Reklama

Niedziela Legnicka

Przyczynek do srebrnego jubileuszu

Przeżywając radosny jubileusz 25-lecia diecezji legnickiej dziękujemy Panu Bogu za ten dar wspólnoty Ludu Bożego i wszystkie dzieła, które w minionym ćwierćwieczu miały miejsce w wymiarze duchowo-materialnym. Kościół lokalny, jakim jest diecezja, działa w warunkach czasu i miejsca wypełniając swoje posłannictwo i dzieło Zbawienia. Różni specjaliści życia religijnego będą na rozmaite sposoby analizować przebytą drogę i wszystkie osiągnięcia, jak i niedociągnięcia, które w tym czasie się pojawiły.

25 lat historii diecezji to okres, w którym my, jako diecezjanie, kierowani przez duszpasterzy na czele z Biskupem Legnickim, spełnialiśmy swoje zadania i wszelkie posługi pastoralne.

W końcu lat 80. XX wieku mówiło się już o konieczności reformy struktury Kościoła w Polsce. Rozumiał to doskonale św. Jan Paweł II, który znał najlepiej specyfikę Kościoła w naszym kraju i jego aktualne problemy.

Pierwszym zwiastunem szykowanych zmian była wizyta abp. Luigi Poggi 17 października 1985 r., który wówczas przewodniczył delegacji Watykanu do stałych kontaktów z Polską. Przybył do Legnicy w towarzystwie kard. Henryka Gulbinowicza, bp. Adama Dyczkowskiego i bp. Józefa Pazdura. Najpierw odwiedzili budowany kościół Matki Bożej Królowej Polski, a następnie kościół św. Piotra i Pawła, który widzieli jako przyszłą katedrę. Wszelkie decyzje dotyczące przyszłej struktury administracyjnej Kościoła w Polsce były objęte tajemnicą, a krążące informacje opierały się tylko na domysłach.

Miasto Legnica należało do archidiecezji wrocławskiej i z uwagi na jej znaczenie odbywały się tu coroczne konferencje rejonowe duchowieństwa. Najczęściej miały one miejsce u Ojców Franciszkanów, którzy mieli dobre warunki do ich prowadzenia. W 1986 r. na takim spotkaniu zrodził się pomysł, aby rekolekcje kapłańskie zorganizować w Legnicy zamiast we Wrocławiu. Inicjatywa ta została dobrze przyjęta przez wielu księży. Mnie została powierzona misja zorganizowania tych rekolekcji. Udałem się z tą propozycją do kard. Gulbinowicza, któremu przedstawiłem szczegółowy program. Ksiądz Kardynał wyraził zgodę i polecił, aby takie rekolekcje odbyły się u Ojców Franciszkanów. Pierwsze zostały zorganizowane w roku 1989. W programie była Msza św. z nauką, potem konferencja, obiad, adoracja Najświętszego Sakramentu i Droga Krzyżowa. Średnio w rekolekcjach brało udział od 20 do 30 kapłanów. Rekolekcjonistami byli kolejno: w roku 1989 – o. Józef Szańca OFMConv., ówczesny gwardian, w 1990 – ks. Stanisław Pietraszko, kanclerz Kurii wrocławskiej, w 1991 – ks. Aleksander Zienkiewicz, obecnie już sługa Boży, a w następnym roku ks. Aleksander Radecki, ojciec duchowny wrocławskiego Seminarium.

Reklama

Kiedy powstała diecezja legnicka na zakończenie rekolekcji jej pierwszy ordynariusz – bp Tadeusz Rybak – zapowiedział, że już w przyszłym roku rekolekcje kapłańskie odbędą się w nowopowstałym Wyższym Seminarium Duchownym w Legnicy.

Z powyższego widać, że obok decyzji administracyjnych o ustanowieniu diecezji legnickiej (25 marca 1992 r.), przygotowywano również duchowieństwo, aby księża umieli realizować zadania duszpasterskie w nowej wspólnocie. Przez cztery lata w czasie trzydniowych rekolekcji uczestnicy poczuli się wspólnotą i powstałe więzy na pewno pomogły w przyszłych działaniach pastoralnych.

Wszystkim uczestnikom odprawiającym wspólnie ćwiczenia duchowne jeszcze przed powstaniem diecezji legnickiej, niech tamte myśli i więzy pozostaną na chwałę Bożą.

2017-04-06 09:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Księża neoprezbiterzy z diecezji opolskiej zostali posłani

[ TEMATY ]

diecezja

Opole

Diecezja Opolska

Kościół opolski ma ośmiu nowych księży, którzy zostali posłani do konkretnych parafii.

Ks. KRZYSZTOF BAWEŁKIEWICZ mianowany wikariuszem parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek w Kinszasie: przybywam jako pielgrzym pojednania i pokoju

2023-02-01 07:37

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Przybywam jako pielgrzym pojednania i pokoju – stwierdził Ojciec Święty w swoim pierwszym przemówieniu skierowanym do przedstawicieli władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego w stolicy Demokratycznej Republiki Konga- Kinszasie.

Panie Prezydencie Republiki,

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: podczas szczytu NATO w Wilnie chcemy uzyskać gwarancje zwiększenia obecności i potencjału infrastruktury militarnej

2023-02-01 13:08

[ TEMATY ]

NATO

mrallen/Fotolia.com

Podczas szczytu NATO w Wilnie chcemy uzyskać gwarancje zwiększenia obecności wojskowej z grup batalionowych do poziomu brygadowego oraz wzmocnienia potencjału infrastruktury militarnej - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda.

Polska para prezydencka Andrzej i Agata Kornhauser-Duda od wtorku przebywają z oficjalną wizytą na Łotwie. W środę prezydent Duda wziął udział w konferencji prasowej wraz z prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję