Reklama

Niedziela Wrocławska

Kończy się Rok Miłosierdzia

„Orędzie o Bogu, który nigdy nie męczy się przebaczaniem, to nie tylko odkrycie kończącego się Roku Miłosierdzia. To po prostu Ewangelia w najczystszej postaci” – przypomina abp Józef Kupny

Niedziela wrocławska 46/2016, str. 6-7

[ TEMATY ]

Rok Miłosierdzia

Archiwum Sztabu ŚDM

Uczestnicy Światowych Dni Młodzieży przechodzą przez Bramę Miłosierdzia w katedrze wrocławskiej

Uczestnicy Światowych Dni Młodzieży przechodzą przez Bramę Miłosierdzia w katedrze wrocławskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mijający Rok Miłosierdzia można podzielić na dwie rzeczywistości: jedną było przybliżanie miłosierdzia poprzez słowo, nauczanie, a drugą – praktykowanie go w codzienności. Także w naszej archidiecezji przeplatały się te dwie rzeczywistości: duszpasterze mówili o Bożym miłosierdziu, a wszyscy uczyliśmy się je praktykować.

Przypomnijmy kilka wydarzeń, które uczyły miłosierdzia, uwrażliwiały na drugiego człowieka, były drogowskazami miłosierdzia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przestrzeń miłosierdzia

20 listopada 2015 r. wszystkie parafie archidiecezji otrzymały list pasterski abp. Józefa Kupnego na rozpoczęcie Roku Miłosierdzia. – Zależy mi bardzo, by każdy w tym świętym czasie mógł doświadczyć w swoim życiu tego, o czym mówi papież Franciszek: że Bóg nigdy nie męczy się przebaczaniem – pisał w nim hierarcha.

Aby ułatwić świętowanie Roku Jubileuszowego wyznaczono 30 kościołów w archidiecezji, gdzie można było uzyskać odpust zupełny, a 8 grudnia 2015 r. o godz. 15.00 we wrocławskiej katedrze Metropolita wrocławski otworzył Bramę Miłosierdzia, nawiązującą do otwieranych tego dnia Świętych Drzwi w Bazylice św. Piotra w Rzymie oraz symbolizującą otwarte ramiona Miłosiernego Ojca, który czeka na powrót każdego ze swoich dzieci. W wielu tych świątyniach jako stały zwyczaj zagościły nabożeństwa – np. Koronka czy nieszpory do Miłosierdzia Bożego.

Reklama

Do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach 9 kwietnia br. przybyło blisko 4 tysiące wiernych z całej archidiecezji. Kulminacyjnym punktem pielgrzymki był akt zawierzenia Bożemu Miłosierdziu Kościoła wrocławskiego i całej archidiecezji, którego dokonał Metropolita: „Stając dziś w miejscu, z którego na cały świat wypływa Iskra Miłosierdzia i patrząc w twarz Boga, którego imieniem jest Miłosierdzie, zawierzamy Tobie losy naszej archidiecezji. Pochyl się nad nami grzesznymi, ulecz słabości, przezwycięż wszelkie zło, pozwól nam doświadczyć Twego miłosierdzia, abyśmy w Tobie, Boże, odnajdywali źródło nadziei, która nie zawodzi.”

W lutym z okazji Dnia Chorego abp Józef Kupny odwiedził podopiecznych jedynego wrocławskiego hospicjum stacjonarnego dla dorosłych, prowadzonego przez bonifratrów. Po wspólnej modlitwie przed Najświętszym Sakramentem Arcybiskup odwiedzał chorych w ich salach, rozmawiał z nimi i udzielał błogosławieństwa. Podczas spotkania z pracownikami i wolontariuszami hierarcha zwrócił uwagę, że hospicjum stanowi naturalne miejsce świadczenia miłosierdzia. – Jesteście podobni do Samarytanina, bo tworzycie przestrzeń miłosierdzia.

W Roku Miłosierdzia na Dolnym Śląsku dwukrotnie można było skorzystać z sakramentu pojednania poza wyznaczonymi godzinami – podczas Nocy Konfesjonałów oraz akcji „24 godziny dla Pana”.

– Najważniejsze wydarzenia z historii zbawienia miały miejsce w nocy – mówił abp Kupny. – Pan Jezus narodził się w nocy. Zmartwychwstał, kiedy była noc. W czasie nocnej rozmowy z Nikodemem wypowiedział jedne z najpiękniejszych słów zapisanych w Biblii: „Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne”. Zatem kiedy wypełnimy wszystkie obowiązki, milkną rozmowy i hałas wokół nas, wówczas łatwiej usłyszeć Tego, który przemawia w ciszy naszego serca.

Uczynki miłosierdzia

Reklama

W marcu br. bp Andrzej Siemieniewski głosił rekolekcje wielkopostne w Noclegowni św. Brata Alberta dla Bezdomnych Mężczyzn pod hasłem „U miłosiernego Ojca”. Najpierw słuchacze ujrzeli ogromny, lśniący liść palmy, czyli człowieka, który „rozkwita” przy strumieniu Słowa Bożego. Obok znalazł się pęk nieco już połamanych, suchych trzcin. – Czasami ogarnia nas myśl, że aby zbliżyć się do Boga, powinniśmy być piękni, zieloni, wielcy, gładcy, idealni. Otóż nie, nie musimy. Pan Jezus chce nas doprowadzić do rozkwitu, ale na razie cieszy się z odnalezionej trzciny. Nie złamie jej. Jest dla niego cenna. Czujmy się zaproszeni. Nie musimy być piękni i gładcy, nie musimy mieć eleganckich ubrań. Dziś jesteśmy zgarnięci z opłotków. Tacy, jacy, jesteśmy – głosił bp Andrzej.

Wraz z początkiem Wielkiego Postu 2016 Caritas Archidiecezji Wrocławskiej rozpoczęła na Dolnym Śląsku kampanię „Talent Miłosierdzia”. Ambasadorami akcji zostali abp Józef Kupny, Paweł Hreniak wojewoda dolnośląski, Ewa Mańkowska wicemarszałek województwa dolnośląskiego oraz Anna Szarycz – wiceprezydent Wrocławia.

W ramach akcji do instytucji, parafii, korporacji oraz osób prywatnych trafiło kilka tysięcy papierowych toreb z nadrukowaną „instrukcją obsługi”. Napełnione torby miłosierdzia wróciły do Caritas i zostały rozdane wśród kilku tysięcy potrzebujących. W akcję włączyło się wiele parafialnych zespołów Caritas, kilka z nich oficjalnie zainicjowało swoją działalność przy tej okazji.

– Jestem za Wami i będę z Wami – tymi słowami bp Jacek Kiciński zapewnił podopiecznych wrocławskiej Caritas o swojej trosce o nich, kiedy w Poniedziałek Wielkanocny w Jadłodajni Caritas spotkał się z ponad 50 osobami na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym.

Wrocławska Caritas prowadzi dwie jadłodajnie, we Wrocławiu i w Oławie, które rocznie rozdają 150 tys. gorących posiłków.

Reklama

W geście solidarności wrocławian z osobami wykluczonymi społecznie i samotnymi na placu 22 grudnia Nowy Targ odbyła się pierwsza „Wrocławska wigilia”. 6000 pierogów, 400 kg kapusty z grzybami, 300 litów barszczu oraz ponad 150 kg ryby zostało przygotowanych tego dnia dla uczestników spotkania. Było to najcieplejsze i pełne dobrych życzeń miejsce we Wrocławiu tego dnia. Przyszli na nią ludzie samotni i chorzy. Niezwykłym elementem tego wydarzenia była akcja „Upiecz dobro na święta”, w której wrocławianie podzielili się ciastem z ubogimi.

Podstawa i program życia

W wielkim Poście Arcybiskup zachęcił wiernych, by podczas Roku Jubileuszowego przemyśleć na nowo uczynki miłosierdzia co do duszy i co do ciała, przekładając na język czynu słowa Ewangelii.

– Coraz więcej wśród nas samotnych i odizolowanych od reszty społeczeństwa. Zachęcam, by w tym okresie uaktywniły się nasze grupy parafialne i stowarzyszenia katolickie. Zaprośmy na spotkania sąsiadów, znajomych, kolegów z pracy, przyjaciół. Prosty gest może stać się początkiem budowania naszych parafii jako wspólnot, w których ludzie są sobie bliscy i w których rozwijają się przyjaźnie oparte o Chrystusa – pisał hierarcha w liście na Wielki Post.

Kilkanaście tysięcy młodych z 40 krajów świata i wszystkich kontynentów, przeżywających Dni w Diecezjach we Wrocławiu, przeszło 25 lipca br. przez Bramę Miłosierdzia w katedrze wrocławskiej. Przez tydzień w archidiecezji młodzi pielgrzymi modlili się i bawili. – Nie pozwólcie zatrzasnąć Boga w czterech ścianach kościołów – wołał do nich abp Kupny przy Bramie Miłosierdzia na Ostrowie Tumskim. – Bóg chce mieć dostęp do Twojej codzienności. On chce rozmawiać z Tobą i być blisko Ciebie wtedy, gdy pracujesz, uczysz się, wypoczywasz, chce być z Tobą zawsze i wszędzie.

Reklama

W dniu 9 października metropolita konsekrował świątynię pw. Miłosierdzia Bożego, znajdującą się na wrocławskim Biskupinie. Budynek Bogu na chwałę i na pożytek ludziom służy wspólnocie parafialnej jako niezwykły dar, który przekazany zostanie kolejnym pokoleniom.

– Uroczystość Wszystkich Świętych jest okazją do rachunku sumienia, na ile wykorzystaliśmy dobiegający końca Rok Miłosierdzia – mówił abp Józef Kupny, sprawując Eucharystię na największej wrocławskiej kościelnej nekropolii przy ul. Bardzkiej.

Pierwsze dni listopada skłaniają nie tylko do refleksji nad śmiercią bliskich nam osób, ale również każą myśleć o naszej śmierci. Dlatego każdy powinien być przygotowany na odejście z tego świata, a programem przygotowującym człowieka na spotkanie z Bogiem jest Ewangelia. Jej realizacja w życiu codziennym to właśnie czynienie miłosierdzia.

– Uczynki miłosierdzia nie przestają obowiązywać z dniem zamknięcia Drzwi Świętych w rzymskich bazylikach. One są programem życia chrześcijan do końca świata – mówił pasterz Kościoła wrocławskiego w kończącym się Roku Miłosierdzia.

* * *

Zakończenie Roku Bożego Miłosierdzia w Archidiecezji Wrocławskiej

13 listopada br., w niedzielę, w katedrze wrocławskiej, w Godzinie Miłosierdzia o 15.00 abp Józef Kupny uroczyście zakończy Jubileuszowy Rok w Archidiecezji Wrocławskiej. Po zamknięciu Bramy Miłosierdzia zostanie odprawiona Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem Metropolity. Do licznego udziału w tej uroczystości zapraszamy kapłanów i wiernych, delegacje poszczególnych parafii oraz siostry zakonne wszystkich Zgromadzeń archidiecezji.

W kościołach, w których były otwarte Bramy Miłosierdzia, nastąpi ich zamknięcie.

Centralne zamknięcie Roku Jubileuszowego nastąpi 20 listopada, w uroczystość Chrystusa Króla, przez Ojca Świętego Franciszka, w Bazylice św. Piotra w Rzymie.

W Radiu Rodzina transmisja obu uroczystości – 13 listopada z katedry wrocławskiej i 20 listopada z Rzymu.

2016-11-08 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja bielsko-żywiecka ma Kościoły Jubileuszowe

Diecezji Bielsko-Żywieckiej następujące Kościoły Jubileuszowe:
CZYTAJ DALEJ

Komisja „Wyjaśnienie i naprawa” Spraw Wrażliwych Diecezji Sosnowieckiej prosi o kontakt

2024-12-16 12:40

[ TEMATY ]

diecezja sosnowiecka

Diecezja sosnowiecka

Komisja „Wyjaśnienie i Naprawa” spraw wrażliwych Diecezji Sosnowieckiej prosi o kontakt wszystkie osoby, które posiadają jakąkolwiek wiedzę w sprawach, którymi zajmuje się to gremium, to znaczy z "niegodziwymi zachowaniami ludzi Kościoła". Ponadto poinformowano, że na przewodniczącego Komisji biskup sosnowiecki Artur Ważny powołał Tomasza Krzyżaka, publicystę dziennika „Rzeczpospolita”.

Jak zaznaczono spotkania mogą odbywać się w miejscach wskazanych przez rozmówców albo w dyskretnych lokalizacjach, którymi dysponuje komisja: w Sosnowcu ale także w Katowicach, Krakowie czy Warszawie.
CZYTAJ DALEJ

Światło nadziei i pokoju

2024-12-16 17:09

[ TEMATY ]

Częstochowa

Betlejemskie Światło Pokoju

Karol Porwich / Niedziela

Zawsze przed Bożym Narodzeniem częstochowscy harcerze odwiedzali miasto i różne instytucje, aby przekazać Betlejemskie Światło Pokoju na znak zbliżających się świąt. W tym roku, na prośbę harcerzy spotkanie odbyło się w Ratuszu Miejskim podczas uroczystego spotkania z udziałem władz miasta Częstochowy.

Spotkanie rozpoczął prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk. Po przywitaniu gości oraz krótkim przemówieniu modlitwę poprowadził ks. dr Michał Wieczorek, pomocniczy wikariusz sądowy Sądu Metropolitalnego w Częstochowie. Następnie harcerze obdarowali przedstawicieli częstochowskich instytucji, władz miasta oraz radnych lampionami z betlejemskim światłem.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję