Reklama

Wiara

Orędzie fatimskie – Orędzie wieku

Niedziela szczecińsko-kamieńska 1/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

Fatima

orędzie

Grażyna Kołek/Niedziela

Procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej

Procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Orędzie fatimskie przekazane nam za pośrednictwem trojga fatimskich dzieci: 10-letniej Łucji dos Santos oraz jej kuzynów – 7-letniej Hiacynty i 9-letniego Franciszka Marto nakłania ludzkość do nawrócenia, aby w ten sposób uchronić świat przed katastrofą, a dusze grzeszników przed potępieniem wiecznym.

13 lipca 1917 r. Maryja pokazała dzieciom wizję piekła i powiedziała, że dużo dusz tam idzie. Jako ratunek dla grzeszników Maryja wskazała na: 1. Poświęcenie Rosji – z powodu szerzenia ideologii komunistycznej – Niepokalanemu Sercu Maryi; 2. Wprowadzenie w Kościele nabożeństwa pięciu pierwszych sobót miesiąca; 3. Codzienny Różaniec św. i 4. Czynienie pokuty. Spełnienie próśb Maryi otwiera przed nami perspektywę ery pokoju i jedności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Prośby Maryi

Pierwszą prośbę spełnił papież Jan Paweł II 25 marca 1984 r. w Rzymie podczas Roku Maryjnego i na zakończenie Roku Odkupienia. W łączności z biskupami całego świata wobec figury Pani Fatimskiej, specjalnie przywiezionej na tę uroczystość do Wiecznego Miasta, wypowiedział m.in. te słowa: „I dlatego, o Matko ludzi i ludów (...) – przyjmij nasze wołanie skierowane w Duchu Przenajświętszym wprost do Twojego Serca i ogarnij miłością Matki i Służebnicy Pańskiej nasz ludzki świat, który Tobie zawierzamy i poświęcamy, pełni niepokoju o doczesny i wieczny los ludzi i narodów. Zawierzamy Ci i poświęcamy zwłaszcza tych ludzi i te narody, które tego zwierzenia i poświęcenia szczególnie potrzebują (...)”.

Papież Pius XII w encyklice „Ad caeli Reginam” (Do Królowej niebios) z 11 października 1954 r. (ogłoszonej w 100. rocznicę ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Maryi) prosił nas, abyśmy każdego roku – 31 maja (dzisiaj po reformie kalendarza liturgicznego 22 sierpnia) odnawiali poświęcenie rodzaju ludzkiego i siebie Niepokalanemu Sercu Maryi.

Nabożeństwa pięciu pierwszych sobót miesiąca – kolejna prośba Maryi – to nabożeństwo wynagradzające pięć różnych zniewag i bluźnierstw raniących Niepokalane Serce Maryi, a są to: 1. bluźnierstwa przeciwko Jej Niepokalanemu Poczęciu; 2. bluźnierstwa przeciw Jej Dziewictwu; 3. bluźnierstwa przeciw Jej Boskiemu Macierzyństwu i nieuznawanie w Niej Matki ludzi; 4. znieważanie czynione przez tych, którzy wpajają w serca dzieci obojętność, pogardę, a nawet odrazę do Niepokalanej Matki i 5. obrazę czynioną przez tych, którzy znieważają Ją w Jej świętych wizerunkach.

Reklama

10 grudnia 1925 r. w Pontevedra Najświętsza Maryja Panna wraz z Dzieciątkiem Jezus ponownie ukazała się Łucji i powiedziała: „Córko, spójrz, Serce moje otoczone cierniami, którymi niewdzięczni ludzie przez bluźnierstwa i niewdzięczność stale ranią. Przynajmniej ty staraj się mnie pocieszyć i przekaż wszystkim, że w godzinę śmierci obiecuję przyjść z pomocą z wszystkimi łaskami tym, którzy przez 5 miesięcy w pierwsze soboty odprawią spowiedź, przyjmą Komunię św., odmówią jeden Różaniec i przez 15 minut rozmyślania nad piętnastu tajemnicami różańcowymi towarzyszyć mi będą w intencji zadośćuczynienia”.

Zatem warunki tego nabożeństwa to: spowiedź św. wynagradzająca (należy przystąpić do spowiedzi św. w sobotę lub nawet 8 dni wcześniej czy też 8 dni później, ale w tym drugim przypadku należy być w łasce uświęcającej), Komunia św. wynagradzająca, modlitwa różańcowa (jedna cześć), 15-minutowa medytacja maryjna (należy rozmyślać o tajemnicach różańcowych), a przede wszystkim zawierzenie siebie Bogu przez Maryję. Gdybyśmy to nabożeństwo praktykowali, to oblicze świata zmieniłoby się diametralnie, ponieważ to nowe nabożeństwo pozwala nam żyć w łasce uświęcającej – a życie w łasce uświęcającej to królowanie Boga w nas.

Maryja objawiając się dzieciom fatimskim, każdego 13. dnia miesiąca, od maja do października 1917 r. prosiła ludzi o codzienne odmawianie Różańca św.

Reklama

Modlitwa różańcowa zakłada: żywą wiarę, znajomość prawd wiary, umiejętność skupiania się i medytacji, czyli umiejętność, jaką jest połączenie medytacji z odmawianiem werbalnym. I kiedy Różaniec św. – jako skrócona lub praktyczna Ewangelia – da nam tę mądrość przełożenia kontemplowania Dobrej Nowiny na codzienne życie, wówczas stanie się on dla nas skałą ocalenia.

W Fatimie Bóg ostrzegał ludzkość przez Królową Pokoju: „Grzechy świata są zbyt wielkie, ludzie muszą przestać obrażać Boga i prosić o wybaczenie za swe grzechy, jeśli świat ma odnaleźć jedność i pokój”.

Siostra Łucja początek III tajemnicy fatimskiej tak opisała: „Po dwóch częściach, które już przedstawiłam, zobaczyliśmy po lewej stronie naszej Pani nieco wyżej Anioła trzymającego w lewej ręce ognisty miecz; iskrząc się, wyrzucał języki ognia, które zdawało się, że podpalą świat; ale gasły one w zetknięciu z blaskiem, jaki promieniował z prawej ręki Naszej Pani w jego kierunku. Anioł, wskazując prawą ręką ziemię, powiedział mocnym głosem: «Pokuta, Pokuta, Pokuta»!”.

Jak mamy pokutować? Otóż na pytanie Łucji, jak należy się umartwiać, Anioł Portugalii w drugiej swojej wizji z 1916 r. odparł: „Z wszystkiego, co możecie, zróbcie ofiarę Bogu jako akt zadośćuczynienia za grzechy, którymi jest obrażany, i jako uproszenie nawrócenia grzeszników. W ten sposób sprowadzicie pokój na waszą Ojczyznę. (…) Przede wszystkim przyjmijcie i znoście z pokorą i poddaniem cierpienia, które Bóg wam ześle”.

Cierpienie wpisane jest w nasze życie. Przyjęcie go zgodnie z wolą Bożą, prowadzi nas przede wszystkim do nawrócenia, ale także ubogaca nasze życie mocą łaski Bożej.

Tryumf Maryi

Orędzie fatimskie nie mówi jedynie o karach, lecz ukazuje nam ponadto wspaniałą perspektywę, jaką jest następujący po tym wszystkim tryumf Niepokalanego Serca Maryi. Maryja, kończąc przekaz II tajemnicy fatimskiej, wypowiedziała słynne słowa: „W końcu moje niepokalane Serce zatriumfuje”.

Reklama

Na czym polegać będzie tryumf Niepokalanego Serca Maryi? Opisał to profetycznie św. Ludwik Maria Grignion de Montfort w swoim przesławnym „Traktacie o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny”: „Kiedyż nadejdzie ów czas szczęśliwy, gdy boska Maryja ustanowiona zostanie Panią i Władczynią serc, by je całkowicie poddać władzy swego wielkiego i jedynego Jezusa? Kiedyż dusze będą tak oddychały Maryją, jak ciało oddycha powietrzem? Przedziwne doprawdy rzeczy będą się działy wówczas na tym padole, gdy Duch Święty, znajdując w duszach niejako odzwierciedlenie swej umiłowanej Oblubienicy, pospieszy skwapliwie, by napełnić je obfitością swych darów, zwłaszcza daru mądrości, by dokonywać cudów łaski (...). Ut adveniam regnum tuum, adveniat regnum Mariae. Aby przyszło królestwo Twoje, Panie, niech przyjdzie królestwo Maryi” (op. cit., Warszawa 1996, s. 177).

Wszystko to zaszczepia w nas wielką nadzieję, że nastanie nowa era, rozjaśniona chrześcijańskim pokojem i tryumfem religii. Chodzi, oczywiście, o nową erę pod egidą Maryi.

Jan Paweł II w Szczecinie koronował figurę Pani Fatimskiej papieskim koronami. Niech ten znak papieski rozpali w nas jeszcze większą troskę dotyczącą podjęcia orędzia fatimskiego w ramach przygotowania się na 100. rocznicę objawień.

2016-12-28 14:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Fatima: kard. Parolin poprowadzi obchody 99. rocznicy zakończenia objawień

[ TEMATY ]

Fatima

Grzegorz Gałązka

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin poprowadzi w Fatimie obchody 99. rocznicy zakończenia objawień maryjnych. Uroczystości odbędą się w dniach 12-13 października, gromadząc w fatimskim Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej tysiące pielgrzymów z całego świata. Jak poinformował włoski purpurat, jego wizyta w portugalskiej miejscowości nie będzie tylko “obecnością urzędową”. - Przybędę tam przede wszystkim jako syn odwiedzający swoją Matkę – powiedział kard. Parolin.

Portugalskie media oraz biskupi wskazują, że wizyta wysokiego rangą przedstawiciela Watykanu wpisuje się w zbliżające się uroczystości 100-lecia objawień w Fatimie i jest jakby zapowiedzią przybycia na nie Franciszka. Choć data pielgrzymki wciąż nie jest znana, to najprawdopodobniej papież odwiedzi Fatimę między 12 a 13 maja 2017 r.

CZYTAJ DALEJ

10 lat kanonizacji św. Jana Pawła II

2024-04-19 09:49

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Mat.prasowy/vaticannews.va

„Pontyfikat św. Jana Pawła II trzeba koniecznie dokumentować dla przyszłych pokoleń, naszym zadaniem jest ocalenie i przekazanie tego wielkiego dziedzictwa” – mówi ks. Dariusz Giers. Jest on administratorem Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II a zarazem świadkiem pontyfikatu. Kapłan wyznaje, że praktycznie codziennie modli się przy grobie świętego papieża i zawsze jest poruszony tłumami ludzi z całego świata, którzy w tym wyjątkowym miejscu szukają wstawiennictwa Jana Pawła II.

Wyjątkowym fenomenem są czwartkowe Msze polskie odprawiane nieprzerwanie przy grobie Jana Pawła II od momentu jego śmierci. „To jest czas modlitwy, ale także przekazywania dziedzictwa wiary i nieprzemijających wartości” – mówi ks. Giers. Podkreśla, że upływający czas sprawia, iż wielkie zadanie stoi przed świadkami pontyfikatu, którzy muszą dzielić się swym doświadczeniem.

CZYTAJ DALEJ

Łomża: zakończyło się zgromadzenie plenarne COMECE

2024-04-19 20:41

[ TEMATY ]

Unia Europejska

COMECE

Łomża

pixabay.com

W Łomży zakończyło się trzydniowe (17-19 kwietnia) wiosenne zgromadzenie plenarne Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). W 20. rocznicę rozszerzenia Unii Europejskiej, delegaci konferencji biskupich z 27 państw Unii Europejskiej wysłuchali głosów krajów Europy Środkowej i Wschodniej w świetle nadchodzących wyborów europejskich.

Zgromadzenie składało się z trzech sesji, które koncentrowały się wokół procesu integracji Unii Europejskiej, jej postrzegania z perspektywy Europy Środkowej i Wschodniej oraz przyszłych kierunków w obliczu wyzwań geopolitycznych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję