Reklama

Niedziela Rzeszowska

Zasłużeni dla Diecezji Rzeszowskiej

„Dzisiejsza gala stwarza doskonałą okazję, by podziękować w imieniu całej diecezji tym osobom świeckim, które piastując różne urzędy i pełniąc publiczną służbę, angażowały się w dzieło kładzenia fundamentów i tworzenia struktur kościelnych” – mówił bp Jan Wątroba, wręczając specjalnie przygotowane tryptyki 54 osobom zasłużonym dla diecezji rzeszowskiej

Niedziela rzeszowska 15/2017, str. 1, 5

[ TEMATY ]

jubileusz

diecezja

Ks. Józef Mucha

Jubileuszowy tort ufundowany przez firmę Kazimierza Raka na zakończenie gali

Jubileuszowy tort ufundowany przez firmę Kazimierza Raka na zakończenie gali

Hymn dziękczynny

25 marca 2017 r. odbyły się jubileuszowe uroczystości dziękczynne za utworzenie diecezji rzeszowskiej. Pierwsza część uroczystości miała miejsce w kościele farnym w Rzeszowie. Mszy św. przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. W koncelebrze uczestniczyli biskupi: Kazimierz Górny i Edward Białogłowski oraz ponad stu księży. Homilię wygłosił bp Edward Białogłowski. Kaznodzieja zwrócił uwagę na najważniejsze wydarzenia z historii diecezji oraz zasługi wielu osób, które włączyły się ofiarnie w tworzenie pierwszych instytucji diecezjalnych.

Na zakończenie Mszy św. zespół „Młody Duch i Przyjaciele” z Górna, dyrygowany przez Dariusza Kosaka, wykonał specjalnie napisany na jubileusz „Hymn dziękczynny na 25-lecie Diecezji Rzeszowskiej”. Autorem słów i muzyki jest Krystyna Rzucidło. Autorem opracowania na chór i organy – Anna Maria Huszcza. Na organach grał ks. Julian Wybraniec – wikariusz parafii katedralnej w Rzeszowie.

Tryptyki dla zasłużonych

Po Mszy św. jej uczestnicy przeszli do Filharmonii Podkarpackiej, w której odbył się jubileuszowy koncert. Zebranych przywitał gospodarz spotkania – bp Jan Wątroba. Mówiąc o przygotowanych wyróżnieniach dla świeckich diecezjan, podkreślił, że są wyrazem wdzięczności i towarzyszy im modlitwa: „Dzisiejsza gala stwarza doskonałą okazję, by podziękować w imieniu całej diecezji tym osobom świeckim, które piastując różne urzędy i pełniąc publiczną służbę, angażowały się w dzieło kładzenia fundamentów, tworzenia struktur kościelnych, a gdy one już powstały, wnosiły aktywny, twórczy wkład w życie religijne, naukowe, edukacyjne, kulturalne, charytatywne, wreszcie materialne tej młodej ciągle diecezji”. Następnie głos zabrali: Ewa Leniart – wojewoda podkarpacki, Władysław Ortyl – marszałek województwa podkarpackiego, Tadeusz Ferenc – prezydent Rzeszowa i Józef Jodłowski – starosta rzeszowski. Jubileuszowy upominek Biskupowi Rzeszowskiemu przekazali także parlamentarzyści. W dalszej części Biskup Rzeszowski wręczył 54 osobom zasłużonym dla diecezji rzeszowskiej specjalnie przygotowane 52 tryptyki (2 tryptyki trafiły do małżeństw). Pola tryptyku przedstawiają Matkę Bożą Rzeszowską, św. Józefa Sebastiana Pelczara, bł. Karolinę Kózkę, katedrę rzeszowską i herb diecezji rzeszowskiej. Ich autorem jest Krzysztof Brzuzan – rzeźbiarz od wielu lat związany z Rzeszowem, autor dużych realizacji pomnikowych, prac plenerowych oraz małych form przestrzennych. W gronie wyróżnionych znaleźli się prezydenci Rzeszowa, samorządowcy, artyści, właściciele firm, pracownicy instytucji diecezjalnych, dziennikarze i szereg osób zaangażowanych w działalność charytatywną (szczegółową listę zobacz na www.diecezja.rzeszow.pl). W imieniu zasłużonych za wyróżnienia podziękował Mieczysław Janowski – były prezydent Rzeszowa, senator i poseł do Parlamentu Europejskiego.

Koncert pieśni maryjnych

W drugiej części wieczoru zebrani wysłuchali koncertu pieśni maryjnych w wykonaniu solistek: Alicji Ciesielczuk (sopran) i Magdaleny Niedbały-Solarz (mezzosopran) oraz Chóru Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego przygotowanego przez Bożenę Stasiowską-Chrobak i Orkiestry Filharmonii Podkarpackiej, którą dyrygował Tomasz Chmiel – autor aranżacji wszystkich utworów. Na scenie zabrzmiały takie popularne pieśni, jak: „Ave Maria”, „Maryjo śliczna Pani”, „Weź w swą opiekę”, „Jak szczęśliwa Polska cała”. Specjalnie dla bp. Kazimierza Górnego muzycy wykonali dwie pieśni: „Ku mej kołysce” i „Pieśń o potoku”. W czasie koncertu na ekranie wyświetlano zdjęcia przedstawiające kościoły diecezji rzeszowskiej. Ostatnim punktem gali był jubileuszowy tort ufundowany przez Kazimierza Raka, który symbolicznie napoczął bp Jan Wątroba.

2017-04-06 09:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Smardzowicka Matka Różańca Świętego

Smardzowice w pobliżu Skały, położone na płaskowyżu nad Prądnikiem, rozsławił słynący łaskami Obraz Matki Bożej Różańcowej z ponad trzechsetletnią historią. Przed Maryją w cudownym wizerunku klękał sam król Stanisław August Poniatowski. Cuda i łaski zapisane na wielu kartach ksiąg i utrwalone na obrazach, są dowodem na szczególną opiekę Maryi

Źródła wskazują, że parafia w Smardzowicach (wcześniej Smarzowicach) istniała już w XIII wieku. W XVI wieku istniała przy parafii szkoła, którą opiekowali się proboszczowie. Zarządzał nią nauczyciel z tytułem rektora. Był tutaj także przytułek dla biednych. Pierwszy kościół drewniany pw. św. Małgorzaty spłonął. Drugi, trzynawowy wybudował właściciel Cianowic – Jan Cianowski, herbu Prus w 1571 roku.

CZYTAJ DALEJ

Uskrzydlająca wizja

2023-01-31 15:03

Niedziela Ogólnopolska 6/2023, str. 20

Adobe Stock

Wszyscy potrzebujemy uskrzydlającej wizji, która umocni nas w przekonaniu, że warto żyć i codziennie się trudzić, poświęcając wszystko dla bliźnich. Wielka wizja, która jest nie wyimaginowaną ideologią, lecz odzwierciedleniem rzeczywistości, jest nam potrzebna co najmniej na równi z wodą, powietrzem i chlebem. Ona też wzajemnie nas zbliża i jednoczy. Jest również u podstaw wielkiej kultury. Niestety, całościowe wizje bardzo się od siebie różnią, a to rodzi głębokie podziały, walki i wojny – w rodzinach, w większych społecznościach i między narodami. W Piśmie Świętym poznajemy Bożą wizję ludzkiego życia. Trzeba ją coraz bardziej uwewnętrzniać i często stawiać przed oczami, by mieć duchowy dom, w którym będziemy się czuć bezpiecznie i dobrze. Słuchając Boga i kontaktując się z Nim na modlitwie oraz w sakramentach świętych, znajdujemy wszystko, co najważniejsze: właśnie bezpieczny dom, pożywny chleb, życiodajną wodę i światło, które rozjaśnia wnętrze i drogę przez czas i przestrzeń. W doli i niedoli, „w słabości i w bojaźni”.

CZYTAJ DALEJ

Obchody Dnia Życia Konsekrowanego w Rokitnie

2023-02-04 15:05

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Rokitno

Karolina Krasowska

W sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie 4 stycznia odbyły się diecezjalne obchody Dnia Życia Konsekrowanego.

Spotkanie w Rokitnie przebiegało pod hasłem: "Konsekrowani świadkami wiary w Kościele i świecie". Mszy św. z odnowieniem ślubów zakonnych w rokitniańskiej bazylice przewodniczył i homilię wygłosił pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję