Reklama

Niedziela Legnicka

Srebrny jubileusz diecezji

Przed 25 laty papieska bulla „Totus Tuus Poloniae populus” z 25 marca 1992 r. ogłosiła decyzję papieża Jana Pawła II o nowym podziale administracyjnym Kościoła w Polsce. Wśród nowych diecezji znalazła się także diecezja legnicka.

Ponieważ została utworzona z podziału archidiecezji wrocławskiej, informacja o tym została ogłoszona we Wrocławiu, w auli Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego wraz ze szczegółowymi komunikatami i dekretami Nuncjatury Apostolskiej w Polsce. Nie zabrakło także okolicznościowych przemówień, wygłoszonych przez pełniących wówczas funkcje: dziekana Kapituły Metropolitalnej Wrocławskiej ks. inf. Stanisława Turkowskiego, rektora Wrocławskiego Wyższego Seminarium Duchownego ks. Ignacego Deca i proboszcza parafii św. Piotra i Pawła w Legnicy, która stała się odtąd parafią katedralną – ks. prał. Władysława Bochnaka. Przemawiający wyrażali radość z nowego faktu, który dotyczy Kościoła na ziemi dolnośląskiej i złożyli życzenia kierowane pod adresem pierwszego biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka, jego nowego biskupa pomocniczego Adama Dyczkowskiego i mieszkańców nowej diecezji.

Tego samego dnia w Legnicy, podczas wieczornej Mszy św., odprawionej w nowo ogłoszonym kościele katedralnym, raz jeszcze – zgodnie z dekretem wykonawczym Nuncjatury – papieską bullę i stosowne dokumenty odczytał delegowany przez bp. Tadeusza Rybaka ks. Władysław Bochnak. Protokół z tego wydarzenia spisał ks. dziekan Władysław Jóźków, a podpisali księża: Władysław Bochnak, Tadeusz Kisiński, Aleksander Stankiewicz, Jan Mateusz Gacek i Andrzej Bawaj.

Od tego momentu diecezja rozpoczęła swoją działalność, pod przewodnictwem swego pierwszego biskupa Tadeusza Rybaka, wikariusza generalnego bp. Adama Dyczkowskiego i ks. Władysława Bochnaka, jako wikariusza biskupiego. Ingres do katedry miał miejsce 24 maja 1992 r.

Zaczęły powstawać kolejne struktury diecezji: Caritas diecezjalna (1992), kuria biskupia, potem Wyższe Seminarium Duchowne (1993), Rada Kapłańska, Diecezjalna Rada Duszpasterska (1993), Kolegium Konsultorów, Kapituła Katedralna, diecezjalne Uniwersytety Ludowe, studium organistowskie, legnicka edycja „Niedzieli” (1993) i wiele następnych. Odbyły się pierwsze święcenia prezbiterów (14 księży) i pierwszych 17 diakonów. Zaczęły się odbywać konferencje dziekańskie (pierwsza – 4 kwietnia 1992), rejonowe dni skupienia dla duchowieństwa (pierwsze już w kwietniu 1992 r. w Legnicy, Lubaniu, Wałbrzychu i Jeleniej Górze). Diecezja zaczęła więc swe życie w nowym rytmie.

Reklama

Z chwilą ustanowienia diecezji tworzyło ją 261 parafii, zebranych w 30 dekanatach, rozsianych na terenie trzech ówczesnych województw: legnickiego, jeleniogórskiego i wałbrzyskiego. Pracę duszpasterską u początków istnienia diecezji wykonywało ponad 500 księży diecezjalnych i zakonnych.

Biskup legnicki Tadeusz Rybak w swoim pierwszym liście skierowanym do diecezjan na IV Niedzielę Wielkiego Postu pisał m.in.: „Ustanawiając nową diecezję legnicką Ojciec Święty pragnie dopomóc nam do dalszego rozwoju życia Kościoła, którym my jesteśmy, a tym samym do pogłębienia naszej nadprzyrodzonej więzi z Chrystusem Zmartwychwstałym, który przez Ducha Świętego tworzy z nas jedną rodzinę Bożych cór i synów. Papież przez swoje decyzje, chce ułatwić nam wypełnianie zadań, jakie Kościół ma wobec dzisiejszego świata. Jest to apostolskie posłannictwo wyznaczone przez sakrament chrztu i bierzmowania, posłannictwo, które niesie poszczególnemu człowiekowi i całemu społeczeństwu wartości największe”.

Uroczystości jubileuszu 25. rocznicy powstania diecezji, zaplanowano na 25 marca, zainanuguruje je Msza św. odprawiona w legnickiej katedrze o godz. 11.

2017-03-23 09:49

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szczecin wspominał rocznicę śmierci bł. Jana Pawła II

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

rocznica

Grzegorz Gałązka/Michalineum

Kilkaset osób wzięło udział w modlitewnym czuwaniu na szczecińskich Jasnych Błoniach, by w ten sposób uczcić pamięć bł. Jana Pawła II w 9. rocznicę jego śmierci.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

2023-01-31 12:18

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Ojciec Święty mianował podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ks. prałata Krzysztofa Marcjanowicza, dotychczas pracownika Dykasterii ds. Ewangelizacji - Sekcji ds. Podstawowych Problemów Ewangelizacji w Świecie i ceremoniarza papieskiego – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ks. Krzysztof Marcjanowicz urodził się 24 marca 1977 roku w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 8 czerwca 2002 roku. 4 listopada 2010 w Papieskim Instytucie Liturgicznym obronił pracę doktorską a od 2011 roku pracował w Papieskiej Radzie ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Jest też wykładowcą Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. 9 lutego 2018 Ojciec Święty mianował ks. Marcjanowicza ceremoniarzem papieskim.

CZYTAJ DALEJ

Prof. Koseła: by dotrzeć do młodych Kościół musi znaleźć nowe formy duszpasterskie

2023-02-01 12:58

[ TEMATY ]

młodzi

Karol Porwich/Niedziela

Po stronie młodzieży wiele się zmieniło. Przed Kościołem stoi tu duże wyzwanie, musi znaleźć nowe formy duszpasterskie, które pozwolą dotrzeć do młodych ludzi – ocenił socjolog prof. Krzysztof Koseła. Wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie z KAI podsumował najnowsze badanie praktyk niedzielnych, przeprowadzane przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.

Anna Rasińska (KAI): Rok 2021, którego dotyczą najnowsze statystyki ISKK, to czas, w którym częściowo wciąż obowiązywały obostrzenia związane z koronawirusem. Na ile zebrane dane można uznać za miarodajne?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję