Najstarsi absolwenci przedszkola myślą już o maturze. Kolejne roczniki „Słoneczek” i „Perełek” zdążyły się już zaaklimatyzować w placówce. Mowa o przedszkolu Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Mielcu-Rzochowie, które powstało w 2003 r. z inicjatywy ks. Jerzego Ptaka, proboszcza tutejszej parafii pw. św. Marka Ewangelisty.
Najpierw były ochronki
Przedszkole mieszczące się w wydzielonej części klasztoru sióstr miało na starcie kilkunastu podopiecznych, ale szybko zyskało popularność. Teraz, by zapewnić dziecku miejsce, zapobiegliwe mamy przychodzą je zapisać, kiedy są w stanie błogosławionym. Długie listy rezerwowe spędzają siostrom sen z powiek. Niestety, warunki pozwalają na przyjęcie maksymalnie 32 dzieci.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Przedszkole w Mielcu jest jednym z 7 prowadzonych obecnie przez Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus w Polsce. Placówki te wpisują się w charyzmat zgromadzenia, które powstało w 1921 r. Jego założycielami byli o. Anzelm Gądek – prowincjał zakonu Karmelitów Bosych i m. Teresa Kierocińska – przełożona pierwszej powstałej w Sosnowcu wspólnoty, z racji wrażliwości na najuboższych nazywana Matką Zagłębia. Już wtedy siostry obejmowały opieką małe dzieci, prowadząc „ochronki”, bardzo potrzebne w powojennej biedzie i masowym sieroctwie.
„Mała droga” do małych podopiecznych
Reklama
– Patronką naszej pracy jest św. Teresa od Dzieciątka Jezus – mówi s. Jeremiasza, wychowawczyni starszaków. – Staramy się urzeczywistniać jej słowa: „Niebem moim będzie dobrze czynić na ziemi”. Jej „mała droga” jest wyznacznikiem naszego życia, przez które staramy się iść, tak jak ona, z ufnością, radością i miłością. Tym charyzmatem – odczytywania tajemnicy dziecięctwa każdego człowieka wobec Boga Ojca dzielimy się także z dziećmi i ich rodzinami.
Swój charyzmat siostry przekładają na kolejne zwyczajne-niezwyczajne dni roku. Przedszkolaki potrzebują z jednej strony dającej poczucie bezpieczeństwa stabilizacji i stałego planu dnia, ale z drugiej – atrakcji, wzbogacających codzienne zajęcia. Jednym ze stałych punktów dnia jest modlitwa. Jeszcze przed śniadaniem dzieci idą do kaplicy w domu sióstr, aby rozpocząć dzień krótkim pacierzem i modlitwą w spontanicznie zgłaszanych przez siebie intencjach: za siebie nawzajem, za rodziców i dziadków, ale także o pokój na świecie czy za dzieci całego świata. Przed obiadem jest spotkanie ze słowem Bożym, czyli lektura Biblii. – Dzieci bardzo lubią ten czas, mają wiele pytań na temat opisywanych wydarzeń, a niektóre poprosiły rodziców o kupienie takiego samego wydania Biblii i znają kolejne rozdziały z wyprzedzeniem – relacjonuje s. Marilea, wychowawczyni dzieci młodszych.
Naładować miłością, otoczyć modlitwą
Siostry są profesjonalnie przygotowane do pracy i dbają o wszechstronny rozwój podopiecznych. Ofertę edukacyjną wzbogacają zajęcia taneczne, rytmika, nauka języka angielskiego, gry w szachy, zajęcia z logopedą oraz gimnastyka korekcyjna. Dzieci z ubogich rodzin korzystają z zajęć nieodpłatnie.
Reklama
Co roku są też atrakcje specjalne: bal karnawałowy, piknik rodzinny, jasełka, przedstawienia dla rodziców, bliższe i dalsze wycieczki. Przedszkolaki razem z rodzicami i siostrami odwiedziły m.in. sanktuaria w Zabawie i Tuchowie, pokamedulską pustelnię Złotego Lasu w Rytwianach k. Mielca, paulińskie sanktuarium w Leśniowie k. Częstochowy, gdzie każda rodzina otrzymała indywidualne błogosławieństwo, a także miejsca zabaw dla dzieci, np. Zatorland czy JuraPark Bałtów.
– Bardzo kochamy naszą pracę z dziećmi; staramy się, by dzieci miały czas wypełniony ciekawie, twórczo i pożytecznie, by były pełne radości, naładowane miłością Bożą i naszą – mówi s. Jeremiasza. Przedszkole obejmuje swoim oddziaływaniem i troską całe rodziny. Raz w miesiącu odprawiane są Msze św. z udziałem dzieci w zakonnej kaplicy sióstr. Również s. Benedetta – dyrektor przedszkola prowadzi w kaplicy sióstr szkołę modlitwy dla rodziców i dziadków, której celem jest pogłębienie życia duchowego i relacji z Bogiem.
Wspaniałą inicjatywą jest Różaniec Rodzin. – W przedszkolu powstało kilka róż różańcowych, a rodzice, którzy do nich przystąpili, zobowiązali się, że przez całe życie będą codziennie odmawiać jedną dziesiątkę Różańca w intencji dzieci. Patronami róż są: św. Teresa od Dzieciątka Jezus, św. Rita, św. Joanna Beretta Molla, św. Jan Paweł II, święci Zelia i Ludwik Martin. Zwykle z początkiem nowego roku szkolnego zawiązuje się kolejna róża rodziców, którzy będą otaczać dzieci codzienną modlitwą.
Potrzebna rozbudowa
Po 13 latach pracy przedszkola widać już dobre owoce. Wychowankowie chętnie zaglądają do sióstr, aby opowiedzieć o sukcesach na dalszych etapach edukacji. Pilną potrzebą jest natomiast rozbudowa placówki. – Jest już gotowy projekt, chcemy dobudować 3 sale i powiększyć naszą przestrzeń na tyle, aby zapewnić dzieciom większy komfort i utworzyć kolejne grupy – mówi s. Marilea. – 13 maja br., wspólnie z dziećmi i rodzicami, powierzyliśmy to dzieło Matce Bożej Fatimskiej i św. Józefowi. Szukamy możliwości finansowych, prosimy o wsparcie różne instytucje. Na stronie: www.kdzjprzedszkole.com można zobaczyć nasz projekt oraz zapoznać się z możliwościami udzielenia pomocy.
Jak mówią siostry karmelitanki, praca w przedszkolu daje wiele radości. Od dzieci, które są bezpośrednie, radosne i szczere, można się wiele nauczyć. Wspólnota, którą tworzą wychowankowie, rodzice i siostry, jest jedną z najlepszych dróg, aby nieść do rodzin Pana Boga. Dobrze by było, aby tym promieniowaniem dobra można było objąć jak najwięcej rodzin.
Więcej: www.kdzjprzedszkole.com