Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Rys historyczny diecezji sosnowieckiej (3)

25 lat minęło

Wśród najważniejszych dat Kościoła sosnowieckiego należy wymienić wizytę Ojca Świętego Jana Pawła II, 14 czerwca 1999 r. w Sosnowcu, podczas VII Pielgrzymki do Ojczyzny. Następca św. Piotra sprawował nabożeństwo liturgiczne z udziałem tysięcy wiernych na placu przy ul. Gwiezdnej w Sosnowcu-Zagórzu (parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Różańcowej).

W historię diecezji sosnowieckiej od 1995 r. wpisuje się Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie. Jest to jeden z największych festiwali kolęd w Polsce. Debiutował jako impreza regionalna, która powstała z inicjatywy młodzieży zrzeszonej przy parafii pw. Świętej Trójcy w Będzinie w 1994 r. Pomysłodawcą i dyrektorem słynnego festiwalu jest ks. Piotr Pilśniak.

Do owocnej działalności duszpasterskiej zaliczyć należy Sosnowiecką Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę, która wyrusza w dwóch etapach. Pierwszy – 8 i 9 sierpnia wyrusza z Sosnowca, Jaworzna, Będzina i Olkusza, by dotrzeć na uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny do Częstochowy. Drugi człon naszej pielgrzymki diecezjalnej na Jasną Górę wyrusza 23 sierpnia z Będzina-Syberki, by zakończyć pielgrzymowanie w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Nie można nie wspomnieć o Pielgrzymce Jaworznickiej, jednej z najstarszych w Polsce grup pielgrzymkowych, która ma ponad 200-letnią tradycję i wyrusza 3 września, by dotrzeć na Jasną Górę w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Ponadto swą starą tradycję ma Piesza Pielgrzymka z Siewierza, Wolbromia i Targoszyc.

Wśród działań mających na celu pracę z młodzieżą naszej diecezji, na uwagę zasługują organizowane od 2009 r. Spotkania Młodych Diecezji Sosnowieckiej, będące kontynuacją odbywających się od 1993 r. tzw. Forów Młodzieży, które gromadziły w wybranych częściach diecezji sosnowieckiej tysiące młodych ludzi.

Decyzją biskupa sosnowieckiego Grzegorza Kaszaka w 2009 r. został powołany specjalny urząd Amicusclericorum (przyjaciel duchowieństwa), którego troską objęci będą duchowni, zwracający się ze swymi problemami do wybranych trzech kapłanów z prośbą o rozmowę i pomoc w ich rozwiązaniu.

Reklama

Na terytorium diecezji sosnowieckiej działa 16 wspólnot życia konsekrowanego zgromadzeń żeńskich i męskich. Wśród zgromadzeń żeńskich wymienić należy: Zgromadzenie Małych Sióstr Niepokalanego Serca Maryi – Honoratki (Będzin), Zgromadzenie Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia – Kanoniczki-Duchaczki (Sułoszowa), Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus – Karmelitanki Dzieciątka Jezus (Sosnowiec, Czeladź, Wolbrom), Zgromadzenie Sióstr Męki Pana Naszego Jezusa Chrystusa – Pasjonistki (Dąbrowa Górnicza, Dąbrowa Górnicza-Strzemieszyce), Zgromadzenie Panien Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny – Prezentki (Bukowno), Zgromadzenie Córek Matki Bożej Bolesnej – Serafitki (Jaworzno-Byczyna) oraz Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej – Służebniczki Starowiejskie (Jaworzno, Olkusz). Największą wśród wymienionych wyżej wspólnot jest Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus, następnie Pasjonistek i Służebniczek Starowiejskich. Siostry prowadzą katechizację, posługę charytatywną w parafiach, pielęgniarską w szpitalach oraz pracę kancelaryjną. Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus posiada w Sosnowcu Dom Macierzysty. Założycielem zgromadzenia był o. Anzelm Maciej Gądek (karmelita), a współzałożycielką s. Janina Kierocińska (w zakonie Maria Teresa od św. Józefa).

W diecezji sosnowieckiej istnieje wiele placówek męskich zgromadzeń zakonnych, które prowadzą duszpasterstwo parafialne: Zgromadzenie Księży Najświętszego Serca Jezusowego – Sercanie, od 1980 r. (Sosnowiec), Towarzystwo św. Franciszka Salezego – Salezjanie, od 1986 r. (Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec), Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego – Pallotyni, od 1989 r. (Sosnowiec), Zgromadzenie Oblatów św. Józefa – Oblaci, od 1994 r. (Będzin), Zgromadzenie Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa – Zmartwychwstańcy, od 1996 r. (Sosnowiec-Kazimierz) oraz Zakon Braci Mniejszych – Franciszkanie, gdzie od 1990 r. prowadzone jest duszpasterstwo parafialne (Dzwono-Sierbowice). Najstarszą wspólnotą zakonną męską na terenie naszej diecezji jest Zakon Braci Mniejszych – Franciszkanie Reformaci (Pilica-Biskupice). Ponadto istnieje też Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych – Franciszkanie Konwentualni (Dąbrowa Górnicza-Gołonóg), który od 1951 r. prowadzi administrację parafii. Posługę wśród chorych w diecezji sosnowieckiej sprawuje Zakon Kleryków Regularnych Posługujących Chorym – są to Kamilianie, którzy założyli funkcjonujący od 1991 r. Dom Zakonny przy Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Hutkach (na terenie parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Bolesławiu).

2017-03-30 09:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł kapłan naszej diecezji

[ TEMATY ]

diecezja

ks. Ludwik Walerowicz

Archiwum redakcji

śp. ks. Ludwik Walerowicz

śp. ks. Ludwik Walerowicz

W poniedziałek, 13 kwietnia 2020 r., w wieku 92 lat i 65 roku kapłaństwa zakończył swoją ziemską pielgrzymkę śp. ks. Ludwik Walerowicz, emerytowany kapłan naszej diecezji.

Msza św. pogrzebowa w intencji zmarłego zostanie odprawiona w czwartek, 16 kwietnia 2020 r., o godz. 10.00 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie (ze względu na pandemię koronawirusa bez trumny), a po niej dalsze obrzędy pogrzebowe na cmentarzu komunalnym w Sulechowie o godz. 11.30.

CZYTAJ DALEJ

Bp Edward Dajczak szczerze o swojej chorobie

2023-02-03 07:26

[ TEMATY ]

depresja

bp Edward Dajczak

ks. Wojciech Parfianowicz/Diecezja Koszalińsko-Kołobrzeska

Bp Edward Dajczak zakończył swoją posługę biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego na rok przed koniecznością złożenia urzędu wynikającą z ukończenia 75 lat. W wywiadzie zrealizowanym dla diecezjalnej telewizji internetowej Dobre Media przyznał, że zdecydował się na rezygnację z powodu problemów zdrowotnych - zmagań z depresją oraz atakami stanów lękowych.

Bp Dajczak powiedział, że są to skutki przebytych trzech zakażeń wirusem powodującym COVID.

CZYTAJ DALEJ

Wizyta papieska już przynosi owoce zmiany w Sudanie Południowym

2023-02-04 17:01

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Wizyta papieska już przynosi owoce zmiany w Sudanie Południowym. Prezydent tego pogrążonego w krwawym konflikcie kraju zapowiedział w czasie spotkania z Franciszkiem nowy etap dialogu pokojowego, który będzie kontynuowany w Rzymie. W dniu przybycia papieża ogłosił też amnestię dla ponad 70 więźniów.

Jak podkreśla odpowiedzialny we Wspólnocie św. Idziego za relacje międzynarodowe, Mauro Garofalo, już widać owoce wizyty papieskiej w Sudanie Południowym. To właśnie ta organizacja pośredniczyła w rozmowach prowadzących do porozumienia z 2018 r. kończącego otwartą wojnę domową. Obecna zapowiedź prezydenta oznacza, że do procesu pokojowego na nowo zostaną zaproszone grupy, które nie przyjęły ówczesnych postanowień. Kraj bowiem do tej pory nie znalazł demokratycznych i w pełni pokojowych sposobów rozwiązywania swoich problemów wewnętrznych – podkreśla Garofalo. W wielu regionach panuje przemoc, a pierwsze wolne wybory zostały odłożone o dwa lata na rok 2024. Ale obecność papieża, arcybiskupa Canterbury oraz moderatora Kościoła Szkocji zwraca uwagę na potrzebę porozumienia i odnawia motywacje do podejmowania odpowiednich starań – zauważa przedstawiciel Wspólnoty św. Idziego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję