacyjnej. Podziękował parafianom za liczne przybycie, katechetce za przygotowanie dzieci i zespołowi DEOdecyma, który pięknym śpiewem ubogacił tę liturgię, a „przede wszystkim Panu Bogu za ten dzień, za tę łaskę bycia proboszczem w tej parafii”.

* * *

Ks. dr Artur Stopikowski
Urodził się 28 listopada 1973 r. w Jastrzębiu-Zdroju. W roku 1992 wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, a następnie w latach 1996-99 kontynuował studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie. Święcenia kapłańskie przyjął 23 maja 1999 r. w Częstochowie. W czerwcu 2015 r. uzyskał doktorat na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie z zakresu katechetyki na podstawie pracy pt. „Duszpasterstwo osób głuchoniemych na przykładzie Archidiecezji Częstochowskiej w latach 1952-2012” napisanej pod kierunkiem bp. dr. hab. Antoniego Długosza. Pracował jako wikariusz w parafiach: św. Michała Archanioła w Blachowni (1999-2000), bł. Urszuli Ledóchowskiej w Częstochowie (2000-02), św. Józefa w Częstochowie (2002-05), św. Brata Alberta w Zawierciu (2005-08), św. Antoniego Padewskiego w Częstochowie (2008-14), św. Lamberta w Radomsku (2014-16).

2016-09-29 08:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Będzińskiej parafii św. Brata Alberta

Biskup Grzegorz Kaszak podczas Mszy św. 1 grudnia wprowadził do będzińskiej parafii pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego relikwie bł. Jana Pawła II i poświęcił ołtarz soborowy. Parafia wzbogaciła się także o nowe szaty i paramenty liturgiczne

Uroczystej Mszy św. przewodniczył Pasterz Kościoła sosnowieckiego. Wspólnie z Księdzem Biskupem modlili się poprzedni proboszczowie parafii pw. św. Brata Alberta w Będzinie – ks. Andrzej Stępień, ks. Zdzisław Reterski i ks. Mariusz Górszczyk, a także ks. Jan Gaik – proboszcz parafii katedralnej w Sosnowcu. Eucharystię ubogacił śpiewem chór „Cantamus Domino” z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sławkowie, pod dyrekcją Małgorzaty Kostki. W homilii biskup Grzegorz Kaszak przypomniał, że od momentu poświęcenia ołtarza soborowego będzie go można używać tylko do świętych czynności; zachęcił także wiernych, by w parafii trwała ciągle adoracja Najświętszego Sakramentu.
– W życiu każdej rodziny zdarzają się chwile wyjątkowe, które powodują, że codzienność nabiera sensu. Jako wspólnota parafialna św. Brata Alberta w Będzinie tworzymy rodzinę. Konsekracja ołtarza, poświęconego na wyłączność Panu Bogu, jest dla nas wydarzeniem szczególnym i niesłychanie radosnym. Do tego dochodzi wprowadzenie relikwii bł. Jana Pawła II. A więc oprócz naszego patrona, św. Brata Alberta, i Ojciec Święty będzie wspierał nas w drodze do Ojca Niebieskiego. Oczywiście moją wdzięczność, prócz Pana Boga, kieruję także pod adresem moich drogich parafian, którzy szczególnie w ostatnich dniach przygotowań do uroczystości zdali egzamin z pełnej organizacji oraz przywiązania do Kościoła – powiedział ks. Paweł Kempiński, proboszcz parafii pw. św. Brata Alberta w Będzinie.
Nie sposób pominąć darów ofiarnych, które zostały ufundowane przez parafian i przyjaciół wspólnoty. I tak parafia wzbogaciła się o relikwiarz ufundowany przez Żywy Różaniec. Żywy Różaniec ufundował również stułę z wizerunkiem Papieża. Kolejnym darem była monstrancja i tron pod nią. Zostały również ufundowane 4 ornaty w różnych kolorach i stuły. Zielona stuła to dar parafialnej grupy „Theologos”. Porcelanowy kielich i patenę ofiarowali Anna i Janusz Flasza ze Sławkowa wraz z córkami. Naczynia liturgiczne zostały przekazane przez Warsztaty Terapii Zajęciowej im. św. Brata Alberta w Sosnowcu. A Jadwiga i Bogdan Lichosikowie ufundowali rzutnik multimedialny.
– Bardzo się cieszymy, że do naszej parafii trafiły relikwie Jana Pawła II. Zbiegło się to z zakończeniem Roku Wiary. Od pierwszej niedzieli Adwentu, a zarazem od pierwszej niedzieli nowego roku kościelnego nad nami będzie czuwał bł. Jan Paweł II. Relikwie otrzymaliśmy 16 września w sosnowieckiej katedrze z rąk arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego. Prosił nas on o modlitwę w intencji jego posługi w archidiecezji lwowskiej, co spełniamy w modlitwie różańcowej – powiedziała Krystyna Wilk.
Parafia pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Będzinie została ustanowiona 12 grudnia 1987 r. przez biskupa częstochowskiego Stanisława Nowaka. Proboszczem został ks. Roman Jagiełło. Jednak pierwsze próby ustanowienia nowej wspólnoty miały miejsce 5 lat wcześniej. Z inicjatywy biskupa częstochowskiego Stefana Bareły w 1982 r. powołany został punkt duszpastersko-katechetyczny, a później – duszpasterstwo obejmujące swym zasięgiem będzińskie osiedle Warpie. Terytorialnie wspólnota została wydzielona z parafii pw. Świętej Trójcy oraz parafii pw. św. Barbary w Będzinie. Staraniem wiernych i ks. Andrzeja Stępnia – drugiego proboszcza, w latach 1998–2000 wybudowano świątynię. W sierpniu 2000 r. z parafii odszedł ks. Andrzej Stępień, a posługę podjął nowy proboszcz – ks. Zdzisław Reterski. 17 czerwca 2004 r. biskup Adam Śmigielski uroczyście konsekrował świątynię parafialną. W latach 2008–2012 proboszczem parafii był ks. Mariusz Górszczyk, a posługę podjął ks. Paweł Kempiński. We wnętrzu świątyni na uwagę zasługuje kompozycja ołtarza głównego stanowiąca tryptyk z przedstawieniem rzeźbiarskim Chrystusa „Ecce Homo”, św. Brata Alberta i bł. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Pogrzeb bez Mszy św. w czasie Triduum Paschalnego

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

pogrzeb

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Nie wolno celebrować żadnej Mszy świętej żałobnej w Wielki Czwartek - przypomina liturgista ks. Tomasz Herc. Każdego roku pojawiają się pytania i wątpliwości dotyczące sprawowania obrzędów pogrzebowych w czasie Triduum Paschalnego i oktawie Wielkanocy.

Ks. Tomasz Herc przypomniał, że w Wielki Czwartek pogrzeb odbywa się normalnie ze śpiewem. Nie wolno jednak tego dnia celebrować żadnej Mszy Świętej żałobnej. W kościele sprawuje się liturgię słowa i obrzęd ostatniego pożegnania. Nie udziela się też uczestnikom pogrzebu Komunii świętej.

CZYTAJ DALEJ

Wielki Czwartek we Wschowie z biskupem Tadeuszem

2024-03-28 22:04

[ TEMATY ]

Zielona Góra

fara Wschowa

Krystyna Pruchniewska

Wschowa

Wschowa

Liturgii Wieczerzy Pańskiej w kościele pw. św. Stanisława we Wschowie przewodniczył biskup diecezjalny Tadeusz Lityński.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii p. Krystyny Pruchniewskiej:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję